środa, 24 lipca 2013

Nieszczelna sieć - Hakan Nesser

Inspektor Van Veeteren i jego zespół usiłują zmierzyć się ze sprawą Janka Mattiasa Mittera – nauczyciela gimnazjalnego, który nie może sobie przypomnieć, czy zamordował swoją świeżo poślubioną żonę Evę Ringmar, czy nie. Mittnera oskażono o zabójstwo i postawiono przed sądem. Van Veeteren nie daje jednak za wygraną. W trakcie żmudnego dochodzenia odkrywa wstrząsające fakty, które doprowadziły do tragedii…

Okładka:  miękka
Ilość stron:   304
Wydawnictwo:   Czarna Owca
Cykl:   Czarna seria

Znowu sięgam po moją ulubioną Czarną Serię, tym razem mój wybór padł na kolejny tom przygód inspektora Vana Veeterena.

Głównym bohaterem powieści jest Janek Mattias Mitter, który budzi się pewnego ranka kompletnie zamroczony. Nie wie, kim jest... Stopniowo jego umysł się rozjaśnia, by znowu doznać szoku, kiedy znajduje w łazience nieżyjącą żonę. Utopioną w wannie. Wzywa policję i odruchowo zaczyna sprzątać. Te działania zdecydowanie świadczą przeciwko niemu i jako główny podejrzany trafia do więzienia. Zostaje skazany przez ławę przysięgłych, jednak inspektor Veereten ma mieszane uczucia, nie jest przekonany o jego winie. Drąży temat i dalej podąża śladami zmarłej Evy Ringmar. Kiedy Mitter zostaje zamordowany, upewnia to inspektora, że podąża właściwym śladem. Wnioski z dochodzenia są zaskakujące, a prawda tkwi w przeszłości.

"Nieszczelna sieć" to intrygujący thriller, pełen szybkich zwrotów akcji i zaskakujący czytelnika na finale. Nie ukrywam, że domyśliłam się, kto jest mordercą, ale i tak lektura była ekscytująca. Autor pod koniec zdradził za wiele szczegółów i wnioski nasuwały się same. Specyficzne sylwetki bohaterów, bardzo wyraziste i oryginalne są wielkim plusem tej powieści. Każda postać jest bardzo charakterystyczna i doskonale odmalowana, nie ma mdłych i wtapiających się w tło bohaterów. Czytelnika podczas lektury powieści otacza aura tajemniczości i niedopowiedzenia. 
Patrząc, że to jeden z pierwszych utworów Hakana Nessera, uważam, że został napisany naprawdę nieźle, ale jego późniejsze książki są zdecydowanie lepsze. Polecam Wam powieści tego Autora - ja przeczytałam "Nieszczelną sieć" z przyjemnością i już rozglądam się za kolejnymi tomami z inspektorem Veeretenem w roli głównej, polubiłam tego specyficznego gliniarza.


6 komentarzy:

 1. Uwielbia Nessera. Doskonałe szwedzkie kryminały,

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdy będę miała możliwość to rozejrzę się za tym tytułem- uwielbiam Czarną Serię.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam Czarną Serię, choć tytuły w niej wybieram ostatnio bardzo rozważnie, bo zdarzają się słabsze. Jednak Nessera bardzo lubię i mam już kilka tomów o Van Veetereenie, tylko muszę wreszcie zacząć je czytać:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie miałam styczności z Czarną Serią. Jednak ma w planach zaczęcie czytania tych książek. Po tę na pewno sięgnę . ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zapowiada się niezwykle interesująco!!!

  OdpowiedzUsuń
 6. Dotychczas z książek Nessera przeczytałem Człowieka bez psa. Byłem nią bardzo zadowolony. :) Ta prezentuje się nie gorzej. :)

  http://suizei.blogspot.com/2013/06/czowiek-bez-psa-hakan-nesser.html ZAPRASZAM! :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...