środa, 27 listopada 2013

Formacja trójkąta - Mariusz Zielke

Nowy powieść sensacyjno-kryminalna autora Wyroku.
Ginie prezes warszawskiej giełdy, skonfliktowany z maklerami i ministrem skarbu finansista, którego pozbawiono stanowiska za rzekome nieetyczne działania i erotyczne ekscesy. Zagadkę jego śmierci i tajemniczych machinacji finansowych próbuje rozwikłać trójka bohaterów: początkujący dziennikarz „Expressu Finansowego”, niepokorna agentka ABW i porywczy policjant. Gdy natrafiają na ślad niezwykle groźnych bandytów działających w najwyższych kręgach polskiej polityki i wielkiego biznesu, polujący stają się zwierzyną... "Formacja trójkąta" to skandalizująca powieść z dużą dawką emocji i erotyki, ostrą krytyką społeczno-polityczną oraz wieloma nawiązaniami do współczesnych afer.

Okładka: miękka
Ilość stron:   392
Wydawnictwo: Czarna Owca 
Cykl:   Czarna Seria

Mariusz Zielke zdobył moje uznanie i podziw, kiedy przeczytałam „Wyrok” (recenzja tutaj). Pisze genialnie i ma niesamowitą zdolność oddawania polskiej rzeczywistości, tej ukrytej. Doskonale wpasował się ze swoimi pozycjami w cykl „Czarna Seria”. Swoim talentem dorównuje mistrzom skandynawskich kryminałów.

„Formacja trójkata” to jego kolejna, doskonała pozycja, której akcja rozgrywa się w polskich kręgach władzy i elity, pośród której krążą agenci ABW i policjanci, ale również płatni mordercy oraz dziennikarze. Przecież, jeśli jest afera, muszą być i dziennikarze, rządni sensacji.

Na początku jesteśmy świadkami śmierci prezesa giełdy, Witolda Sworowskiego. Ginie on w swoim gabinecie, w ostatnim dniu piastowania stanowiska. Służby próbują zamieść sprawę pod dywan, pod płaszczykiem samobójstwa. Wiele śladów jednak sugeruje, że jest inaczej …. Dowiaduje się o tym dziennikarz, Bartek Milik, i za namową przyjaciela-informatora, postanawia zająć się tym tematem. Niestety, w gazecie nie jest mu łatwo „przepchnąć” swój artykuł, bo tą tematyką zajmuje się Stefan, który ma swoją wizję. Ścieżki Bartka przecinają się z drogą Marty, agentki ABW, która zajmuje się tą sprawą. Postanawiają sobie pomoc w jej rozwiązaniu i przekazać opinii publicznej prawdziwe fakty. Dziennikarz posuwa się nawet do tego, że drukuje swój artykuł w innej gazecie, co sprawia, że powstaje wokół szum i pewnych rzeczy już nie da się ukryć. Giną ich znajomi, a Marta staje się podejrzaną. Droga do prawdy okazuje się bardzo wyboista, a nasi bohaterowie pakują się w niemałe kłopoty i omal nie przypłacają swojego dochodzenia życiem. Pomaga im Greg, policjant, przyjaciel Milika. Stają się niewygodni dla wielu, wysoko postawionych osób…. Czy uda im się dociec prawdy?

Trudno opowiedzieć o fabule, nie ujawniając szczegółów, a tego nie chciałabym robić, aby nie psuć Wam lektury. Opowieść jest pasjonująca, akcja mknie jak burza, padają kolejne trupy, a zabójcy jak nie widać, tak nie widać. Sieć intryg jest gęsta i naszpikowana pułapkami, ale cóż to dla takiego duetu jak Marta i Bartek. Polityka, biznes, czarne charaktery i nieczyste interesy – wszystko znajdziecie w książce Mariusza Zielke. Doskonałe kreacje bohaterów i niezwykły, oryginalny pomysł na fabułę to wyraźne atuty tej powieści. Tytułowa formacja trójkąta to jedno z określeń występujących w wykresach instrumentów finansowych, ale również znajdujemy jego odzwierciedlenie w trójce głównych bohaterów, którymi są Marta, Bartek i Greg. 
„Formacja trójkąta” to doskonale napisany thriller sensacyjny, świetnie wpisany w polskie realia, odsłaniający absurdy i drugie oblicze elity. Doskonała książka – polecam!6 komentarzy:

 1. Ja właśnie zaczynam lekturę książki. Spojrzałam więc tylko na końcowe podsumowanie, żeby nie psuć sobie niespodzianki. Mam nadzieję, że mnie książka też przypadnie do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Książkę mam w planach, jak do tej pory przeczytałam wszystkie pana Mariusza i tej nie mogę sobie odpuścić!

  OdpowiedzUsuń
 3. Ano, Czarna Seria zbiera znanych i cenionych autorów, Zielke trafił do zacnego grona :-) Pewnie kiedyś po niego sięgnę, ciekawi mnie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Witaj
  Chciałbym Cię zaprosić na nowatorski blog o książkach nie napisanych:
  www.ksiazkinienapisane.blogspot.com
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...