środa, 9 stycznia 2013

Sztorm - Clive Cussler, Graham Brown

Powieść z cyklu Z archiwów NUMA z Kurtem Austinem, najsłynniejszym obok Dirka Pitta bohaterem Cusslera.
Rok 1943, Ocean Indyjski. Amerykański frachtowiec atakowany przez japońskie myśliwce znika z oczu nieprzyjacielskim pilotom w sercu gwałtownego sztormu – a wraz z nim jego tajny ładunek...
Rok 1967, Jemen. Tajemniczy napastnicy atakują pustynną oazę i mordują rodzinę Beduinów. Ktoś jednak uchodzi z życiem…
Rok 2012, Ocean Indyjski. Troje naukowców z NUMA dokonuje niepokojącego odkrycia. Zaraz potem centrala traci z nimi kontakt...
Kurt Austin i jego załoga rozpoczynają poszukiwania. Od pływającej wyspy na Malediwach, po podziemny kompleks pod piaskami arabskiej pustyni idą tropem niebywałego wynalazku i obłędnego planu, którego realizacja może oznaczać zmianę klimatu na Ziemi i śmierć milionów ludzi.

Okładka:  miękka
Ilość stron:  336
Wydawnictwo:    Amber
Cykl:  Z archiwum NUMA

Daaawno już nie miałam w ręku książek Cusslera, zapomniałam jak świetnie pisze. Cieszę się, że trafiłam na "Sztorm" - to doskonale napisany thriller przygodowy. 
Najpierw czeka nas intrygująca historia z czasów drugiej wojny światowej związana z zaginięciem bez śladu amerykańskiego frachtowca z tajemniczym ładunkiem na pokładzie. Chwilę później zostajemy przeniesieni w lata 60-te do Jemenu, na pustynię, gdzie jesteśmy świadkami krwawej napaści na beduińską osadę.
Aż w końcu lądujemy w roku 2012, gdzie śledzimy poczynania trójki naukowców z NUMA na Oceanie Indyjskim. 
Czy te pozornie zupełnie różne wątki coś łączy? Czy da się jakoś powiązać? Pewnie! Czekają Was w tej powieści  niezwykłe morskie przygody pełne intrygi i ciekawych wynalazków.

Ale kontynuujmy przerwany wątek.
Ekipa naukowców NUMA odkrywa na Oceanie dziwną plamę, zaczynają ją badać i nagle kontakt z nimi się urywa. Znaleziona zostaje łódź, bez załogi, ale ze śladami pożaru i dziwną substancją. Do zbadania sprawy NUMA oddelegowuje Kurta Austina, który zostaje przetransportowany na miejsce zdarzenia i wraz z ekipą rozpoczyna dochodzenie. Ślady prowadzą do niezwykłego wynalazku miliardera Marchettiego - do nanorobotów. Kurt rusza tym śladem i odwiedza go na jego pływającej wyspie Aqua-Terra. Marchetti jest wynalazcą i projektantem znalezionych nanorobotów, ale nigdy ich nie produkował. Kurt rusza kolejnymi śladami, które prowadzą go na pustynię, tymczasem Marchetti i ekipa NUMY wpadają w tarapaty. Ktoś usiłuje ich wyeliminować i zniszczyć wyspę.....
Temat beduinów znów powraca i czasy współczesne zazębiają się z maskarą z lat 60-tych. W efekcie Austin podążając na pomoc przyjaciołom trafia na dziwną wyspę, zupełnie nie z tych czasów, gdzie odkrywa dawne tajemnice.
Sprawy komplikują się. Czy Austinowi uda się wyjaśnić zagadkę nanorobotów, zapobiec niebezpieczeństwom i uratować ekipę? Oto jest pytanie!

"Sztorm" to bardzo obrazowy i niezwykle sugestywny thriller napisany w klimacie powieści przygodowej, pełen barwnych plenerów i ciekawych miejsc. Akcja toczy się w błyskawicznym tempie, a pozornie niezwiązane z sobą wątki zagajone na wstępie pięknie się splatają tworząc bardzo oryginalna fabułę. Wynalazki nowoczesne występują obok tajemniczego wynalazku z dawnych lat. Lata wojny przeplatają się ze współczesnością, a kultura amerykańska przeplata się z życiem na pustyni. Niezwykła wyspa na wodzie sterowana i budowana przez roboty stanowi przeciwieństwo pustynnych tuneli czy amerykańskich posiadłości. Sylwetki bohaterów są mocno nakreślone i skrajnie różne, co ubarwia całą powieść. 
"Sztorm" to świetnie napisana książka, która pochłania czytelnika zupełnie i odrywa od rzeczywistości - serdecznie polecam! 


6 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Mój też teraz czyta - przeszła płynnie z rąk do rąk :)

   Usuń
 2. Lubię Clive Cusslera, jest jednym z moich ulubionych pisarzy powieści przygodowo-sensacyjnych. Ostatnio czytałam "Wybrzeże szkieletów" i bardzo mi się podobała książka:) Myślę, że "Sztorm" pochłonąłby mnie zupełnie tak jak Ciebie:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam.Jak większość książek Cusslera jest wciągająca i pełna przygód. Świetna odskocznia od rzeczywistości.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak będzie okazja to sięgnę po nią , lubię takie książki :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czas chyba znów powrócić do C. Cusslera :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...