piątek, 30 listopada 2012

Zatopione miasta - Paolo Bacigalupi

W świecie terroru nie ma miejsca na przyjaźń. A może jednak?
W zniszczonej przez kataklizmy Ameryce rządzą terror i przemoc. Dwójka młodych bohaterów Mahlia i Mouse ucieka z targanych wojnami Zatopionych Miast do dżungli. Gdy już wydaje się, że w końcu są bezpieczni, odnajdują rannego Toola – genetycznie modyfikowaną istotę, człowieka ze zwierzęcymi genami, którego ściga oddział żądnych zemsty żołnierzy. Mouse trafia do niewoli. Mahlia musi podjąć decyzję – ratować przyjaciela, ryzykując życie, czy może kontynuować ucieczkę do miejsca, z którym wolność będzie możliwa? “Zatopione miasta” to zachwycająca powieść o wojnie, przyjaźni, lojalności i o wyborach, jakie ludzkość musi podjąć, aby uniknąć katastrofy. 
Nowa powieść autora “Nakręcanej dziewczyny” i “Pompy numer sześć”! Paolo Bacigalupi znów udowadnia, że jest jednym z najlepszych młodych pisarzy fantastycznych!

Okładka:  miękka
Ilość stron:  416
Wydawnictwo:  Wydawnictwo Literackie
Rok wydania:  2012

"Zatopione miasta" to postapokaliptyczna wizja Ameryki stworzona przez amerykańskiego pisarza, Paolo Bacigalupiego. Wielu pewnie kojarzy Autora z tytułem "Nakręcana dziewczyna. Pompa numer sześć" wydanym w słynnej serii Uczta Wyobraźni. Dla mnie to była wystarczająca rekomendacja, aby sięgnąć po jego kolejną książkę. Nie zawiodłam się - spędziłam z książką niesamowite chwile. Czytałam już kilka różnych opowieści o Ameryce końca świata - ta okazała się zupełnie inna, bardzo oryginalna.

"Zatopione miasta" to ponury, ale poruszający wyobraźnię, obraz Ameryki po kataklizmach, które praktycznie zniszczyły cały kraj. Pozostały nieliczne wioski i dzikie odstępy, gdzie ludzie usiłują jakoś żyć.
Rządzą i zabijają się nawzajem 3 ugrupowania wojskowe  - FZP, Armia Boga i Wolnomilicja. Kto silniejszy, lub sprytniejszy, zyskuje władze na zdobytym terenie. Panuje ogólny terror i strach. Wszelkich wichrzycieli kaleczy się i spycha do losu wyrzutków.
Takim wyrzutkiem jest Mahlia, dziewczynka, której żołnierze Armii Boga odcięli prawą dłoń - została napiętnowana i odtąd wszyscy traktują ją jak wyrzutka i chodzące zło. Od śmierci uratował ją Mouse, również uciekinier. Chłopak zyskał tym dozgonną przyjaźń, wdzięczność i oddanie Mahlii.
Dzieciaki przygarnął w jednej z wiosek stary doktor, chronił ich i uczył.
Tymczasem z lochów FZP ucieka półczłowiek, psiryj Tool - istota stworzona do walki, niezwykle silna i wytrzymała. Trafia poraniony i bliski śmierci na bagna niedaleko wioski, gdzie znajdują go Mahlia i Mouse.
Niestety, podążają za nim żołnierze, którzy pustoszą wioskę i wcielają do swojej armii Mousa. Mahlia nie może przejść obok tego obojętnie. Z pomocą Toola walczy o przyjaciela.

"Zatopione miasta" to barwna i porywająca opowieść o przyjaźni i lojalności. Bohaterowi zyskują przychylność czytelników, są świetnie skonstruowani i tworzą rozpoznawalne, indywidualne osobowości. Autor przedstawia nam świat przeciwieństw - okrucieństwa wojny przeciwko lojalności i przyjaźni. Znowu do głosu dochodzi odwieczna walka dobra i zła - kto zwycięży tym razem - ideały czy siła broni?
Książka jest rewelacyjna, wzbudza silne emocje i intryguje. Serdecznie polecam!

A tak do przeczytania "Zatopionych miast" zachęca nasz mistrz olimpijski, Tomasz Majewski:


5 komentarzy:

 1. Kusząca recenzja, a temat, chociaż ostatnio częśto poruszany, przedstawiony z innej perspketywy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo chętnie poświęciłabym swój czas na lekturę tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Okładka mi się nawet podoba, przyciąga spojrzenie. Opis co prawda na kolana mnie nie powalił, ale myślę, że mogłabym spędzić miło czas z tą powieścią :)

  OdpowiedzUsuń
 4. No i kolejna pozytywna recenzja :) Muszę tę książkę dorwać w swoje ręce :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...