sobota, 25 lutego 2012

Niezgodna - Veronica Roth

W dystopijnym Chicago w świecie Beatrice Prior społeczność jest podzielona na pięć odłamów, każda kształcąca konkretną cechę – Candor (szczerość), Abnegation (bezinteresowność), Dauntless (odwagę), Amity (spokój, pokojowe nastawienie) i Erudite (inteligencję). W wyznaczony dzień każdego roku wszyscy szesnastolatkowie muszą wybrać odłam Chicago, któremu poświęcą się na resztę swojego życia. Beatrice wybiera między pozostaniem z rodziną, a byciem sobą – nie może mieć tych dwóch rzeczy naraz. Więc dokonuje wyboru, który zadziwia wszystkich, nawet ją samą.
Podczas bardzo burzliwego wprowadzenia, Beatrice przemianowuje się na Tris i walczy o to, aby dowiedzieć się, kto naprawdę jest jej przyjacielem – i rozpoczyna romans z czasem fascynującym, a czasem doprowadzającym do białej gorączki chłopakiem, który dopasowuje się do ścieżki życiowej, którą obrała. Tris kryje także pewien sekret, taki, który ukrywa przed wszystkimi, gdyż została ostrzeżona, że jego ujawnienie może oznaczać śmierć. Odkrywa rosnący w siłę konflikt, który może zagrażać odkryciem stworzonej przez nią samą idealnej społeczności, w której żyje. Tris dowiaduje się również, że jej tajemnica może pomóc tym, których kocha… lub zniszczyć ją samą

Okładka:   miękka ze skrzydełkami
Ilość stron:   352
Wydawnictwo:  AMBER
PREMIERA:   20.03.2012

"Niezgodna" to niesamowita książka, wbiła mnie w fotel i starła na proch! Jedna z najlepszych książek fantastycznych, jakie czytałam - jestem pod ogromnym wrażeniem talentu młodej pisarki.
"Niezgodna" to niepodobna książka do żadnej innej, niepowtarzalna i po prostu niezwykła. Brak mi słów, żeby wyrazić swoje uznanie.
"Niezgodna" została uznana przez amerykański portal Goodreads najlepszą książką 2011 i udało jej się pokonać nawet słynnego Haruki Murakamiego. Zajęła też 2 miejsce wśród najlepszych e-booków Amazonu.
Wcale mnie to nie dziwi ! To znakomita książka.

Veronica Roth przenosi nas do świata przyszłości, do bardzo specyficznego społeczeństwa, które powstało na ruinach dawnego Chicago. Społeczeństwo składa się z 5 frakcji, takich jak : Altruizm, Nieustraszoność, Erudycja, Prawość i Serdeczność, i mieszka w wyznaczonych kwartałach miasta. Frakcje stanowią odrębne wspólnoty, wyizolowane i zamknięte. Charakteryzują je specyficzne zachowania, których należy się ściśle trzymać. Każdy nastolatek w wieku 16 lat przechodzi test wyboru, gdzie jego cechy wskazują, do jakiej frakcji powinien należeć. Część dzieci pozostaje we frakcjach, w których się urodziły, a część przechodzi, do innych frakcji jako transfery i zostają odizolowani od dawnych rodzin. Bardzo rzadko zdarzają się NIEZGODNI - bardzo specyficzne osoby, które wykazują cechy kilku frakcji, muszą się ukrywać ze swoimi zdolnościami, gdyż społeczeństwa dążą do eliminacji tych osobników.
Taką  niezgodną jest nasza główna bohaterka Beatrice - Tris, która przejawia cechy kliku frakcji. Po ostrzeżeniu, nie zdradza tego nikomu i podczas inicjacji przenosi się z rodzinnego Altruizmu do kontrowersyjnej frakcji Nieustraszonych. Zmienia się z szarej myszki ( dosłownie) w walczącą lwicę, noszącą czarne stroje i tatuaże. Szkolenie u Nieustraszonych nie należy do łatwych - to treningi siłowe, walki wręcz oraz walka z własnym strachem. Tris spotyka we frakcji przyjaciół, jak i wrogów. Rywalizacja często prowadzi do śmierci. Jej wzorem jest Czwórka, instruktor, który z czasem staje się najbliższą jej osobą.
Z czasem dochodzi do wojny między frakcjami, która doprowadzi do wielu tragedii... 
Czy Tris przetrwa szkolenia i zostanie Nieustraszoną? Czy kiedykolwiek zobaczy rodziców? Jaki będzie wynik walk?

"Niezgodna" to barwnie odmalowany, niezwykły świat przyszłości. Świat niepowtarzany, genialnie skonstruowany z niezwykłymi bohaterami. Frakcje odzwierciedlają ludzkie charaktery, kształtują postawy - bardzo podobała mi się możliwość wyboru przez młodych ludzi ich frakcji, zgodnej z upodobaniami i charakterem. Nie zawsze te wybory są dobre, ale...
Przemiana szarej i cichutkiej Beatrice w odważną Tris to niesamowita metamorfoza, która dzieje się na naszych oczach.
Autorka wciąga nas w ciąg wydarzeń - podążamy po Jaskini, skaczemy z pociągu czy bierzemy udział w symulacjach walki ze strachem.

"Niezgodna" to fantastyczna, futurystyczna opowieść o świecie przyszłości, któremu nie są obce spiski i walka o władzę, ale jest w nim też miejsce na miłość i lojalność.

Jestem zauroczona "Niezgodną" - polecam ją wszystkim wielbicielom nie tylko fantastyki, ale po prostu znakomicie napisanych książek.

12 komentarzy:

 1. Chętnie przeczytam i tam nadzieję, że ta antyutopia również mi się spodoba. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Byłam tej książki ciekawa, a po Twojej tak bardzo zachęcającej recenzji jeszcze bardziej mnie ona interesuje. Obym ją gdzieś szybko dorwała po premierze. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Po tak zachęcającej recenzji z chęcią sięgnę po tę pozycję. Z pewnością to zrobię :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Też z wielką przyjemnością przeczytam, mam nadzieję, że nastąpi to prędzej niż późnej xD

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytam tą recenzje i szczerze t mam wrażenie, Że temat książki to przerobone IGRZYSKA ŚMIERCI. Nawet okładka. Nie kwestjonuje poziomu i niesamowitości ksiązki, ale takie ma wrażenie.Na pewno przeczytam, a będzie nastęna częśc ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Następna część będzie. W kwestii "Igrzysk" trudno mi się wypowiadać, bo nie czytałam tej książki :)

   Usuń
  2. To naprawdę polecam : ). Jest super : ) Są trzy części 1 i 3. Najlepsza ; ). Naprawdę przeczytj ; )

   A kiedy ?

   Usuń
  3. Podobno w tym roku. Trzeba zaglądać na stronę Amber.

   Usuń
  4. A Igrzyska mam w planie przeczytać :)

   Usuń
  5. To polecam : ).
   Oki dzięki : )

   Usuń
  6. Moja przyjaciółka mi ją pożyczyła i przeczytałam ją w 3 dni i nie żałuję...Polecam, akcja cały czas trwa, bez przerwy coś się dzieję w życiu Tris.Jeśli przeczytaliście "Igrzyska Śmierci", to, to spodoba się wam bardziej!!!;)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...