czwartek, 19 grudnia 2013

Druga szansa - Katarzyna Berenika Miszczuk

Julia budzi się w tajemniczym szpitalu. Nie poznaje własnego odbicia, nie pamięta, jak się tu znalazła. Z czasem dowiaduje się, że cała jej rodzina zginęła w pożarze. Jedynie Julii udało się przeżyć, choć na skutek odniesionych obrażeń straciła pamięć. Nazwa ośrodka, Druga Szansa, powinna napawać pacjentów otuchą... Co jednak myśleć o kobiecie, która ciągle wróży Julii śmierć, pojawiającej się nagle nieznajomej dziewczynie i szeptach rozbrzmiewających dookoła? Najwyraźniej dzieje się tu coś dziwnego. Julia staje się coraz bardziej zagubiona i przerażona. Co zrobi w sytuacji, w której nie może zaufać nawet sobie?

Okładka: miękka
Ilość stron: 349
Wydawnictwo : UROBOROS

Z wielką ciekawością sięgnęłam po nową książkę Katarzyny Bereniki Miszczuk wydaną przez Wydawnictwo Uroboros. 
„Druga szansa” pochłonęła mnie zupełnie, uwielbiam tak klimatyczne i dopracowane książki. Zawarte wewnątrz rysunki potęgują uczucie niepokoju i grozy, który emanuje z każdej strony powieści. „Druga szansa” pełna jest niedopowiedzeń, tajemnicy i sprzeczności, co sprawia, że czyta się ją jednym tchem, z ciągłym pytaniem „co dalej?”. 

Główna bohaterka powieści budzi się w szpitalu psychiatrycznym zwanym „Druga Szansa”. Nie ma pojęcia, gdzie jest, dlaczego i kim jest. Terapeutka nazywa ją Julią, jednak głos, który słyszy, mówi do niej „Karolina”. 
Kim jest i skąd się tutaj wzięła???? Podobno cała jej rodzina zginęła w pożarze, dom spłonął doszczętnie, ocalała tylko ona. Nie ma żadnej rodziny, ani żadnych wspomnień. Terapeutka podsuwa jej skromne informacje, ale są one sprzeczne z migawkami, które pojawiają się w głowie dziewczyny. 
W szpitalu poznaje Adama, sympatycznego chłopaka, który nieco łagodzi tę przerażającą rzeczywistość. Jednak jak ma się czuć dziewczyna, która kompletnie nic nie pamięta, w dodatku słyszy głosy i ma omamy wzrokowe? Odwiedza ją kruk, a sąsiadka zza ściany ciągle krzyczy o śmierci…. 
Jest przerażona! Jednak stara się dociec prawdy, oszukuje przy przyjmowaniu leków, aby myśleć logicznie, bez farmakologicznej zasłony. 
To, co odkrywa – przeraża ją. Ludzie, którzy rzekomo chcą jej pomóc, wcale nie są tacy, jakimi się wydają. Kto jest przyjacielem, a kto wrogiem? Julia przekona się o tym na własnej skórze… 

„Druga szansa” to niesamowita powieść, w iście wiktoriańskim stylu, pełna grozy i napięcia. Autorka od pierwszych stron konstruuje klimat napięcia i niedopowiedzenia. Jedne informacje przeczą innym, a czytelnik drąży temat i szuka rozwiązania. Książka wciąga jak bagno i nie sposób jej odłożyć. Jest świetnie napisana i intrygująca. Sylwetki bohaterów są dopieszczone i bardzo wyraziste, z rozbudowanym tłem psychologicznym. Wszechogarniające szaleństwo udziela się czytelnikowi. 
Co jest prawdą, a co iluzją? Przekonajcie się sami – pani Miszczuk jeszcze nie raz nas zaskoczy!


10 komentarzy:

 1. Jestem trochę sceptycznie nastawiona do tej autorki po "Ja, diablicy", ale ta książka jakoś mnie do siebie ciągnie. Może się zdecyduję i ją przeczytam. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Właśnie zaczęłam czytać ,,Drugą szansę", mam nadzieję, że moje odczucia będą podobne do twoich ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Koniecznie muszę poznać! Czytałam Bereniki Wilka i Wilczycę i zdecydowanie mam ochotę na więcej !

  OdpowiedzUsuń
 4. Tym razem nasze gusta czytelnicze zdecydowanie się rozminęły:), ale cieszę się, że książka Tobie się tak bardzo spodobała.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dobrze, że tak pozytywnie o niej piszesz, bo książka stoi już na półce i czeka posłusznie na swoją kolej :D To już kolejna bardzo pozytywna jej opinia, więc jestem ciekawa czy i mi się spodoba! :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Ależ ja Ci jej zazdroszczę. I z tego co piszesz mam czego zazdrościć ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Już nie mogę się doczekać kiedy książka wpadnie w moje ręce :)

  OdpowiedzUsuń
 8. właśnie skończyłam czytać tą książkę. jest świetna. najlepsza książka jaką kiedykolwiek czytałam.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...