niedziela, 25 grudnia 2011

Lustrzane odbicie - Audrey Niffenegerr

Po oszałamiającym sukcesie bestsellerowej „Żony podróżnika w czasie”, Audrey Niffenegger powraca z „Lustrzanym odbiciem”, niepokojącą opowieścią o skomplikowanej miłości, tożsamości i rywalizacji pomiędzy bliźniętami.
Powieść rozpoczyna się śmiercią Elspeth Noblin, która zapisuje swoje londyńskie mieszkanie swym siostrzenicom – bliźniaczkom. Te dwudziestoletnie, niedoświadczone dziewczyny chętnie przeprowadzają się do Anglii, by przymierzyć się do nowego życia, tak samo jak przymierzają swoje identyczne stroje. Zabytkowy cmentarz Highgate – obok którego stoi dom Elspeth – służy za znakomite tło, na którym siostry wplątują się w losy swych sąsiadów: dawnego partnera Elspeth, Roberta, Martina, chorego na agorafobię specjalisty od krzyżówek Martina i ducha Elspeth, która rozpaczliwie próbuje się odnaleźć w swym nowym „życiu po życiu”

Okładka:   miękka
Ilość stron:   532
Wydawnictwo:   Nowa Proza

Hmmm..... trudno tak po krótce opisać tą książkę. Bardzo mi się podobała, jednak trudno ją jednoznacznie sklasyfikować. To doskonała powieść obyczajowa, trochę romansu i fantastyki z serii "życie po życiu". Opowieść stanowi gratkę dla wielbicieli duchów i wszelkich paranormalnych zdarzeń. Ale zacznijmy od początku.... czyli od pierwszej pary bliźniąt.

Na początku poznajemy Elspeth Noblin, kiedy złożona ciężką chorobą umiera w szpitalu wspierana przez Roberta. Kobieta odchodzi, lecz jej duch pozostaje uwięziony w jej mieszkaniu. Elspeth od ponad 20 lat nie utrzymuje kontaktu ze swoją bliźniaczą siostrą, Edie, jednak po swojej śmierci mieszkanie i majątek pozostawia jej dzieciom, również bliźniaczkom Valentinie i Julii. 
Edie jest przerażona, a dziewczyny zaskoczone. Warunkiem przyjęcia majątku przez bliźniaczki jest zamieszkanie w mieszkaniu Elspeth przez jeden rok i zakaz wstępu na jego teren ich rodzicom. Dziewczyny przyjmują wyzwanie i wprowadzają się do mieszkania ciotki. Chcą wyjaśnić rodzinne tajemnice i dowiedzieć się, co poróżniło ciotkę i matkę. Czy im się to uda? Jak mieszkanie w Londynie wpłynie na ich dalsze życie?

"Lustrzane odbicie" to opowieść o ludzkich losach, pokręconych i pełnych tajemnic, to również opowieść o duchach, o życiu po śmierci. 
Autorka fantastycznie zarysowała zarówno postacie, jak i tło wydarzeń. Postacie sąsiadów bliźniaczek to indywidualności, które splatają się nierozerwalnie z ich losami. Kamienica, w której mieszkają mieści się w pobliżu cmentarza Highgate, który, w zasadzie, sam w sobie jest jednym z bohaterów książki - poznajemy jego historię, mieszkańców, zwiedzających.
"Lustrzane odbicie" to powieść w klimacie gotyckim, mocna, ciemna, a zarazem pełna uczuć, wątpliwości, miłości i frustracji. Niezwykle klimatyczna i doskonale napisana, stanowi świetne studium ludzkich zachowań, a wybór charakterów i cech mamy niemały. Opowieść wzbudza w czytelniku wiele emocji - jest niezwykła i na pewno nie podobna do innych.

14 komentarzy:

 1. Oj tak, bardzo miło wspominam. Niebanalny pomysł i bardzo dobre wykonanie. Jednym słowem- kawał dobrej roboty ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie słyszałam ani o ksiazce, ani o autorce, ale to coś w moim stylu, więc raczej przeczytam. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Klimat gotycki, opowieść o losach ludzkich - to zdecydowanie cos dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka w sam raz dla mnie, dzięki za podpowiedź:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 5. Słyszałam o innej powieści autora - chyba "Zaklęci w czasie" - same pochlebne opinie, ale na razie mam ją w planach. Również tę książkę postaram się dołączyć do listy w 2012 roku. :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Zaintrygowałaś mnie tą recenzją... może przeczytam ;-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mroczne rodzinne tajemnice... Czuję interesującą lekturę!

  OdpowiedzUsuń
 8. Witam, jestem tutaj pierwszy raz, ale już mi się podoba ;) Gdyby każdy tyle czytał co Ty, to myślę społeczeństwo nasze wyglądałoby zupełnie inaczej niż wygląda :) Na pewno będę zaglądać i komentować proponowane pozycje ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Życie po życiu? Brzmi interesująco, może będzie okazja, to przeczytam chętnie!

  OdpowiedzUsuń
 10. Dziękuję wszystkim za cząstkę świątecznego czasu, który mi poświęciliście :)

  Randko -zapraszam częściej ;) Wszystkie komentarze są mile widziane!

  OdpowiedzUsuń
 11. Intrygująca tematyka, chociaż mam wrażenie, że fabuła jest troszkę zagmatwana :) ale przeczytam to się przekonam ;) :)

  OdpowiedzUsuń
 12. A najbardziej nieoczekiwane jest zakończenie. Czytelnik niby się go domyśla, ale nie chce dopuścić takiej ewentualności. Boi się że to może się wydarzyć. Z resztą zapraszam do siebie, tam napisałam więcej. http://domodnaleziony.blogspot.com/2013/07/lustrzane-odbicie-i-sonce.html

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...