niedziela, 18 marca 2012

Sprawa Rembrandta - Daniel Silva

Dwie rodziny, groźna tajemnica i obraz warty śmierci.
Po decyzji o zerwaniu kontaktów z Biurem, Gabriel Allon i jego piękna żona Chiara osiadają wśród smaganych wiatrami wzgórz Korwalii. Samotnością jednak nie cieszą się długo, gdyż wkrótce odwiedza ich gość ze skomplikowanej przeszłości Allona - ekscentryczny, londyński marchand sztuki Julian Isherwood. Już tradycyjnie, Isherwood ma kłopoty. I znów tylko Allon może mu pomóc.

Na historyczne angielskie miasto Glastonbury padł cień morderstwa renowatora obrazów i kradzieży niedawno odnalezionego portretu Rembrandta. Allon, aczkolwiek niechętnie, podejmuje się zadania wytropienia zabójcy i odzyskania obrazu. Łańcuch poszlak, początkowo wiodący z Amsterdamu do Buenos Aires, kończy się u bram willi na spokojnym brzegu Jeziora Genewskiego, zaś w trakcie swoim misji Allon odkrywa, że za obrazem Rembrandta stoi mroczna, śmiertelnie niebezpieczna tajemnica.

Okładka:  miękka
Ilość stron:   384
Wydawnictwo:   MUZA SA

Z Danielem Silvą miałam już przyjemność się zapoznać czytając jego dwa inne tytuły - "Angielski zabójca" i "Reguły Moskwy". Poprzednie książki, jak i "Sprawę Rembrandta", łączy postać głównego bohatera Gabriela Allona, asa izraelskiego wywiadu, który szczególnie przypadł mi do serca w "Regułach Moskwy".
Daniel Silva to mistrz powieści sensacyjnej, jest po prostu doskonały w tworzeniu sieci intryg i atmosfery napięcia. W najnowszej książce znalazłam powiązanie procederu kradzieży dzieł sztuki podczas wojny przez Niemców z bogatym, wpływowym człowiekiem, związanym z handlem elementami do budowy broni nuklearnej - niezwykle intrygujące połączenie.

Najtafniej książkę opisuje cytat z Honoriusza Balzaca umieszczony na jej okładce:
" Za każdą fortuną kryje się zbrodnia"

Kiedy spotykamy Gabriela Allona, mieszka w Kornwalii z żoną Chiarą, gdzie osiadł po wycofaniu się z pracy dla Biura. Oboje wracają do formy po przeżyciach z Rosji, które mocno nadwątliły ich siły i psychikę. Gabriel ani myśli wracać do zawodu, jednak kiedy dowiaduje się od przyjaciela o zaginionym obrazie Rembrandta oraz związaną z nim śmiercią, zgadza się zaangażować wraz z Chiarą w jego odnalezienie. Gabriel jest bowiem nie tylko asem wywiadu, ale doskonałym historykiem sztuki i fałszerzem - kocha piękne obrazy i doskonale potrafi je odnawiać.
Podążając śladem obrazu trafiają na córkę jego dawnego właściciela, Żyda, który zginął oddając obraz, ale zdołał uratować jedną córkę. Trafiają na trop niemieckiego oficera, który pod groźbą fikcyjnie wykupował od Żydów ich majątek i gromadził go. Po wojnie ukrył go w szwajcarskim banku, jednak nigdy nie odzyskał - przywłaszczył go sobie właściciel banku. I tak w sprawę zostaje zamieszany jego syn, Martin - niezwykle bogaty i wpływowy przedsiębiorca i filantrop. Człowiek bez skazy, wręcz święty - jednak wszystkie fakty wskazują, że jest zamieszany w budowanie imperium na krzywdzie innych. Ujawnić to pomaga znana dziennikarka, Zoe Reed. Tropy prowadzą do handlu materiałami do budowy broni jądrowej - w akcję Gabriela zostają wmieszane służby specjalne Anglii i Stanów Zjednoczonych.
Czy uda im się odnaleźć obraz? Kto okaże się zamieszany w całą sprawę? Jaki jest udział wielkiego filantropa?

"Sprawa Rembrandta" to niezwykle interesująca i wciągająca powieść sensacyjna, która przyciąga tajemniczą i intrygującą okładką. Doskonały wątek sensacyjny wiążący sprawy wojennych kradzieży dzieł sztuki z fortunami aktualnych bogaczy jest świetnie skonstruowany i przemyślany w najdrobniejszych szczegółach. Barwne sylwetki bohaterów o bardzo wyrazistych charakterach stanowią dodatkowy atut. Wartka akcja i jej zwroty sprawiają, że czyta się ją jednym tchem. 
"Sprawa Rembrandta" ma wszystkie elementy doskonałej książki sensacyjnej - świetny wątek szpiegowski, handel dziełami sztuki, broń nuklearna, agenci specjalni i szpiedzy, morderstwa, pościgi i inwigilacje komputerową.
Perełka na sensacyjnej półce - polecam !3 komentarze:

  1. Czytałam i mam podobne zdanie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja jeszcze nie czytałam, ale już książka czeka na swoją kolej :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Uwielbiam kryminały, ale dla mnie ta książka jest kiepska.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...