wtorek, 8 października 2013

Sen nocy letniej - Arne Dahl

Zbliża się noc świętojańska, czas urlopów. Jednak Drużynę A czeka intensywny tydzień. Jednemu z członków zostaje zarzucone dawno popełnione przestępstwo, a Sztokholm nawiedza seria tajemniczych zdarzeń. Pracująca w Szwecji polska pielęgniarka ginie od uderzenia siekierą, dyrektor programowy stacji telewizyjnej zostaje zastrzelony po premierze pilotażowego odcinka nowego reality-show, planowane zabójstwo honorowe przybiera zaskakujący obrót, z głębin Riddarfjärden wypływa trup, a cała sprawa dotyka bezpośrednio policjantów. Sen nocy letniej to szósta część cyklu o Drużynie A – jednostce specjalnej policji do zwalczania przestępczości międzynarodowej.

Okładka; miękka
Ilość stron: 400
Wydawnictwo: Czarna Owca
Seria: Czarna Seria

Cenię sobie powieści Arne Dahla, a szczególnie te opowiadające o przygodach Drużyny A – „Sen nocy letniej” stanowi szósty tom tej serii. Są zawsze doskonale napisane i trzymające w napięciu.
Drużyna A to specjalna grupa policji zajmująca się zwalczaniem międzynarodowej przestępczości.

Zbliża się noc świętojańska, czas odpoczynku i urlopów. W Drużynie A dochodzi do zmian kadrowych, odchodzi na emeryturę dotychczasowy dowódca, do wydziału dołącza nowa policjantka, ale to nie koniec zmian w tym wydziale. Drużyna traci swój dotychczasowy kształt i relacje pomiędzy jej członkami rozluźniają się. 

W tym czasie, w Sztokholmie dochodzi do serii, z pozoru niepowiązanych ze sobą, tajemniczych morderstw. Polska pielęgniarka ginie od ciosu nożem, zabity zostaje szef stacji telewizyjnej, siostra zabija brata, a z jeziora wypływają okaleczone zwłoki. Co się dzieje?
W dodatku do Biura Policji wpływa informacja, która pogrąża jednego z członków Drużyny A i wplątuje go w stare przestępstwo. Członków Drużyny A czekają nie lada wyzwania – czy nowa Drużyna podoła wyzwaniu? Przekonajcie się sami!

„Sen nocy letniej” to świetnie napisana powieść. Wartka fabuła, ciekawy pomysł i dopracowane sylwetki bohaterów – to sztandarowe cechy występujące w książkach Dahla. Autor powiązał bardzo wiele, pozornie niezależnych, wątków w jedną zwartą całość, która niejednokrotnie zaskakuje czytelnika. Jednak świetna i trzymająca w napięciu intryga kryminalna to nie jedyna zaleta tej powieści.

„Sen nocy letniej” to nie tylko kryminał i kolejną opowieść o Drużynie A, ale dodatkowo stanowi swoiste studium nad współczesnym życiem i zachowaniami społecznymi nie tylko w Szwecji, ale na całym świecie. Przez fabułę przeplata się wiele bardzo ważnych tematów, m.in. rasizm, problemy służby zdrowia, brak porozumienia między ludźmi czy samotność, co skłania czytelnika do refleksji. Autor odważnie uwypukla i komentuje te tematy. Powieść może nie być początkowo łatwa w odbiorze dla osób, które wcześniej nie zetknęły się z członkami Drużyny A, jednak jest to tylko pierwsze wrażenie.

Arne Dahl zwodzi i intryguje, zmusza czytelnika do myślenia i do nadążenia za zmieniającymi się wątkami. I to sprawia, że zawsze chętnie sięgam po jego książki.
4 komentarze:

  1. Oo podoba mi się Twoja recenzja :) Nie czytałam jeszcze żadnej z powieści autora, czas zacząć!

    OdpowiedzUsuń
  2. Cieszę się, że Ci przypadła do gustu. Ostatnio nie czytałam kryminału. Czas nadrobić! i chyba ta książka będzie zacnym wyborem :D

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo lubię to wydawnictwo i ich czarna serię!!!!

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...