piątek, 13 stycznia 2012

Dalziel&Pascoe. Ścięte głowy - Reginald Hill

Życie Patricka Aldermanna jest usłane różami, od chwili gdy jego cioteczna babka Florence zmarła wśród kwiatów, a on odziedziczył po niej Rosemont House wraz z cudownymi ogrodami. Kiedy jego przełożony, Dick „Dandys” Elgood, sugeruje Peterowi Pascoe, że Aldermann jest mordercą (po czym odwołuje swoje oskarżenie), przed komisarzem staje najeżony kolcami problem – zwłaszcza że tymczasem kadet Singh, pierwszy azjatycki policjant w Yorkshire, dogrzebuje się nadzwyczaj ciekawych informacji na temat Daphne Aldermann, eleganckiej żony Patricka. Podinspektor Dalziel usiłuje się cofnąć w czasie do epoki Imperium Brytyjskiego, narzucając Singhowi rolę swojego orientalnego służącego.
Ścięte głowy to 3. (po Okrutnej miłości i Małym sprzątanku) z serii kryminałów najsłynniejszego brytyjskiego pisarza kryminałów od czasów Ahathy Christie. Niezapomniana seria o podinspektorze Adrew Dalzielu i inspektorze Peterze Pascoe stała się podstawą do nakręcenia przez BBC serialu. Złożone sprawy, charyzmatyczni, zacięci, wybitni detektywi z ogromnym, typowym dla Północy, poczuciem humoru i niezwykłe zagadki kryminalne w charakterystycznym dla Anglii klimacie. Wspaniałe połączenie bezpośredniego Warrena Clarke'a w roli politycznie niepoprawnego do bólu policjanta Andy`ego Dalziela oraz Colina Buchanana wcielającego się w Petera Pascoe, sprawiło, że ten serial kryminalny odniósł olbrzymi sukces na całym świecie.

Okładka:   miękka 
Ilość stron:   362
Wydawnictwo:   Nowa Proza

Seria kryminalna "Dalziel&Pascoe" już jakiś czas temu wpadła mi w oko, ale jakoś nie miałam okazji przeczytać żadnej z części. Kiedy dostałam "Ścięte głowy" z przyjemnością zabrałam się za czytanie. 

"Ścięte głowy" to trzecia część cyklu o przygodach detektywów, Andrew Dalziela i Petera Pascoe. Części nie są ze sobą powiązane i można je czytać jak odrębne książki. 
Opowieść składa się z dwóch części. W pierwszej poznajemy bohaterów, ich sytuację i ogólne tło akcji, a druga część stanowi część typowo dochodzeniową. Każdy z rozdziałów nawiązuje do pięknej okładki, bo rozpoczynają je krótkie opisy odmian róż, które stanowią doskonałe nawiązanie do późniejszej treści rozdziału - bardzo mi się to podobało, nadało książce bardzo indywidualny charakter.

W tej części serii, do komisarza Pascoe zgłasza się Richard Elgwood, były właściciel firmy produkującej urządzenia sanitarne, obecnie po przejęciu przez I.C.E, jej szef. Z góry zastrzega sobie, że przychodzi nieoficjalnie, ze względu na znajomość z Andrew Dalzielem, i w razie czego nie potwierdzi swoich informacji. Wg Elgwooda, w firmie którą kieruje, pracuje zabójca - i tutaj wskazuje na  Patrica Aldermann, księgowego w "Perfekcie". Swoje podejrzenia opiera na trzech kolejnych, przypadkowych zgonach pracowników firmy, którzy zagrażali awansowi Aldermanna do Zarządu. Zgony nie wykazywały uczestnictwa osób trzecich, ale okoliczności śmierci nie były tak jasne i oczywiste jak powinny. Tym samym zasiał ziarno wątpliwości w umyśle komisarza. 
W tym czasie żona Aldermanna zgłosiła akt wandalizmu na jej samochodzie (porysowany lakier), policja postanawia poprzez sprawę żony podrążyć temat jej męża i rozejrzeć się. Wszystko opiera się na domysłach i poszlakach, nic nie jest oczywiste, a oficjalnie nie ma również żadnego zabójstwa.
Jak duet naszych detektywów poradzi sobie w tej, wcale niełatwej sprawie? Czy zabójstwa miały miejsce czy też nie? Oto jest pytanie!

"Ścięte głowy" to świetny kryminał, napisany w niebanalny sposób, a opisy róż wyróżniają go i na pewno na długo zapadną w pamięci. Wątek kryminalny jest ciekawie skonstruowany - pierwszy raz czytałam kryminał, gdzie nie ma oficjalnie zgłoszenia i zabójstwa. Są tylko spekulacje i domysły. Ciekawe postacie bohaterów, które ubarwiają całą powieść, sprawiają, że książkę świetnie się czyta. Atmosfera napięcia jest systematycznie dozowana, a zakończenie wcale nie jest oczywiste.
 
Podobał mi się, zarówno język powieści, jak i konstrukcja wątku kryminalnego - na pewno chętnie sięgnę po kolejne książki pana Hilla opowiadające o przygodach dwójki sympatycznych detektywów, jakimi są Dalziel i Pascoe. Polecam tę książkę wielbicielom kryminałów i powieści sensacyjnych - nie zawiedziecie się!


7 komentarzy:

 1. Nie przepadam za kryminałami, więc sobie tą książkę odpuszczę ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja tak myślę, że jak trafię na nią to z chęcią przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten kryminał jest niebanalny i bardzo specyficzny. Naprawdę jest niezły!

  OdpowiedzUsuń
 4. Kryminał - to coś dla mnie :))

  OdpowiedzUsuń
 5. Narobiłaś mi chętki, trzeba będzie się za nią rozejrzeć !

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam tę książkę i kolejną z serii również - świetne lektury, a do tego jest jeszcze ciekawy serial, powstały na podstawie tej serii :)

  OdpowiedzUsuń
 7. O! Widzę, że warto przeczytać, dlatego spróbuję ;p

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...