niedziela, 15 grudnia 2013

Beta - Rachel Cohn

Porywająca i niezapomniana historia o odwadze i miłości w niemoralnym świecie. 
Elizję stworzono po to, by służyła mieszkańcom Dominium, rajskiej wyspy, na której mieszkają najbogatsi ludzie na Ziemi. Szesnastolatka jest klonem bez emocji, które mogłyby ją odrywać od bycia opiekunką dzieci gubernatora. Kiedy jednak spotyka Tahira, wspaniałego, enigmatycznego młodzieńca, pochodzącego z jednej z najbardziej wpływowych rodzin, niespodziewane emocje zaczynają pojawiać się w jej umyśle. Elizja nie rozumie, co się z nią dzieje, nie wie, jak sobie radzić z czymś, czego nigdy się nie spodziewała. Jeżeli inni dowiedzą się o tym, że Elizja potrafi kochać, czeka ją przerażający los. Ale pożądanie do Tahira jest zbyt silne, by móc je ignorować. Gdy okrutny los ich rozdziela, dziewczyna postanawia uciec, bez względu na koszty!

Okładka: miękka
Ilość stron: 320
Wydawnictwo: Czarna Owca

Wyobraźcie sobie cudowne miejsce na Ziemi, otoczone laguną, odcięte od świata, gdzie oddycha się pełną piersią, rześkim powietrzem. To miejsce dla wybranych, gdzie czas płynie leniwie, a wszelkie prace wykonują klony. Ta rajska wyspa nosi nazwę Dominium, a mieszkają tam najbogatsi ludzie na Ziemi. 
Jest to również miejsce, gdzie znajduje się klinika, w której klonuje się ludzi. Kiedy ktoś umiera, oczyszcza się go z duszy i tworzy jego wersję beta, czyli klona, duplikat człowieka, pozbawiony emocji i wolnej woli. Staje się on własnością wyspy i pracuje dla jej mieszkańców. 

Elizja jest jedną z pierwszych wersji nastolatków typu beta, ma szesnaście lat i zachwyca swoim wyglądem oraz dobrymi manierami, zostaje szybko kupiona przez żonę gubernatora. Pełni funkcję towarzyszki rodziny, traktowana jest jak córka. Towarzyszy w treningach synowi właścicieli, Ivanowi, bawi się z młodszą córką i chodzi na obiady z właścicielką. W umyśle Elizjo często pojawiają się migawki z życia jej poprzedniczki, Pierwszej – trochę ją to niepokoi… Czyżby była defektem? Nieudane klony trafiają bowiem do laboratorium i robi się z nimi przerażające rzeczy, bądź uciekają, tworząc grupę zbuntowanych rebeliantów. 
Poprzez Ivana, Elizja poznaje Tahira, wspaniałego młodzieńca, syna najbogatszej rodziny na wyspie. Wzbudza on w dziewczynie niezrozumiale wręcz emocje, niepasujące klonowi. Ich ścieżki się łączą i Elizja odkrywa tajemnicę Tahira, która jeszcze bardziej przybliża ich do siebie. Prowadzi to do szeregu kolejnych zdarzeń, tragicznych dla dziewczyny. Zmuszona jest do ucieczki …..

„Beta” to intrygująca książka dla młodzieży. Świat wyczarowany przez Rachel Cohn wabi i ciekawi, a jednocześnie odpycha. Dominium jest cudowne, leniwe, aż w końcu staje się nudne. Jak można żyć w takim świecie? Wyizolowanym od rzeczywistości, pełnym luzu i słodkiego lenistwa, które staje się monotonią. Jednak inność nie jest tutaj mile widziana. Odstępstwa w zachowaniu klonów również nie są mile widziane, mają one spełniać swoje funkcje, bez myślenia i ingerowania w polecenia swoich właścicieli. Jednak i w tej grupie zdarzają się wyjątki, które myślą i czują, które buntują się, uciekają i kreują własną rzeczywistość.

„Beta” to oryginalna powieść, którą przeczytałam z zaciekawieniem i przyjemnością. Pomimo pewnej powtarzalności i przewidywalności, okazała się całkiem niezłą lekturą. Polecam!
8 komentarzy:

 1. Intrygujący początek nowej serii :) Jestem ciekawa jak potoczą się rozpoczęte wątki

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę ją mieć!! Coś podobnego widziałam i jestem ciekawa jak to w tej książce będzie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka ma ogromny potencjał i mam nadzieję, że w drugim tomie nie zostanie on zmarnowany :) Ostatnio sama o niej pisałam i muszę przyznać, że książka mi się podobała, chociaż mnie nie zachwyciła ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czekam na przesyłkę od wydawnictwa i jestem niesamowicie ciekawa tej historii. Boję się właśnie wspomnianej przez Ciebie powtarzalności czy też pewnej schematyczności.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawa książka - czekam z niecierpliwością na kontynuację, mam nadzieję, że autorka czymś zaskoczy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zapowiada się ciekawię, mam nadzieje, że bedzie dane mi niedługo przeczytac

  OdpowiedzUsuń
 7. Musze powiedzieć, że liczyłam na coś ciekawszego :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mimo że nie jestem nastolatką, czuję się zaintrygowana. Choć może po prostu to sam temat książki jest tak ciekawy? Przypomina się nieco historię z filmu Wyspa z Scarlett Johansson.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...