poniedziałek, 3 grudnia 2012

Geim - Anders de la Motte

Henrik HP Pettersson to 30-letni kombinator i próżniak, którego życiowe ambicje mogą być śmiało podsumowane jednym zdaniem: być numerem jeden. Jest zadufany w sobie, beznadziejnie impulsywny, a przy tym dręczy go poczucie bycia niedocenianym. Pewnego dnia znajduje telefon komórkowy, który zaprasza go do tajemniczej Gry Alternatywna Rzeczywistość – gry testującej granice między złudzeniem a rzeczywistością. Po wykonaniu testu próbnego HP otrzymuje szereg fascynujących i niebezpiecznych zadań, które są filmowane, a następnie publikowane na liście rankingowej, ocenianej przez zamkniętą społeczność w sieci. Napięcie w grze rośnie, nagrody są coraz cenniejsze, a fani wystawiają mu świetne noty. HP powoli staje się gwiazdą, dlatego podejmuje się coraz bardziej ryzykownych zadań, by tylko pozostać w grze. Inspektor Rebecca Normén jest jego przeciwieństwem. Kontroluje swoje życie w każdym szczególe i szybko pnie się po szczeblach kariery. Wszystko układałoby się idealnie, gdyby nie anonimowe, niepokojące liściki, które znajduje w swojej szafce. Ktokolwiek je pisze, wie o jej przeszłości więcej, niż powinien. Dlaczego? Czy ktoś się z nią bawi? Podczas gdy gra stopniowo wkracza w życie HP i Rebecki, ich światy nieuchronnie się łączą. Pochłonięty kolejnymi zadaniami HP zaczyna zdawać sobie sprawę, że gra niesie za sobą śmiertelne niebezpieczeństwo.
Kto stoi za tajemniczą rozgrywką?

Okładka:  miękka
Ilość stron:  408
Wydawnictwo:   Czarna Owca
Rok wydania:  2012

Uwielbiam Czarną Serię, a ta jasna okładka i nietypowa tematyka sprawiły, że z chęcią sięgnęłam po "Geim". Ta książka to nie całkiem kryminał, bardziej porywający thriller, który przenosi nas w świat wirtualnej Gry. Książka skojarzyła mi się po trosze z "Komórką" Stephena Kinga - tutaj też mamy niezwykły telefon, który wpływa na losy innych ludzi. Ale po kolei.....

Życiowy nieudacznik i leser, Henrik Pattersson zwany HP, pewnego dnia wracając do domu, w kolejce, znajduje telefon - elegancki i na pewno wiele wart. Telefon jest dotykowy, ma elegancki design, na obudowie ma dyskretny numer 128 - i Henrik nie umie go włączyć ...co strasznie go denerwuje....
W pewnym momencie pojawia się na wyświetlaczu zapytanie - Czy che przystąpić do Gry? na początku włącza NO, aż na wyświetlaczu pojawia się pytanie skierowane do niego imiennie...Szok! 
Henrik myśli, że to żart jego przyjaciela, Mangego, i przystępuje do Gry. Najpierw przystępuje do wykonania zadania testowego, a potem po zapoznaniu się z zasadami wchodzi do GRY.
Zadania pojawiają się na wyświetlaczu telefonu, za wykonanie gracz otrzymuje punkty, które zamieniane są na pieniądze dostępne graczowi. Henrik bez problemu wykonuje pierwsze zadania, czuje się doceniony, a jeszcze ma z tego kasę. W telefonie może obejrzeć filmiki ze swoich akcji, trafia też do rankingu graczy - chce być najlepszy.
Zadania są coraz trudniejsze - przełom następuje, kiedy przyczynia się do wypadku samochodowego swojej siostry, Rebecci, która chroni ważne osobistości. Jego lojalność również poddana jest testowi...nie zdaje go. Zaczyna drążyć temat i wnikać, czym jest Gra i jak działa - chce się zemścić. Informacje, które uzyskuje są szokujące. Henrik rusza do swojego, prywatnego pojedynku.....

"Geim" jest świetnie napisana i dobrze przełożona na polski - ukłon dla tłumacza. Na dole stron znajdujemy przypisy i tłumaczenia angielskich zdań - bardzo pomocne i przydatne. Książka jest bardzo oryginalna i zupełnie inna niż cała Czarna Seria - taki rodzynek. Szybko się ją czyta, jest pełna dialogów i zwrotów akcji. Równocześnie śledzimy poczynania Henrika w Grze i jego siostry, Rebecci, w realu. Napięcie jest stopniowo dawkowane, a wokół otacza nas atmosfera tajemnicy. Czytelnik jest zaintrygowany i jednocześnie zafascynowany Grą. Powiązanie wątków komputerowych, śledczych i intrygi samej Gry daje wybuchowe efekty. 
"Geim" to świetny debiut pisarski Andersa de la Motte - z niecierpliwością czekam na jego kolejne książki! Dla mnie - rewelacja!


8 komentarzy:

 1. Czekałam niecierpliwie na recenzję. Kupiłam ostatnio w antykwariacie. Ponieważ mamy podobny gust, liczę, ze także mi się spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 2. I ja książkę muszę zdobyć. Podobają mi się jej recenzje oraz zachęcający opis :) Myślę, że książka mi się spodoba :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że mogła by mi się bardzo spodobać, nie dosyć że sama jestem maniaczką gier, to jeszcze czytać thriller na ich temat :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem tego samego zdania! Świetny thrillero-kryminał, straaasznie mi się podobał. Również z niecierpliwością czekam na polskie wydanie kolejnych tomów tej trylogii :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dla mnie tez ta ksiazka okazala sie rewelacja i czekam z niecierpliwoscia na kolejne czesci :)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Okładka rzeczywiście nietypowa, a po tylu pozytywnych opiniach, aż wstyd nie przeczytać :P

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam ogromną chrapkę na tą książkę. Ostatnio miałam ją nawet w ręku ale wybrałam coś innego.Teraz trochę żałuję.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Chętnie bym przeczytała :) Zbiera pozytywne recenzje, więc musi być dobra :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...