sobota, 11 maja 2013

Franciszek. Papież z końca świata - Leszek Śliwa

Kto był najważniejszym człowiekiem w życiu papieża Franciszka?
Co to jest milonga i dlaczego uwielbiał ją młody Jorge?
Co stało się 21 września 1953 r.?
Jakie są ulubione książki i filmy Franciszka?
Skąd wzięły się oskarżenia o kolaborację podczas dyktatury wojskowej w Argentynie?
Franciszek, pierwszy papież o tym imieniu, jest także pierwszym w historii papieżem spoza Europy i Bliskiego Wschodu oraz pierwszym papieżem jezuitą. Mówi się, że jego wybór oznacza dla Kościoła przełom. Zrozumiałe więc, że cały świat, chce się dowiedzieć o nim jak najwięcej. Dzięki tej książce poznasz życie Franciszka, odkryjesz fakty, o których do tej pory pisano niewiele lub nie pisano wcale. 

Okładka: miękka 
Ilość stron: 148+16 
Wydawnictwo: WAM

Zaintrygowała mnie postać naszego, nowego papieża Franciszka – jest zupełnie inny niż jego poprzednicy. Papież nie mieszka w Pałacu Apostolskim, tylko w Domu Świętej Marty. Najchętniej porusza się pieszo i ogólnodostępnymi środkami lokomocji, zrezygnował z luksusów – żyje według swoich zasad. Stara się być bliżej wiernych, przyjmuje nawet niewielkie delegacje, odprawia msze święte, nie tylko w niedzielę na Anioł Pański, ale również w dni powszednie. Papież nie nosi mucetu i czerwonych papieskich butów, zachował również swój biskupi krzyż. 

Jorge Mario Bergolio jest argentyńczykim i tym samym jest pierwszym papieżem spoza kontynentu europejskiego oraz pierwszym papieżem jezuitą. Urodził się w 1936 roku w Buenos Aires jako syn włoskiego imigranta. Jest osobą bardzo dobrze wykształconą i włada wieloma językami. Pomimo przywilejów papieskich, nadal pozostał skromną i otwartą na ludzkie potrzeby osobą. 

W swoich kazaniach zawsze kładł nacisk na pomoc ubogim i publicznie krytykował politykę rządu argentyńskiego. Zachęcał do otwarcia się na niewierzących i udzielanie chrztu dzieciom ze związków pozamałżeńskich. Z drugiej jednak strony, jest gorącym przeciwnikiem pozwalania na ceremonie małżeńskie osobników tej samej płci oraz adopcji dzieci przez małżeństwa homoseksualne, czy lesbijskie. 

Książka Leszka Śliwy przybliża nam postać papieża Franciszka nie tylko jako duchownego, ale przede wszystkim jako człowieka. Składa się z 4 rozdziałów i jest wzbogacona zdjęciami. Oprócz danych ogólnodostępnych, Autor przytacza wiele ciekawostek z życia Jorge Bergolio – m.in. jego uwielbienie dla argentyńskiej drużyny sportowej czy też posądzenie o kolaborację. 
Papież Franciszek jest jezuitą z powołania i okazuje to na każdym kroku. 

Książka jest napisana jasnym i przystępnym językiem, zawiera mnóstwo fotografii z całego życia papieża. To bardzo ciekawa pozycja, którą przeczytałam z przyjemnością.
2 komentarze:

  1. Masz rację, to zupełnie inny papież od poprzedników. Warto poznać jego życiorys.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...