czwartek, 4 października 2012

Inkwizytor - Mark Allen Smith

Dwóch mężczyzn wpada na pomysł własnego biznesu - będą torturować ludzi na zlecenie innych. Jeden z nich chodzi w przerwach między swoimi sesjami na terapię do psychologa - faceta życiowo przegranego, świeżo po rozwodzie, bez perspektyw na lepsze życie. Jednak ten pacjent mobilizuje całą jego wiedzę psychologiczną, bo chce dowiedzieć się, dlaczego tytułowy Inkwizytor jest emocjonalnie martwy i dlaczego nie pamięta nic z własnego dzieciństwa - sprawia wrażenie, jakby narodził się już jako dojrzały mężczyzna. Dzięki niemu życie psychologa za chwilę zacznie przypominać kino akcji... 
Drugi ze wspólników finansuje pobyt w domu opieki upośledzonej siostrze, która nie reaguje na bodźce świata zewnętrznego. Obu mężczyznom wydaje się, że łączą ich tylko interesy, do czasu, gdy na sesję zostaje dostarczony mały chłopiec od teraz pozornie uporządkowany świat obu wspólników legnie w gruzach

Okładka:  miękka
Ilość stron:  376
Wydawnictwo :  Hachette
Rok wydania:   2012

"Inkwizytor" to jedna z najlepszych książek sensacyjnych, jakie w ostatnim czasie czytałam. Doskonały język, świetnie skonstruowana akcja i niebanalny pomysł na fabułę. Opowieść jest niezwykle sugestywna i dopracowana w szczegółach, tak że podczas lektury na rekach niejednokrotnie pojawiała mi się "gęsia skórka".

Opowieść rozpoczyna się sceną przesłuchania, przedstawioną bardzo obrazowo i sugestywnie - nie chciałabym się znaleźć na miejscu przesłuchiwanego....
To element pomysłu na biznes związany z odzyskiwaniem informacji (OI) jak inaczej nazywane są  tutaj przesłuchania. Jednak nie są to przesłuchania z tzw. "mordobiciem", tylko przemyślane, finezyjne i skonstruowane jak przedstawienia teatralne, przesłuchania wykorzystujące słabości psychiczne delikwenta. Oczywiście elementy użycia siły również mają tu miejsce, jednak nigdy podczas 10 letniej kariery przesłuchującego nikt nie umarł.
Na pomysł biznesu związanego z odzyskiwaniem danych wpadł Geiger, bardzo specyficzna postać, który zwerbował zdolnego, lecz złamanego życiowo informatyka, Harry'ego. Zlecenie można dać tylko przez stronę internetową, pod warunkiem, że posiada się rekomendacje innego klienta firmy.
Geiger, to bardzo skryty człowiek, którego nie zna nawet jego wspólnik, jednak ma on żelazne zasady - nie zabija przesłuchiwanych, nie przesłuchuje dzieci i nie łamie swoich zasad ... dla nikogo.

Bohaterów poznajemy jakby z dwóch stron. Geiger to, z jednej strony, skryty, zamknięty w sobie i niezwykle skuteczny przesłuchujący, a z drugiej strony, pacjent gabinetu psychiatrycznego, człowiek bez przeszłości i bez wspomnień, miewający niezwykłe sny, które kończą się ciężką migreną.
Harry natomiast jest niezwykle zdolnym informatykiem, który w sieci potrafi znaleźć wszystko, jest też pokiereszowanym przez życie alkoholikiem. Ale jest też niezwykle ciepłym i kochającym opiekunem swojej chorej siostry.

Wiele się zmienia, kiedy jeden ze zleceniodawców, zamiast przesłuchiwanego przywozi jego syna. Geiger nie łamie swoich zasad - unieszkodliwia mężczyznę i sam ucieka zabierając chłopca. To zdarzenie wywołuje lawinę następstw - przesłuchujący staje się ściganym....
Czy Geigerowi uda się ochronić dziecko i uciec przed pościgiem? Jak ta sytuacja wpłynie na jego życie?

"Inkwizytor" to intrygująca i niebanalna książka - spodoba się miłośnikom mocnych wrażeń. Świetna fabuła, rwąca akcja, nieoczekiwane zwroty wydarzeń i niebanalne postacie to plusy tej powieści. Myślę, że sylwetki bardzo specyficznych bohaterów i oryginalny pomysł na fabułę sprawią, że książka na długo pozostanie w pamięci czytelnika. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na okładkę, która dodaje całości klimatu i smaczku.
Ja dołączam Marka Allen Smitha do plejady ulubionych pisarzy sensacyjnych i z niecierpliwością wypatruję jego kolejnych książek.


3 komentarze:

  1. Cieszę się, że tobie tez się spodobał Inkwizytor.

    OdpowiedzUsuń
  2. Czuje, że mnie mnie również przypadnie do gustu ,,Inkwizytor''. Muszę się więc za nim obejrzeć.

    OdpowiedzUsuń
  3. Lubię takie książki i fabuła wydaje mi się ciekawa, więc jeśli wpadnie mi w ręce to chętnie przeczytam. :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...