poniedziałek, 30 września 2013

Miasto Kości - Cassandra Clare

Tysiące lat temu, Anioł Razjel zmieszał swoją krew z krwią mężczyzn i stworzył rasę Nephilim, pół ludzi, pół aniołów. Mieszańcy człowieka i anioła przebywają wśród nas, ukryci, ale wciąż obecni, są naszą niewidzialną ochroną. Nazywają ich Nocnymi Łowcami. Nocni Łowcy przestrzegają praw ustanowionych w Szarej Księdze, nadanych im przez Razjela.
Od tysięcy lat Cisi Bracia strzegli boskich przedmiotów. I było tak aż do Powstania, wojny domowej, pod przywództwem zbuntowanego Łowcy, Valentine’a, który niemal na zawsze zniszczył tajemny świat Łowców. I mimo że od śmierci Valentine’a minęło wiele lat, rany, jakie zostawił, nigdy się nie zabliźniły. Od Powstania minęło piętnaście lat. Jest upalny sierpień w tętniącym życiem Nowym Jorku. W podziemnym świecie szerzy się wieść, że Valentine powrócił na czele armii wyklętych. A Kielich zaginął… 

Okładka: miękka
Ilość stron:  510
Wydawnictwo: MAG 
Cykl: Dary Aniola tom 1

Po przeczytaniu tak wielu pozytywnych recenzji nie mogłam przejść koło tej książki obojętnie. Jak tylko nadarzyła się okazja, zagłębiłam się w lekturze I tomu Darów Anioła. Na początku ogarnął mnie chaos, pojawiło się mnóstwo postaci, ziemskich i nieziemskich, i nie bardzo potrafiłam ogarnąć ich powiązania, ale dalej było już zdecydowanie lepiej. Wciągnęłam się w tę oryginalną fabułę i żałuję, że po odłożeniu pierwszego tomu nie mogłam sięgnąć po kolejny.

Clary jest przeciętną nastolatką, która mieszka z matką. Podczas imprezy w klubie, gdzie udała się z przyjacielem Simonem, staje się świadkiem napaści na nastolatka. Próbuje mu pomóc, ale chłopak ginie i… rozpływa się w powietrzu. Co ciekawsze, kiedy nadchodzi Simon z ochroniarzem, okazuje się, że napastników widzi tylko Clary. Sytuacja jest przedziwna. W domu zdenerwowana matka usiłuje zabrać Clary na przymusowe wakacje. Dziewczyna wściekła opuszcza mieszkanie, a potem przez telefon słyszy odgłosy walki i głos matki. Pędzi do domu, a za nią podąża chłopak z klubu, Jace. Mieszkanie jest przewrócone do góry nogami, po matce nie ma ani śladu, a z pokoju wyłania się potwór, który atakuje Clary. Dziewczyna zabija go, ale sama zostaje ranna. Jace pomaga jej uciec. Okazuje się, że chłopak należy do nifilimów, czyli Nocnych Łowców. Co ciekawsze, zagłębiając się w zdolności Clary okazuje się, że i w jej żyłach płynie krew Clave, poznaje tam opowieść o Aniele Rajzelu i jego darach. Ten Anioł dał Nocnym Łowcom trzy cenne przedmioty: Kielich, Miecz i Lustro, które dawały im niezwykłą moc i ponadnaturalne zdolności. Kielich zaginął, a misja jego odnalezienia spadła na Clary. Ten atrybut był związany z jej rodzicami. Dziewczyna jest zdezorientowana i zszokowana, ale za wszelką cenę chce odnaleźć matkę i wyjaśnić tę sytuację.
Jaką prawdę odkryje Clary? Jak zmieni ona jej życie?

Trudno streścić fabułę powieści, aby nie odkryć zbyt wielu faktów i nie spolerować. Powieść jest zaskakująca i bardzo ciekawa. Po zawiłym początku, czytelnik zostaje porwany przez wir zdarzeń i czekają go niesamowite chwile. W tej książce nic nie jest oczywiste i trudno przewidzieć, co nas spotka na kolejnych stronach. Autorka zwodzi nas bardzo skutecznie, by pozostawić chwilami w zdumieniu, a chwilami w zaskoczeniu. Finał większości wątków jest zupełnie inny niż nam się wydaje. Początkowo klujące się uczucie między Clary i Jacem ma zupełnie nieoczekiwany finał, co jest wielkim plusem powieści i tutaj brawa dla Autorki za oryginalność. 

Książka opowiada o grupie młodzieży i jest generalnie skierowana do młodzieży, choć i starszym czytelnikom powinna przypadną do gustu. Po przeczytaniu bardzo wielu pozycji o wampirach, wilkołakach i innych stworach, muszę przyznać, że Cassandra Clare stworzyła bardzo oryginalną powieść, potrafiła mnie zaskoczyć i zadziwić, a na pewno zaciekawić.


Recenzja napisana dla portalu7 komentarzy:

 1. Książkę od bardzo, bardzo dawna mam w planach :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem właśnie po lekturze "Miasta kości" - mam bardzo pozytywne wrażenia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Miasto Kości mi się podobało, ale po kolejne cześci jakoś zawsze zwlekałam z sięgnięciem.. do tej pory mi tak zostało, ale na pewno przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakoś nie mogę sie zebrać do jej przeczytania. Teraz mam fazę na kryminały *____*
  Pozdrawiam i zapraszam
  http://wieczniezaczytanatenshi.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...