środa, 16 maja 2012

Piramida - Henning Mankell

Lektura obowiązkowa dla fanów Kurta Wallandera! Tym razem nie powieść, ale zbiór  opowiadań kryminalnych, z których jedno dało tytuł całości.
Budując fabuły wokół tajemniczych morderstw, które wydarzyły się w ciągu dwu dekad poprzedzających czas akcji Mordercy bez twarzy, Mankell przedstawia nam przeszłość swojego bohatera. Poznajemy Wallandera jako początkującego policjanta w Malmö, a kolejne opowiadania rzucają światło na relacje Kurta z żoną Moną, ekscentrycznym ojcem oraz córką Lindą. Dowiadujemy się też, jak stał się zgorzkniałym, ale i odnoszącym sukcesy komisarzem w wydziale zabójstw. Tłem pięciu historii jest świetnie zobrazowane szwedzkie państwo opiekuńcze, społeczeństwo z mnóstwem paradoksów i powszechnym poczuciem wyobcowania.

Nośnik :   audiobook, 2x płyta CD
Format: mp3
Czas trwania:   14 godz. 04 min.
Czyta:  Leszek Filipowicz
Wydawnictwo: Biblioteka Akustyczna

"Piramida" to kolejny audiobook, na który się skusiłam - o komisarzu Wallanderze mogę czytać i słychać :)

"Piramida" to zbiór opowiadań, które dotyczą młodości Kurta Wallandera i niejako poprzedzają jego perypetie ujęte we wcześniejszych książkach. Osobiście nie przepadam za opowiadaniami, jednak te połączone sylwetką głównego bohatera zaciekawiły mnie i wciągnęły.
Dużym plusem był przyjemny głos lektora, pana Leszka Filipowicza, który świetnie pasował do czytanego tekstu.
 
"Piramida" składa się z czterech opowiadań - "Cios", "Szczelina", "Mężczyzna na plaży" i "Piramida". Całość poprzedza słowo przewodnie od Autora.
W opowiadaniach poznajemy związki i relacje Wallandera z ojcem, kulisy jego związku z Moną i relacje z córką czy wzorce zawodowe komisarza w postaci Rydberga. A tytułowa "Piramida" i "Mężczyzna na plaży" to kolejne kryminalne zagadki, jakie nasz główny bohater ma do rozwiązania.

Generalnie - bardzo przyjemnie się słuchało i poznawało komisarza Wallandera, a że zostało mi jeszcze kilka książek z jego przygodami do przeczytania, na pewno lepiej go zrozumiem.
Polecam z czystym sumieniem :)

4 komentarze:

 1. nie przepadam za audiobookami...
  ani za książkami w formie opowiadań...
  więc raczej bym się nie skusiła, mimo że to kryminalne opowieści...

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja czasami sięgam po audiobooki, aczkolwiek jeżeli mam szansę przeczytać książkę, to wybieram właśnie ją. O tym audiobooku już słyszałam, jednak nie wiedziałam o czym on jest. Twoja recenzja pomogła mi mniej więcej zadecydować, czy kiedyś go przesłucham, czy też nie. Zdecydowałam się, że tak.
  Fajnie, że głos czytającego książkę pasuje od jej treści. Czasami jest tak, że lektor nudzi i to niesamowicie. Przykładowo, kiedy słuchałam "Harry'ego Pottera" to zdarzało mi się nawet przysypiać. Oczywiście książkę wcześniej przeczytałam, ale po latach i tak chciałam odświeżyć swoją pamięć słuchając. Nie udało mi się, doszłam do połowy drugiego tomu.
  W przypadku "Gry o tron" zostało zastosowane czytanie książki przez grupę aktorów. Ich głosy pasowały nawet do tych, które posiadają aktorzy w serialu. Chodź słuchałam jedynie fragment tej książki, było świetnie. ; )

  Zapraszam Cię do mnie. Powoli przenoszę się z BlogOnetu do was. Mam nadzieję, ze będzie mi się tu równie dobrze pisało.

  http://wielka-biblioteka-ossus.blogspot.com/

  Pozdrawiam serdecznie.
  Łędina

  OdpowiedzUsuń
 3. Na samą "Piramidę" mam ochotę odkąd usłyszałam o niej, ale szczerze mówiąc jeszcze nigdy nie wysłuchałam całego audiobooka do końca... Mam zamiar w najbliższej przyszłości przekonać się do nich :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam Wallandera to i na tą książkę przyjdzie czas :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...