sobota, 25 lutego 2012

Cierpkość wiśni - Izabela Sowa

Druga - po rewelacyjnym "Smaku świeżych malin" - powieść z "owocowej trylogii" Izabeli Sowy. Jej bohaterka i narratorka, Wiśnia (czyli Wisława), przekracza właśnie próg dorosłości - rozpoczyna studia na sławnym Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
Życie żaka, jak wiadomo, łatwe nie jest: na uczelni rządzą sekretarki, profesorowie dusze mają sfrustrowane, a umysły zakręcone (ale jak!), pieniędzy na stypendia nie ma, tak samo miejsc w akademikach, a stancje, okazuje się, nie tylko pierwszą literę mają wspólną ze slumsami. Zatem czarna rozpacz? A skąd! Jest przecież przyjaźń, są kumple, jest miłość i jest życie - czasem - takie śmieszne...

Okładka:  miękka
Ilość stron:   292
Wydawnictwo:   Akapit Press 

Kiedyś już miałam w rękach tę książkę, więc gdy teraz wpadło mi w ręce jej nowe wydanie z bajecznie kolorową, optymistyczną okładką - chętnie ją przeczytałam.To młodzieżowa powieść z "owocowej serii" Izabeli Sowy, ciepła i dowcipna.

"Cierpkość wiśni" to powieść o dojrzewaniu, szukaniu własnej drogi w życiu i dążeniu do akceptacji.
Osiemnastoletnia Wisława vel Wiśnia zdaje na studia, na kierunek wskazany przez ojca, zwany SNOB-em. Nie jest to jej szczyt marzeń, tylko spełnienie rodzicielskich ambicji. Wiśnia mocno związana jest z rodzicami, mieszka z nimi, wraca o określonych porach, dostosowuje się do ich oczekiwań.
Pewnego dnia to się zmienia, Wiśnia zamienia się z koleżanką na kierunki studiów i trafia do PAPK-i, wbrew rodzicom - których o tym nie informuje. Lawina zmian rusza, kiedy ojciec dziewczyny dowiaduje się o jej decyzji i odcina się od córki. Ta pakuje swoje rzeczy i wprowadza się do koleżanek na stancję. Spotyka je sporo perypetii - wspólne chorowanie, przeprowadzki, miłości itd. Wiele zmienia się w życiu Wiśni pod wpływem przyjaciół, jednak zmiany dokonują się również w jej rodzinnym domu...
 Jak będzie wyglądało jej dalsze życie i relacje z rodzicami? Przeczytajcie!

Izabela Sowa stworzyła sympatyczną i dowcipną książkę opowiadającą o przechodzeniu z etapu beztroskiego nastolatka w studenta, który musi sobie sam radzić w życiu. To powieść o dorastaniu, o szukaniu akceptacji i wsparcia, o miłości - po prostu o życiu. Książka napisana jest barwnym, plastycznym językiem, wzbogacona o zabawne dialogi i opisy sytuacyjne. 
Ciepła i zabawna opowieść sprawia, że czyta się ją z przyjemnością - polecam wszystkim zabieganym i zestresowanym jako doskonałe antidotum na wszelkie troski :)
 


2 komentarze:

  1. Stoi u mnie na półce ta książka, ale chyba jeszcze trochę poczeka na zmiłowanie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Czytałam bardzo dawno temu i miło wspominam, choć szaleństwa nie było :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...