poniedziałek, 21 listopada 2011

Pomiędzy - Tara Hudson

Śmierć nas nie rozłączy…

Unosząc się w wodach ciemnej rzeki, Amelia jest świadoma tylko jednego – tego, że nie żyje. Nie wie, kim była przed śmiercią, nie wie, dlaczego i w jaki sposób umarła. Skazana na wieczne dryfowanie w bezczasie, zamknięta w pułapce, Amelia jest tylko szeptem w mroku, cichym, nieszczęśliwym cieniem dziewczyny, którą kiedyś, być może, była. Nagle wszystko się zmienia.
Jako duch, Amelia nie może pomóc chłopakowi, który tonie w bezdennej rzece. Może tylko życzyć mu szczęścia. A jednak, w krótkiej chwili porozumienia, która nigdy nie powinna nastąpić, dzieje się coś dziwnego i Joshua nie umiera.
Kim jest Amelia? Kto skazał ją na śmierć? Zafascynowany cieniem chłopak angażuje się bez pamięci w dziwny związek, żyjąc nadzieją na to, że któregoś dnia wspólnie z Amelią rozwikła jej zagadkę. Chwile szczęścia są krótkie, przyszłość zaś niemożliwa… Zły duch imieniem Eli chce za wszelką cenę wciągnąć zmarłą dziewczynę z powrotem w otchłań. Tym razem na zawsze....
 
Okładka:    miękka
Ilość stron:   344
Wydawnictwo:  Jaguar 
 
Piękna okładka odzwierciedlająca treść - czyli życie po śmierci.... Tylko czy to, co nas czeka po śmierci to życie..... Trudno to opisać - książka wydaje się być lekką historią, jednak zmusza do refleksji. Wyróżnia się na pewno wśród innych książek ze względu na tematykę, którą porusza.
 
"Pomiędzy" to opowieść o Amelli, która znalazła się  w obszarze pomiędzy życiem i śmiercią, w zawieszeniu, którego nie rozumie. Krąży wśród ludzi, którzy jej nie widzą, nie słyszą, nie pamięta szczegółów ze swojego życia tylko imię.... Amelia zginęła śmiercią samobójczą (skok do rzeki na moście High Brigde), w dniu swoich 18-tych urodzin i teraz jest tułającym się duchem - czy to naprawdę było samobójstwo, czy ktoś jej pomógł? 
Pewnego dnia jest świadkiem, kiedy wydarza się wypadek i do rzeki z mostu spada samochód z chłopcem w środku. Amelia skacze do wody i stara się mu pomóc wydostać się na powierzchnię, czuje bicie jego serca i moment, kiedy cichnie... Chłopak otwiera oczy i widzi ją ! Amelia pomaga mu się wydostać na powierzchnię, gdzie już są służby ratunkowe i zawożą chłopaka do szpitala.
Joshua, bo tak ma na imię uratowany, po wyjściu ze szpitala odnajduje Amelię - okazuje się, że jest jedyną osobą, która ją widzi i może z nią rozmawiać. Zaprzyjaźniają się.
Pojawia się również Eli, rockman, który również zginął na moście, jest duchem. Stara się wyjaśnić Amelii sytuację, w której się znalazła, ale nie do końca ma dobre intencje.

Któregoś dnia podczas odwiedzin w domu Josha, Amelię widzi jego babcia, Ruth - okazuje się, że Joshua pochodzi z rodziny Medium. Babcia nie jest zadowolona z ich znajomości i stara się odsunąć Amelię od Josha. Jak jej działania wpłyną na relacje pomiędzy bohaterami? Czy Amelia odnajdzie swoje miejsce? Czy wyjaśni z pomocą Josha swoje pochodzenie?

Książka jest bardzo oryginalna, wyróżnia się tematyką i stanowi urozmaicenie na półce książek o tematyce paranormal.  Pierwsze skojarzenie, po przeczytaniu kilku rozdziałów to film "Uwierzyć w ducha" z Demi Moore i Patrickiem Swayze - podobna tematyka, podobne zachowanie ducha. 
"Pomiędzy" to nie jest opowieść, gdzie akcja goni akcję - ta opowieść płynie swoim tempem, jednak jest na tyle ciekawa, że porywa. Czyta się ją z dużą przyjemnością - bardzo mi się podobała !
To wbrew pozorom, mądra książka, dająca wiele do myślenia - nie chciałabym się znaleźć w takim zawieszeniu pomiędzy życiem a śmiercią, gdzie nie ma się do kogo odezwać i nigdy nie wiadomo, co się może stać....

 

6 komentarzy:

 1. Z młodzieżowych książek ostatnio rezygnowałam, gdyż wydawały mi się wszystkie na "jedno kopyto" ale na tą mam wyjątkową ochotę. Podoba mi się pomysł na akcję i to zawieszenie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Już wcześniej czytałam pochlebne recenzje i jestem bardzo ciekawa, chociaż Ty spojrzałaś na tę książkę inaczej niż dotychczas czytałam... bardzo ciekawie ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam i książka bardzo mi się spodobała:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki - a książka naprawdę jest warta przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 5. Podobnie jak Fuzja czytałam już wiele recenzji, które bardzo pozytywnie oceniały tą książkę. Ta jest kolejną, która tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że muszę ją przeczytać! :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...