sobota, 29 grudnia 2012

Kobieta, którą porwał wiatr - Claus Stephani


Wyzywająco piękne rude włosy Bajli są jej przekleństwem – ściągają pożądliwe spojrzenia rumuńskich wieśniaków i budzą zawiść ich żon. Aby uniknąć prześladowań, młoda Żydówka musi opuścić swój dom w Arwinicy. Po długiej tułaczce dociera do górzystej krainy Marmarosz, gdzie od wieków żyją obok siebie Niemcy i Żydzi, Ukraińcy i Rumuni, Węgrzy, Słowacy i Cyganie. Tymczasem wybucha druga wojna światowa. Z zachodu Europy nadciąga nowa groźba – wicher przemian, który porwie nie tylko Bajlę

Okładka:  miękka
Ilość stron:   304
Wydawnictwo:  Nasza Księgarnia
Rok wydania:  2012

Zafascynowała mnie początkowo okładka tej książki, ale to, co znalazłam wewnątrz przeszło moje najśmielsze oczekiwania. To przepiękna historia pełna smutku i melancholii, historia prawdziwa, która przybliża nam losy i pogrom Żydów, a wszystko na przykładzie dwóch niezwykłych kobiet - matki i córki, Bajli i Marii.

– Przemyśl to sobie – powiedział rabbi Mendel. – Ładna kobieta bez mężczyzny nie należy do nikogo, a to niekiedy znaczy, że do wszystkich należy. Taki już jej los. Jest jak liść na gościńcu. Byle podmuch może ją zwiać z obranej drogi, byle przechodzień zdeptać. 

Ten cytat doskonale odzwierciedla treść książki, opowieści o losach kobiety bez mężczyzny, z którą można zrobić wszystko bez jej zgody. Kobiety, która musi ciągle uciekać, i nigdzie już nie może czuć się swobodnie i pewnie. W dodatku jest Żydówką, która z czasem musi ukrywać swoją prawdziwą tożsamość i udawać Niemkę, aby przeżyć... Jednak kończy życie jak Żydówka... zupełnie przypadkowo - znajduje się bowiem w niewłaściwym czasie, w niewłaściwym miejscu. Tak w wielkim skrócie wygląda historia pięknej, czerwonowłosej Bajli - kobiety, która wraz ze śmiercią męża traci swoje życie, staje się łatwym kąskiem dla mężczyzn, dlatego ciągle ucieka. 
Owocem jej romansu z młodym Niemcem jest córka, Maria Ester. Dziewczynka wygląda jak czysta Aryjka, staje się to ich przykrywką w dalszym życiu. Mimo tego los tej dziewczynki przypomina los jej matki - w młodym wieku rodzi dziecko, synka. Zarówno ona sama, jak i jej syn, są dzieckiem kwiatów czyli owocem miłości. Tak Rumuni nazywają dzieci zrodzone z namiętności. Maria porzuca jednak swojego synka i znika, zostaje on z przyszywana babką. 
Z czasem ich drogi spotykają się - jednak nie jest to spotkanie matki i syna....

Losy Bajli i jej córki wplecione są w losy innych Żydów w czasie II wojny światowej. Żydzi byli napiętnowani i zabijani, aby przetrwać kobiety musiały udawać Niemki - strach ciągle im towarzyszył. Opowieść, autorka umiejscowiła w malowniczym regionie Marmarosz, gdzie obok siebie żyje wiele narodowości - Żydzi, Niemcy, Rumuni, Ukraińcy, Węgrzy czy Słowacy. Na drodze Bajli, oprócz złych ludzi, byli i dobrzy, którzy okazali im bezinteresownie pomoc i wsparcie.
Pomimo, że napisana na faktach, książka nie jest jednak opowieścią wojenną, jest historią o życiu, pełną nostalgii i melancholii. Wstrząsa, wyciska łzy i zmusza do zadumy. Jest napisana pięknym, bogatym językiem, pełnym wtrąceń z języka żydowskiego czy rumuńskiego. Ma bardzo oryginalny, specyficzny klimat - zafascynowała mnie, jest zupełnie inna od książek, które w ostatnim czasie czytałam. 
Jest niezwykła - przekonajcie się sami!6 komentarzy:

 1. Jak milo przeczytac opinie tak podobna do mojej wlasnej!
  Bardzo podobal mi sie klimat i jezyk powiesci, mam ogromna nadzieje, ze doczekamy sie wkrotce kolejnej ksiazki tego autora.

  Serdecznie pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Na razie nie interesuje mnie taka tematyka, ale może kiedyś... :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo chętnie bym przeczytała tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam ogromną ochotę na tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mimo wszystko jakoś nie mam ochoty na tę powieść. Całkiem nie moje klimaty :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Od dawna przyglądam się tej książce, a Twoja opinia tylko utwierdziła mnie w przekonaniu, że warto po nią sięgnąć.
  Bardzo podoba mi się Twój blog i od czasu do czasu na niego zaglądam. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...