niedziela, 15 stycznia 2012

Przywoływacz dusz. cz.1 - Gail Z. Martin

Wygodne życie Martrisa Drayke'a, drugiego syna króla Bricena z Margolanu, legło w gruzach, gdy jego starszy, przyrodni brat Jared wraz z mrocznym magiem Arontalą zabijają króla by przejąć tron.
Tris ucieka z trójką przyjaciół: Soteriusem, kapitanem gwardii, Carroway'em nadwornym mistrzem bardów oraz Harrtuckiem, królewskim gwardzistą. W świecie, w którym duchy ukazują się otwarcie i wpływają na sprawy żywych ludzi, Tris skrywa głęboko tajemnicę. Podejrzewa, iż może być spadkobiercą magicznej mocy swojej babki, która była potężną czarodziejką. Taka magia uczyniłaby z Trisa Przywoływacza Dusz, obdarzonego rzadkim magicznym darem pozwalającym na pośredniczenie pomiędzy żywymi a umarłymi

Okładka:   miękka
Ilość stron:   576
Wydawnictwo:   Dwójka bez sternika

Nie ukrywam, że sięgnęłam po tą książkę zwabiona piękną okładką. Okazało się, że okładka przyciąga wzrok, a wnętrze wcale nie jest gorsze :) 
Powieść napisana jest w stylu, który lubię najbardziej - przypomina mi opowieści Trudi Canavan czy Brenta Weeksa. Rewelacyjnie wykreowany fantastyczny świat, w nim konflikt pomiędzy dwójką braci, a wszystko zanurzone w klimacie magii, magów, duchów i dziwnych stworzeń. Niby książka wcale niemała objętościowo (prawie 600 stron), ale czyta się ją w ekspresowym tempie.

"Przywoływacz dusz" to pierwsza część Kronik Czarnoksiężnika. Na początku poznajemy dwóch braci, pierworodnego syna króla Brice'a Drayke'a, Jareda, oraz jego młodszego brata, Matrisa. Do kompletu brakuje ich siostry, Kait, która często można spotkać z sokołem na ramieniu. Jest czas Nawiedzin i na zamku, z tej okazji, odbywa się uczta. Tris spotyka swoich przyjaciół i udaje się na świętowanie. Po drodze mają okazję wysłuchać dziwnych wróżb, dostrzegają też brak zamkowych duchów oraz zmiany w obsadzie gwardzistów króla. Budzi to ich niepokój.... okazuje się, że słuszny. Jared z pomocą maga Arontali zabija swego ojca, króla, jego żonę Serae oraz siostrę, Kait. Nie udaje mu się dopaść Trisa, któremu z pomocą przyjaciół udaje się uciec. Tris jest potomkiem słynnej czarownicy, Bava K'aa, która przygotowywała go do przejęcia jej magicznych mocy. Teraz Tris wykazuje cechy przywoływacza dusz i to duchy pomagają jemu, i jego towarzyszom, na pierwszym etapie ucieczki. Postanawiają skierować swe kroki do króla Harrola, mądrego i sprawiedliwego władcy. Po drodze spotka ich wiele perypetii, Jared nie odpuszcza i depcze im po piętach. Czy Trisowi uda się dotrzeć do wuja? Czy ocali Margolan z rąk swego brata? O tym, jak wielkie moce drzemią w Matrisie Drayke'u dowiecie się czytając "Przywoływacza dusz" !

Gail Martin stworzyła fascynującą opowieść o walce dobra ze złem, wszystko spowite w magię i otoczone światem duchów i zjaw. Ciekawie przemyślane i wykreowane sylwetki bohaterów to duży plus powieści. Zauroczył mnie fantastyczny świat stworzony przez autorkę, pełen zjaw i duchów, które otrzymały tutaj równorzędne role jak żywi bohaterowie. Akcja toczy się błyskawicznie, wędrujemy z Trisem, walczymy, unikamy zasadzek. 
Barwne opisy walk i dodające pieprzyku wątki miłosne sprawiają, że książkę czyta się z zapartym tchem. Już  nie mogę doczekać się drugiej części Kronik Czarnoksiężnika !

3 komentarze:

 1. okładka rzeczywiście przyciąga !!! Ale i treść kusi :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Koniecznie muszę przeczytać tę książkę :) Świetna recenzja, jak zawsze kusisz mnie do zapoznania się z kolejna książką :D
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 3. Fakt, mnie do tej książki też przyciągnęła okładka :) Bardzo poprawne, klasyczne fantasy, druga część w moim odczuciu nieznacznie słabsza.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...