czwartek, 11 lipca 2013

Dziewczyny atomowe - Denise Kiernan

Poznajcie Celię, Toni, Jane, Kattie, Virginię i wiele innych pięknych, młodych kobiet, które przyjechały z odległych zakątków Ameryki do pracy w mieście, którego nie było na mapach. Nie wolno im było mówić o tym, co robią. Rozpoczęły wyścig z czasem, aby uratować swój kraj.
Zmieniły losy wojny i świata. Na zawsze.
Bestsellerowa książka o zwykłych niezwykłych kobietach

Okładka: miękka
Ilość stron: 440 
Wydawnictwo: Otwarte 


Wojna to śmierć, a bomba atomowa to zło, jednak dla wielu stała się wizją nowego życia, lepszego….
Bomba atomowa miała zakończyć wojnę, ale to cudowne odkrycie sprowadziło śmierć na niewinnych ludzi. Wszyscy wiedzą, co się stało w Hiroszimie i Nagasaki i jakie miało skutki.

Kiedy w Stanach Zjednoczonych dokonano odkrycia rozszczepiania jądra atomu i energii, jaka wtedy powstaje, władze postanowiły to wykorzystać. Sprawę wyciszono, ale prace nadal trwały. Zostały tylko przeniesione w inne miejsce. Miejsce nieznane, trudne do zlokalizowania – do Oak Ridge. 
Dla wielu ludzi, Oak Rigde było szansą na zmianę życia, możliwością zarobienia pieniędzy. Jednak było to miejsce owiane tajemnicą, a wszelkie pytania i wszelka wnikliwość, karane były zwolnieniem z pracy i wydaleniem z tej wyizolowanej enklawy.

Tak powstawała bardzo specyficzna społeczność, wyizolowana, pełna tajemnicy, ale mająca również swoje prawa i rozrywki. Powstawały kolejne miejsca do zamieszkania, szpitale, szkoły, ale i puby czy restauracje. Ludzie spotykali się, tworzyli pary i kilkuletni kontrakt zmieniał się w pracę na prawie całe życie. Ludzie przybywali z najodleglejszych regionów Stanów Zjednoczonych, aby podjąć tutaj pracę – i to bardzo różną pracę. Potrzebni byli wszyscy, od pracowników najniższego szczebla jak sprzątaczki czy robotnicy, przez urzędników, lekarzy po naukowców. Każdy miał tutaj swoją pracę do wykonania, o której nie wolno było mówić.

Projekt tworzony w Oak Ridge zmienił oblicze świata, na zawsze….

Całość opowieści poznajemy oczami wielu kobiet, które zaangażowane były w pracę na rzecz Projektu – poznajemy Celię, Toni, Jane, Kattie, Virginię i wiele innych, młodych kobiet, którym celem była praca na rzecz zakończenia wojny. Dążenie do wyzwolenia.

Denise Kiernan spędziła wiele lat zbierając materiały na ten temat, wczytując się w setki dokumentów i prowadząc rozmowy z ludźmi z Oak Ridge. Jej bohaterkami i przewodnikami po tej tajemniczej społeczności stały się kobiety – atomowe kobiety. Książka nie jest suchym dokumentem, to pasjonująca opowieść o żywych ludziach i rozwoju technologii, która zmieniła życie na ziemi. Cud, który miał wyzwolić i przerwać wojnę, przyniósł śmierć i strach. Jednak dla wielu kobiet był szansą na wyrwanie się i zmianę życia, szansą na godziwe zarobki, na własny kąt i pracę. Dużo czy niedużo? Za pracę pod presją, w atmosferze tajemnicy i niedopowiedzenia.

Książkę czyta się jak znakomitą powieść, ciarki tylko przechodzą po plecach, kiedy uświadamiamy sobie, że to nie jest fikcja, a rzeczywistość. Całość jest bardzo rzetelna, intryguje czytelnika i pobudza do refleksji. Myślę, że jest to jedna z tych pozycji, które powinien przeczytać każdy - to część naszego życia.5 komentarzy:

 1. Bardzo intryguje mnie ta książka odkąd pojawiła się w zapowiedziach. Chętnie bym ją przygarnęła a Twoja recenzja zachęca do jej przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam w planach, choć w tym momencie emocje skrajnie różne - trochę się boję tego, co znajdę w tej książce...

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie po nią sięgnę:) Lubię takie książki:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie jestem zainteresowana tą książką.

  OdpowiedzUsuń
 5. Druga strona wojny, daleko od frontu i akcji dywersyjnych. Takich książek z punktu widzenia kobiety jest mało. Zapowiada się ciekawa lektura, która poszerzy wiedzę historyczną.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...