niedziela, 9 września 2012

A jak alibi - Sue Grafton

Nikki Fife wychodzi z więzienia po odbyciu kary za zamordowanie niewiernego męża. Laurence Fife, wzięty prawnik specjalizujący się w rozwodach, był znany z łóżkowych podbojów, którymi narażał się zdradzanej żonie, zmienianym jak rękawiczki kochankom i ich oszukiwanym mężom. Nikki, niewinnie osądzona, zatrudnia niezależną, młodą i skuteczną detektyw Kinsey Millhone, zlecając jej odszukanie prawdziwego mordercy męża. W trakcie śledztwa Kinsey trafia na kilka nowych, tajemniczych wątków, wplątuje się w płomienny romans ze wspólnikiem zamordowanego i uruchamia lawinę zdarzeń, która pochłania kolejne ofiary, próbując pogrzebać prawdę i dociekliwą panią detektyw. 

Okładka:  miękka
Ilość stron:  320
Wydawnictwo:  Wydawnictwo Buchmann
Rok wydania:  2012

Lubię czasem sięgnąć po klasyczne kryminały i bardzo spodobała mi się seria "Alfabet zbrodni". Pierwszy tom "A jak alibi" jest klasycznym kryminałem, gdzie wyjaśniana jest sprawa sprzed lat.

Kinsey Millhone jest byłą policjantka, która pracuje jako prywatny detektyw. Nie ma dzieci, nie ma rodziny, bardzo angażuje się w swoją pracę. Jest sama sobie szefem, a liczne znajomości ułatwiają jej pracę.
Pewnego dnia zgłasza się do niej Nikki Fife, bogata kobieta, która właśnie opuściła więzienie. Została skazana za zamordowanie swojego męża, znanego adwokata od rozwodów. Powodem zbrodni miała być zazdrość i liczne zdrady męża. Nikki twierdzi jednak, że nie zabiła swojego męża i zleca Kinsley odnalezienie prawdziwego zabójcy. 
Kobieta zabiera się do pracy, przy pomocy znajomych czyta akta sprawy i rusza śladami osób zamieszanych w sprawę. Sprawdza kochanki adwokata, jego byłą żonę, dzieci, wspólnika. Wspólnik okazuje się niezwykle przystojnym, magnetycznym mężczyzną, z którym Kinsley wdaje się w romans. Jednak przerywa go, kiedy zaczyna przeszkadzać jej w pracy i w jasnym spojrzeniu na sprawę. Przy okazji wychodzi na jaw sprawa kolejnego zabójstwa, które miało miejsce kilka dni po śmierci adwokata - łączy je modus operandi
Pani detektyw podąża śladami sprzed lat, a wyjaśnienie sprawy wcale nie okazuje się proste. Po drodze zostaje zamordowany jeden ze świadków, giną dowody. Coś tutaj ewidentnie nie gra i ktoś starannie usuwa ślady. 
Kto? Na to pytanie Kinsley znajduje odpowiedź i sama znajduje się w niebezpieczeństwie....

"A jak alibi" to dobrze napisany kryminał, gdzie napięcie jest stopniowo dawkowane, a zakończenie zaskakuje. Może bardzo wnikliwy czytelnik dojdzie do rozwiązania zagadki wcześniej, jednak mimo wszystko warto ją przeczytać. Choć książka należy do klasyki gatunku i została napisana wiele lat temu, zdradza to brak telefonów komórkowych i archaiczny dla  nas system telefonistek, jednak sam sposób dedukcji i rozwiązywania sprawy jest na topie i dziś. 
Ciekawy rozwój akcji, bardzo plastyczne i barwne sylwetki bohaterów, zdrada, miłość i nienawiść - wszystko to można znaleźć w książce Susan Grafton.

Polubiłam sympatyczną i wytrwale dążącą do celu panią detektyw i z przyjemnością sięgnę po kolejne tomy jej przygód. Wam również polecam :)


7 komentarzy:

 1. To jest ciekawe - jak w czasach bez telefonów radzono sobie z komunikacją? To naprawdę musiało utrudniać śledztwo, dodatkowo w momencie krytycznym nie można było zadzwonić pod numer alarmowy.
  Czasami czytam klasyki kryminałów i zazwyczaj to główną bohaterką była kobieta. Akurat tę lekturę zapiszę sobie i zacznę się za nią rozglądać.
  Pozdrawiam,

  OdpowiedzUsuń
 2. nie źle się zapowiada, książki z wątkiem kryminalnym chętnie czytam, więc pewnie i tej dałabym szansę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kryminały to nie moja bajka :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Skoro mówisz, że warto, to sobie nie odmówię. Dopiero zaczynam przygodę z kryminałami, więc jeszcze wszystko przede mną :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja także polubilam sympatyczną detektyw:).

  OdpowiedzUsuń
 6. Niespecjalnie przepadam za kryminałami, ale może dam temu szansę.

  Pozdrówko,
  Neuromeat
  --
  http://naddartastrona.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...