sobota, 21 grudnia 2013

Upadły anioł - Daniel Silva

Gabriel Allon, as izraelskiego wywiadu, który ledwo uszedł z życiem z ostatniej operacji, a także konserwator dzieł sztuki, znajduje chwile wytchnienia w murach Watykanu, gdzie zajmuje się restauracją jednego z największych arcydzieł Caravaggia. Jednak pewnego ranka wzywa go do Bazyliki św. Piotra Monsinior Luigi Donati, wpływowy osobisty sekretarz Jego Świątobliwości papieża Pawła VII. Pod wspaniałą kopułą Michała Anioła leży w nienaturalnej pozie ciało kobiety, która spadła z dużej wysokości. Watykańska policja podejrzewa samobójstwo, choć Gabriel ma inną teorię. Wygląda na to, że Donati również. Jednak monsinior obawia się, że publiczne śledztwo może oznaczać kolejny skandal związany z Kościołem. Prosi więc Gabriela, aby ten po cichu zbadał sprawę. Musi tylko pamiętać o watykańskiej zasadzie numer jeden –– nie zadawać zbyt wielu pytań. Gabriel ustala, że zmarła odkryła niebezpieczną tajemnicę – taką, która zagroziła organizacji przestępczej o światowym zasięgu, zajmującej się kradzieżą skarbów starożytności i sprzedającej je tym, którzy zaoferują najwyższą cenę. Jednak tą szajką kieruje coś więcej niż tylko chciwość. Pewien tajemniczy agent planuje akt sabotażu, który pogrąży świat w konflikcie o wymiarze apokalipsy…

Okładka:  miękka
Ilość stron:   352
Wydawnictwo:   MUZA SA

Bardzo lubię książki Daniela Silvy, a jeszcze bardziej lubię ich głównego bohatera, nieustraszonego Gabriela Allona. Kilka przeczytanych powieści Silvy sprawiło, że skradł moje serce :) Allon to taki typ niegrzecznego chłopca, który ma za nic zakazy i nakazy, jest przy tym prawy i szczery. Gabriel Allon to konserwator zabytków, emerytowany agent wywiadu i znakomity zabójca, aktualnie na emeryturze. Mieszka w Rzymie i zajmuje się renowacją obrazu Carravagia w Watykanie.

Kiedy jednak na terenie Bazyliki dochodzi do tajemniczego zgonu kustoszki, to właśnie Allona wzywa jego przyjaciel, sekretarz Papieża, Luigi Donati. Oficjalnie kobieta popełniła samobójstwo, jednak nieoficjalnie nic na to nie wskazuje....wręcz przeciwnie. I to właśnie Allon ma wyjaśnić sprawę. Początkowo były szpieg niespecjalnie chce się angażować w sprawę i komplikować sobie życie, jednak adrenalina i ciekawość są silniejsze. Wspólnie z żoną, Chiarą, ruszają śladami zabójstwa. Na ich drodze pojawiją się kolejne trupy i kolejne niebezpieczeństwa. Kimże byłby Gabriel Allon, gdyby go one przerażały?!
Agent angażuje się w sprawę, a ślady prowadzą do nielegalnego handlu dziełami sztuki. Kustoszka odkryła bowiem znikające dzieła sztuki z zasobów Watykanu. Skutkiem tego była jej śmierć. Czy Allon skończy jak kustoszka, czy też uda mu się wyjaśnić sprawę i jak zwykle wyjść cało z opresji? Oto jest pytanie!

Styl i pomysłowość Silvy, jak zwykle, mnie uwiodły. Uwielbiam jego pióro, lekką dozę ironii i niesamowity klimat, jaki nadaje powieściom. "Upadły anioł" początkowo kojarzył mi się z książkami Dana Browna, ale okazał się zdecydowanie lepszy! Może nie jestem obiektywna, ale po książki Daniela Silvy sięgam na pewniaka, z zamkniętymi oczami, i jeszcze się nie zawiodłam.

Polecam wam ten doskonały thriller skąpany w klimacie Watykanu i handlarzy dzielami sztuki. Emocje gwarantowane!

2 komentarze:

  1. Też mi się ten kryminał podoba. Klimatyczna! Oby takich więcej!

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...