czwartek, 17 maja 2012

Naśladowca - Mark Bilingham

Raymond Garvey w okrutny sposób zamordował kilka kobiet. Schwytany i osadzony w więzieniu umiera po nieudanej operacji guza mózgu. Jego historia, krwawa i brutalna, daje początek nowej serii zabójstw. Piętnaście lat później pojawia się kolejny morderca, który bierze za cel dzieci ofiar Gurveya. Jest przebiegły, bezlitosny i niepohamowany, a na miejscu zbrodni pozostawia fragmenty starego rentgenowskiego zdjęcia. Inspektor Tom Thorne, który dochodzi do siebie po rodzinnej tragedii, musi jak najszybciej odnaleźć i zapewnić bezpieczeństwo pozostałym przy życiu dzieciom i odkryć tożsamość zwyrodnialca – zuchwałego, genialnego seryjnego zabójcy, z jakim Thorne nie miał wcześniej do czynienia. W tej grze nic nie jest tym, czym się wydaje…

Okładka:  miękka
Ilość stron:   380
Wydawnictwo :  G+J

Mark Bilingham to autor świetnych kryminałów i thrillerów. Potrafi stworzyć pełną napięcia akcję i bardzo ciekawe postacie. Doskonale potrafi wcielić się w psychikę sprawcy i oddać jego emocje.

"Naśladowca" to jego najnowsza książka, która trafiła w moje ręce.
Tym razem tłem wydarzeń aktualnych są zbrodnie popełnione przed 15 laty przez seryjnego mordercę, Raymonda Garveya. Zbrodniarz został schwytany i osadzony w więzieniu, gdzie zmarł na nowotwór mózgu.
Teraz koszmar wydaje się powracać.
Pierwszą ofiarę znajduje mąż po powrocie z pracy. Kobieta leży w kuchni na podłodze, z foliową reklamówką na głowie. Otrzymała cios w głowę.
Sprawą zajmuje się inspektor Tom Thorne. Angażuje się mocno i stara się nie myśleć o prywatnych problemach. Jakież jest jego zaskoczenie, kiedy okazuje się, że podobna zbrodnia już miała miejsce. Ofiary łączy dokładnie ten sam sposób dokonania zbrodni i pozostawione ślady.
Kiedy dochodzi do kolejnych zabójstw - przestaje być wesoło. Okazuje się, że ofiary oprócz tego samego modus operandi łączy również .... rodzina.
Są potomkami kobiet zamordowanych przez Garveya 15 lat wcześniej. Morderca jest groźnym i wyrachowanym psychopatą. Jest dokładny i, niestety, skuteczny. Rozpoczyna się wyścig z czasem i zabójcą.
Kim jest tajemniczy naśladowca zbrodniarza i jaki ma cel? Czy inspektorowi uda się go ując i skazać?

"Naśladowca" to ciekawie napisany kryminał, który trzyma w napięciu. Ma swój klimat i specyficzny język. Koncepcja powieści jest przemyślana w szczegółach, a fragmenty pamiętnika mordercy wplecione w powieść stanowią jej atut i wpływają na odbiór całości. Pozwalają wniknąć w psychikę zabójcy i jego sposób rozumowania, nie odkrywając dalszej fabuły. Nieoczekiwane zwroty akcji burzą wcześniejsza logikę rozumowania czytelnika - i o to chodzi!
"Naśladowca"  na pewno znajdzie uznanie u wielbicieli thrillerów i kryminałów !

5 komentarzy:

  1. Bardzo lubię tego autora. Tej książki jeszcze nie czytałam, na pewno po nią sięgnę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Takie książki to ja lubię a tego autorka musze poznać !!!!

    OdpowiedzUsuń
  3. zdecydowanie coś dla mnie! chętnie sięgnę! :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...