środa, 4 lipca 2012

Tryb warunkowy - Hanna Cygler

Pierwszy tom trylogii o burzliwym życiu uczuciowym Zosi Knyszewskiej
Przełom lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Zosia Knyszewska rozpoczyna studia i dorosłe życie, w którym miłosne wybory wydają się jej największym problemem. Dziewczyna odkrywa jednak, że otaczająca ją rzeczywistość jest znacznie bardziej skomplikowana, a bliskim osobom nie zawsze można zaufać. W tle życiowych perypetii Zosi rozgrywają się przełomowe wydarzenia polityczne tamtych czasów - powstanie "Solidarności", wprowadzenie stanu wojennego, internowania...
Powieść Tryb warunkowy była debiutem pisarskim autorki.
Dom Wydawniczy REBIS opublikował następujące jej książki: Odmiana przez przypadki,Dobre geny i Bratnie dusze.


Okładka: miękka
Ilość stron:   280
Wydawnictwo:   REBIS
Rok wydania:   2012

Ostatnio czytałam "Bratnie dusze" Hanny Cygler i bardzo podobała mi się, zarówno treść, jak i wydanie. Tak samo jest w przypadku "Trybu warunkowego" - bardzo ładna, letnia okładka i ciekawe wnętrze.
Co ciekawsze okazało się, że z Zofią Knyszewską, główną bohaterką, już miałam styczność przy lekturze książki "Odmiana przez przypadki", która stanowi kontynuację losów kobiety. 
I znów coś czytam nie po kolei - ale nic to, i tak mi się podobało :)
Polecam książkę jako całkiem niezłe czytadło na lato.

"Tryb warunkowy" to opowieść o losach młodej kobiety, Zofii Knyszewskiej, która dzieje się w latach 70-tych i 80-tych XX wieku. W tle obserwujemy działania Solidarności w Gdańsku, rozruchy w Polsce, stan wojenny. Bardzo ciekawe połączenie.
Kiedy poznajemy młodą Zosię jest na etapie zdawania egzaminów na studia i fascynacji swoim starszym kuzynem, Marcinem, fotografikiem. Fascynacja zamienia się w miłość - niespełnioną, gdyż Marcin bierze ślub, rodzi mu się dziecko ..... Jednak coś ich do siebie przyciąga.
Zosia poznaje w tym czasie Witka Halmana, okazuje się, że i ten mężczyzna jest  żonaty. Kobieta ma trudny orzech do zgryzienia, kocha dwóch mężczyzn i obaj są dla niej nieosiągalni, a w dodatku obaj są kobieciarzami.
Z czasem sytuacja się zmienia, Marcin bierze rozwód i znów jest wolnym mężczyzną - w końcu mogą być z Zosią razem. I są ! 
Nie trwa to jednak długo, los bywa okrutny i rozdziela parę kochanków, a Witek trwa w oczekiwaniu na Zosię. Czy będą razem? Jak Zosia w końcu poukłada sobie życie?

"Tryb warunkowy" to świetna książka obyczajowa, z ciekawym tłem obrazującym zmiany w Polsce i intrygującym wątkiem miłosnym. Jedna kobieta, która kocha dwóch mężczyzn - pełna dylematów i wątpliwości. 
Książka porusza i wzrusza, nie można pozostać obojętnym. Ciekawie skonstruowana, z barwnymi sylwetkami bohaterów i pełnym realizmu tłem wydarzeń - wciąga czytelnika od pierwszych stron. 
To intrygująca opowieść o miłości i przyjaźni, o rozstaniach i powrotach, o dążeniu do realizacji marzeń. Łezka zakręciła mi się w oku na końcu książki, a zakończenie daje pole do wyobraźni. Ciekawe, co spotka bohaterów w kolejnych tomach?
Mnie się podobało - lubię takie życiowe opowieści, pełne uczuć i namiętności - opowieści, które poruszają. Polecam!13 komentarzy:

 1. bardzo lubię tą autorkę, myślę że i tę przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę się za nią rozejrzeć, autorka pisze o czasach kiedy byłam mała a ja lubię o nich czytać !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mam tak samo :) identyfikuję się z okresem, który znam

   Usuń
 3. Też lubię Hannę Cygler - mam w planie przeczytać tą książkę:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Już gdzieś ostatnio widziałam tę książkę, okłada rzuciła mi się w oczy. Myślę, że to książka idealna dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. jeśli znajdę czas wolny, to po nią sięgnę - tzn jeśli wpierw wpadnie w moje ręce :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Z ciekawości zerknęłam w info o książce i tu małe zaskoczenie. Okazało się, że "tryb warunkowy" był już kiedyś wydany a ta książka z Twojego posta (dokładnie ta okładka i wydawca) to wznowienie książki. Przede mną "Bratnie dusze" :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka czeka na mnie na półce i niedługo sie za nia zabiorę :P

  OdpowiedzUsuń
 8. Brzmi ciekawie - poszukam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Lekka lektura w sam raz na wakacje. Rozejrzę się za e-bookiem i chętnie przeczytam jak już nadrobię mój stosik.

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałam. Nie tak dawno i u mnie była recenzja. Świetna książka. Bardzo polubiłam Hannę Cygler.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja wypożyczyłam "Odmianę przez przypadki" H. Cygler i mam nadzieję, że ten tytuł również uda mi się dorwać :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...