poniedziałek, 8 kwietnia 2013

Niewinna - Taylor Stevens

Przed ośmioma laty małą Hannę uprowadzono ze szkoły prosto do zamkniętego świata Wybranych. Od tamtej pory sprzymierzeńcy ich przywódcy - Proroka - ukrywają dziewczynkę i chronią jej porywacza. Grupa młodych ludzi, którym udało się wyrwać z sekty, dowiaduje się, gdzie jest Hanna, i zwraca do Vanessy Munroe o pomoc. Munroe podejmuje się zadania. Wyrusza do Buenos Aires, aby przeniknąć do sekty i wydostać stamtąd dziewczynkę. Wprowadzona w świat, jakiego wcześniej nie znała, musi znaleźć sposób na nieprzewidywalnych Wybranych i ich niebezpiecznych popleczników, zmagając się jednocześnie z własną naturą, która coraz gwałtowniej daje o sobie znać. Nie może dopuścić do tego, by szansa na uratowanie Hanny przepadła na zawsze. 

Okładka: miękka 
Ilość stron: 320 
Premiera: kwiecień 2013

„Niewinna” to kawał dobrego thrillera! Świetnie napisany, oryginalny i trzymający w napięciu. Taylor Stevens napisała kolejną książkę, w której nie znalazłam żadnych uchybień – bardzo dobry pomysł na fabułę, doskonałe tłumaczenie, wszystko spójne i logiczne, bez męczących literówek czy błędów korektorskich. Autorka wykorzystała swoje doświadczenia z życia w sekcie i przeniosła je na grunt literacki. Wyszła z tego doskonała lektura dla wielbicieli mocnych wrażeń. 

Vanessa „Michael” Munroe przypomina mi Lisbeth Salander z powieści Stiega Larssona. To kobieta, która wiele w życiu przeszła i teraz wykorzystuje swoje doświadczenia w walce z innymi. To outsiderka, żyjąca na krawędzi, dla której zabijanie nie jest problemem. 
Vanessa pochodzi z rodziny misjonarzy, wychowała się w Afryce. W młodości wiele czasu spędziła wśród przemytników i najemników, wiele tam wycierpiała, ale i wiele się nauczyła. W końcu opuściła Afrykę, zdobyła dyplom, lecz jej styl życia wiele się nie zmienił. Monroe żyje ze zdobywania informacji i odpowiednim ich wykorzystaniu, chętnych nie brakuje – kobieta może sama decydować o przyjmowanych zleceniach. Jest silna i nieustraszona, lecz prześladujące ją sny są straszniejsze niż rzeczywistość. Czasem Munroe potrzebuje „znieczulenia”, aby odpocząć i nie śnić. 
Kobieta mieszka z Noahem, ale jej partner nie wie o niej wielu rzeczy. Z czasem związek się rozpada. Vanessa chętnie korzysta z możliwości ucieczki, jaką jest przyjęcie sprawy od przyjaciela, Logana. Mężczyzna prosi ją o porwanie z sekty jego córki, Hanny. Istnieją podejrzenia, że dzieci w Przystani są wykorzystywane seksualnie - dla Munroe to kolejna prywatna wojna. Do pomocy kobiecie przybywa Miles Bradford, razem planują całą akcję, nie chcą w nią wciągać zaangażowanego emocjonalnie Logana. Logan i Bradford to dwie osoby, którym Vanessa ufa. 
Rozpoczyna się inwigilacja, obserwowane są trzy lokalizacje sekty. Munroe zdobywa zaufanie jej członków i swobodnie porusza się wewnątrz. Z czasem udaje się jej zlokalizować Hannę, jednak w dniu planowanej akcji dziewczynka znika… 
Czy kobiecie uda się ja odnaleźć? Jakie sekrety kryje Przystań? 

Zawrotne tempo akcji, problem wykorzystywania seksualnego dzieci i sytuację życia w sektach znajdziecie w „Niewinnej”. W książce wiele się dzieje, akcja goni akcję, a kreacja głównej bohaterki zasługuje na uznanie. To niezwykła kobieta, mocna, odważna, inteligentna, ale również posiadająca słabości i walcząca z własnymi demonami. Całość opowiedziana jest bardzo barwnie i realnie. To doskonała pozycja dla wielbicieli książek akcji, rządnych mocnych wrażeń, ale również psychologiczne studium życia w sektach, które na pewno zainteresuje osoby gustujące w powieściach psychologicznych. 

16 komentarzy:

 1. Jestem w trakcie czytania, a już mogę się z Tobą zgodzić. Wartka akcja w połączeniu z "taką" osobowością bohaterki to mistrzowskie połączenie. Ja czytając zastanawiam się, ile z opisanych wydarzeń inspirowanych jest życiem autorki. W końcu życie Hanny może mieć odzwierciedlenie w wydarzeniach z młodości autorki...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oto jest pytanie! Mam nadzieję, że nie spotkało jej to, co Hannę.

   Usuń

 2. Zachęciłyście mnie bardzo do przeczytania tej książki:) Już nie mogę się doczekać!!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Po Twojej recenzji jestem oficjalnie zainteresowana tą książką :)

  OdpowiedzUsuń
 4. O kurde, mocna tematyka, to chyba książka nie dla delikatesów ;) Zaintrygowałaś mnie!

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam w planach, szczególnie, że podobała mi się I cz. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Odpowiedzi
  1. one są niezależne. łączy je postać głównej bohaterki. Pierwszą mam z wymianki na LC.

   Usuń
 7. Mimo pozytywnej opinii, jakoś mnie nie kręci ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Muszę się za nią rozejrzeć i to koniecznie!

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja mam w planach na weekend wiec nawet nie czytam twojej recenzji. Póżniej porównam wrażenia.

  OdpowiedzUsuń
 10. Już nie mogę się doczekać kiedy położę na niej swoje ręce i porwę do czytania :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Miałam okazję dostać tę książkę do recenzji, ale z niej zrezygnowałam. Teraz bardzo, bardzo żałuje, ale mam nadzieję, że kiedyś jeszcze na nią natrafię.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...