wtorek, 27 listopada 2012

Atlas Chmur - David Mitchell

Nominowany do Nagrody Bookera bestseller Atlas Chmur Davida Mitchella to również jedna ze Stu Książek Dekady według wpływowych brytyjskich krytyków literackich Richarda Madeleya i Judy Finnigan. Teraz na jego podstawie powstał głośny film, w którym kreacje stworzyła plejada gwiazd: Tom Hanks, Halle Berry, Susan Sarandon, Jim Sturgess, Ben Whishaw, Jim Broadbent i Hugh Grant.
Pasażer statku, z utęsknieniem wyglądający końca podróży przez Pacyfik w 1850 roku; wydziedziczony kompozytor, usiłujący oszustwem zarobić na chleb w Belgii lat międzywojennych; dziennikarka-idealistka w Kalifornii rządzonej przez gubernatora Reagana; wydawca książek, uciekający przed gangsterami, którym jest winien pieniądze; genetycznie modyfikowana usługująca z restauracji, w oczekiwaniu na wykonanie wyroku śmierci; i Zachariasz, chłopak z wysp Pacyfiku, który przygląda się, jak dogasa światło nauki i cywilizacji – narratorzy Atlasu Chmur słyszą nawzajem swoje echa poprzez meandry dziejów, co odmienia ich los zarówno w błahym, jak i w doniosłym wymiarze. 
W tej niezwykłej powieści David Mitchell znosi granice języka, gatunku literackiego i czasu, proponując zadumę nad właściwą ludzkości żądzą władzy i kierunkiem, w którym w pogoni za władzą zmierzamy.

Okładka:  miękka
Wydawnictwo:  MAG
Cykl:   Uczta wyobraźni

Uczta Wyobraźni to jednak Uczta Wyobraźni! Książki z tego cyklu są oryginalne, zapadają w pamięć i pobudzają wyobraźnię.
"Atlas Chmur" doskonale pasuje do tej serii. Własnie doczekał się sfilmowania - zapowiedź filmu znajdziecie pod recenzją, a wznowienie książki doczekało się nowej, filmowej okładki.
David Mitchell serwuje nam pasjonującą podróż w czasie - sześć różnych historii, sześć różnych epok i zupełnie różni bohaterowie - a jednak tworzy to jedną spójną całość. Wątki następują po sobie w formie rozdziałów i przeplatają się. Najpierw poznajemy pamiętnik Adama Ewinga, mamy 1850 rok i znajdujemy się na statku płynącym po Pacyfiku. Potem zmieniamy klimat i wędrujemy śladami kompozytora, Roberta Frobishera, ukrywającego się prze wierzycielami. Jego listy kierują nas do kolejnej postaci, Rufusa Sixsmitha, naukowca, powiązanego z kolei z Luisą Rey, dziennikarką. Aż wreszcie zostajemy przeniesieni w przyszłość, gdzie spotykamy fabrykantkę, Sonomi 451, klona pracującego u Papy Songa.

Barwna plejada postaci i fascynujące historie - bardzo różnorodne - to wielki plus tej książki. Nie będę rozwijała fabuły, bo trudno ja streścić w kilku słowach. Mnie najbardziej urzekła historia Luisy Rey i Sonomi - jedna z wątkiem kryminalno-dziennikarskim, a druga - fantastyczna. Świetne i dogłębne studium postaci, dopracowane i przemyślane w najmniejszych szczegółach.
Początek książki nie jest łatwy, ciągnął mi się i chciałam ją odłożyć - cieszę się, że tego nie zrobiłam, bo wiele bym straciła. Jeśli ktoś będzie miał podobne odczucia - nie odkładajcie tej książki, dalsza opowieść Was zaskoczy!
Książka bardzo różni się od popularnych czytadeł - Autor operuje pięknym, bogatym językiem, który zmienia się z każdą epoką. Czytelnik delektuje się jego kunsztem i serwowaną opowieścią. To uczta dla ducha !

Bardzo jestem ciekawa wersji filmowej tej książki - obsada jest znakomita.
Poniżej zapowiedź filmu - zapraszam do obejrzenia :)15 komentarzy:

 1. Też już zaczęłam czytać i zgadzam się, że trochę się ciągnie, ale czytam bo wiem, że będzie genialna:)

  OdpowiedzUsuń
 2. U mnie mąż czyta, póżniej kolej na mnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety oglądałam najpierw film - trudno. Zachęcił mnie jednak do sięgnięcia po powieść i wytrwałego czytania. :)

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Książkę przeczytam na pewno! Recenzje tak pozytywne jak Twoja sprawiają, że jestem przekonana o słuszności tej decyzji :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wiem, czy mam ochotę na książkę, jak patrzę na te stosy na półkach i na czytniku, to czuję przerażenie. Ale widziałam zwiastun "Atlasu Chmur" w kinie i bardzo mi się podobał, więc film na pewno obejrzę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jestem w trakcie lektury i już muszę się zgodzić że jest to uczta wyobraźni, a od siebie powiem, że też uczta literacka. Książka jest dopracowana w najmniejszym szczególe. Lektura trudna, acz satysfakcjonująca.

  OdpowiedzUsuń
 7. Książki nie mam zamiaru czytać. Nie była ona znana w Polsce dopóki nie pojawił się zwiastun filmu. Tak więc nie będę jej szukała. Wybiorę się do kina :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie ciągnęło mnie specjalnie do tej książki, ale ten zwiastun jest.. piękny? Nie wiem, czy to dobre słowo, ale ja się przy nim bardzo wzruszyłam i jeśli książka jest równie dobra, to szykuję się na literacką ucztę. Uwielbiam bogaty język w książkach, a tutaj taki znajdę :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Pięknie się zapowiada, koniecznie muszę się za nią rozejrzeć!

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie mogę się doczekać, kiedy sięgnę po książkę i momentu gdy będę mogła zobaczyć film.

  OdpowiedzUsuń
 11. Wszyscy ją tak chwalą, że muszę przeczytać. ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Książkę mam na liście do natychmiastowego zdobycia, natomiast film obejrzę dopiero po lekturze :))

  OdpowiedzUsuń
 13. póki co oglądałam film. Do książki wciąż nie jestem przekonana...

  OdpowiedzUsuń
 14. Mam już w planach przeczytanie zarówno książki, jak i obejrzenie filmu :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja jakoś nadal nie mogę przekonać się do tej książki, dlatego spasuje :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...