poniedziałek, 11 lutego 2013

Co zdarzyło się w Lake Falls - Artur K. Dormann

Jeśli myślisz, że o wampirach wiesz już wszystko – mylisz się.
Niezwykła historia, fascynująca narracja, bogaty język.
Ta książka wciąga bez reszty.
Wampierz – zwany dla nocnego życia, jakie prowadzi, nosferatu bądź strzygoniem – jest gatunkiem równie starym jak Ziemia, którą kalając, przemierza w poszukiwaniu ofiar. Inaczej niźli inni potomkowie demonów niczym się spośród ludzi nie wyróżnia… 
Z dziennika brata Jakuba od Krzyża.

Okładka: miękka
Ilość stron: 368 
Wydawnictwo: Prozami
Rok wydania:  2012

O wampirach czytałam wiele, jedne powieści podobały mi się bardziej, a inne mniej. Myślałam, że już nic mnie nie zaskoczy, a jednak… Po lekturze książki Artura K.Dormanna cytuję okładkę „ Jeśli myślisz, że o wampirach wiesz już wszystko – mylisz się”. To bardzo oryginalna powieść, a wampiry zostały tutaj przedstawione z zupełnie innego punktu widzenia – byłam pozytywnie zaskoczona. 
Całość bardziej przypomina mi thriller, czy wręcz horror, niż standardową opowieść o wampirach. Autor stworzył niezwykły klimat pełen tajemnicy, mroczny i intrygujący. Wampir pojawia się tutaj nieoczekiwanie i burzy wszelkie schematy, a wyobraźnia czytelnika szaleje. 
Opowieść zaczyna się dość standardowo, ale później wszelkie standardy zostają zmiecione w proch. 

Kiedy poznajemy Victorię, jest w trakcie przeprowadzki do niezwykle urokliwego, położonego w dolinie, zakątka - Lake Falls, do starego domu, który ujął ją swoim ciepłem i pięknymi widokami z okien. Kobieta jest lekarzem, aktualnie po mało sympatycznym rozwodzie, i jeszcze mniej przyjemnym życiu z mężem – przeprowadza się wraz z córką i całkowicie zmienia klimaty życia. 
Kupuje dom, przejmuje lokalną przychodnię, wynajmuje niezwykle sympatyczną nianię dla córki – wszystko toczy się po jej myśli. Powoli zaczyna cieszyć się życiem i odzyskaną wolnością. 
Jej sielankę zakłóca choroba córki, okazuje się, że Kat ma nieuleczalny guz mózgu, glejaka, i trafia do szpitala, gdzie gaśnie w oczach. Victoria jest zrozpaczona… Wówczas niespodziewanie odwiedza ją tajemniczy mężczyzna – niezwykle przystojny, który proponuje jej układ. Obiecuje zdrowie córki w zamian za spełnienie dziwnego zadania. Kobieta jest zszokowana, początkowo bierze wszystko za jakiś koszmarny żart, jednak w końcu uświadamia sobie, kim naprawdę jest mężczyzna. Boi się, lecz zdrowie córki jest dla niej najważniejsze – zawiera iście szatański pakt. 
Czy uda się jej doprowadzić do wyzdrowienia córki? Jaką cenę będzie musiała zapłacić? 
O tym, co wydarzyło się w Lake Falls musicie przeczytać sami – czeka Was ekscytująca lektura! 

Niby temat wydaje się oczywisty i oklepany, ale Autor tak wodzi nas za nos i zmienia kierunki fabuły, że stale nas zaskakuje. Nic w tej książce nie było takie, jak mi się wydawało – stale spotykała mnie niespodzianka. Autor pokazał nam zupełnie inną postać wampira niż można spotkać w literaturze – bliżej mu do diabła niż wampira. Niezwykłą postacią jest sama główna bohaterka, Victoria, kobieta o niezwykle silnej osobowości, zdeterminowana dąży do celu, którym jest zdrowie jej córki. 
Generalnie, w powieści pełno jest wyrazistych i oryginalnych postaci, których cechy charakteru są przemyślane w najmniejszych szczegółach. Całość tworzy barwną i bardzo oryginalną powieść, która rzuca urok na czytelnika. Jej mroczna i pełna tajemnicy atmosfera sprawia, ze czyta się ją jednym tchem. Artur K. Dormann zburzył wszelkie wampirze stereotypy i stworzył coś zupełnie innego – przekonajcie się sami !


2 komentarze:

  1. A z chęcią sięgnę po tę książkę, ale nie w najbliższym czasie. Ostatnio mam dość historii o wampirach. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetna książka, no i zakończenie ... :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...