czwartek, 13 lutego 2014

I dusza moja - Michał Cetnarowski

"Na korytarzu wybuchła kanonada strzałów. Jeden z biegnących chłopców potknął się, wylądował na kolanach, tnąc głęboko, do mięsa, dłonie na szklanych odłamkach z podłogi. Potem trzasnęło znowu, skryty w cieniach korytarz rozbłysnął krótkim ogniem, jak flesz z aparatu, i bark klęczącego chłopaka wybuchł krwawą chmurą. Obok w panice przebiegali inni uczniowie".
Mroczny thriller Michała Cetnarowskiego opowiada o ludziach stawiających czoło złu, które ich przerasta. Skandynawowie udowodnili, że powieść gatunkowa może dotykać spraw istotnych.

Okładka:   twarda
Ilość stron:258
Wydawnictwo:   Powergraph
Cykl: Kontrapunkty

Michał Cetnarowski to znany polski pisarz, publicysta i redaktor. Jest szefem działu literatury polskie w "Nowej Fantastyce" i pewnie zna go spore grono czytelników. "I moja dusza" to moje pierwsze spotkanie z jego twórczością, ale na pewno nie ostatnie.

"I moja dusza" to specyficzna powieść, po trosze thriller, po trosze powieść psychologiczna, w dodatku zmieszana z nutą fantastyki - oryginalne połączenie. To opowieść o ludziach, których zwyczajny dzień zmienił swe oblicze w przerażające. Jedno zdarzenie zmieniło życie tak wielu ludzi, a ich reakcje również były różne.

Jest poranek, pewnego dnia. Ludzie wstają, idą do pracy, do szkoły i nawet nie przypuszczają, co ich dziś spotka. Pozostało tylko kilka godzin....
Rafał jest młodym policjantem, od starych uczy się "jak robić, żeby się nie narobić". Po podlaniu kwiatków, rusza z Dziadkiem w miasto, zatankować służbowe auto i przy okazji załatwić swoje sprawy.
Redaktor wrocławskiej telewizji, Adam Braksator wyrusza wraz z kamerzystą zrobić materiał o plajtującej fabryce Volkswagena, nie jest zachwycony tym tematem, ale robi swoje.
Jerzy Horowitz, aktualnie bezrobotny ojciec Wioletty i jeszcze mąż Beaty, wyrusza do Wrocławia na kolejną rozmowę w sprawie pracy. Nie jest mu łatwo, pięćdziesiątka na karku, a wszyscy chcą młodych z doświadczeniem. W głowie kłębią mu się ponure myśli, pracy brak, pieniądze zaczynają się kończyć, z córką nie może się dogadać, a żona go opuściła i wyjechała do Anglii.
Tymczasem Wioletta, jego córka, odbywa rozmowy z koleżankami na szkolnym korytarzu i rusza na lekcje. Nie jest w stanie wysiedzieć na lekcji, mimo że zastępstwo wprowadziło powiew świeżości do życia klasy. Wymyka się do ubikacji, gdzie relaksuje się przy papierosie. Wtedy słyszy strzały....

Rozlegają się one na korytarzu szkoły, słychać krzyki, jęki i zawodzenia. Maskara trwa, a Wioletta jest przerażona. Wysyła sms-a do ojca, który niezwłocznie rusza jej na ratunek. Ktoś dzwoni do redakcji radia z informacją o masakrze w szkole. Rusza lawina zdarzeń. Redaktor porzuca temat fabryki i zawraca do Wrocławia, czuje temat nosem, ale jego kamerzysta nie jest tym zachwycony. Dochodzi do scysji. Także policjancji dostają zgłoszenie i z niechęcią ruszają na miejsce zdarzenia. Ich reakcja jest zupełnie inna niż powinna.
Jak ci zupełnie równi ludzie zachowają się w tak trudnej i drastycznej sytuacji?

"I moja dusza" to niezwykłe, psychologiczne studium zachowań ludzi w sytuacji ekstremalnej. Ich reakcje zadziwiają. Przed oczami mają całe swoje życie i każdy z nich robi swój własny rachunek. Sytuacja nie jest dla nich łatwa, ale nie wszystkie reakcje są przewidywalne. 
Temat, po który sięgnął Autor, nie jest łatwy, a jednak udało mu się stworzyć bardzo oryginalną i ciekawą powieść. Dość nieszablonową i dającą pole do popisu wyobraźni czytelnika..
To nie jest lekka i przyjemna powieść do poduszki, to mocna książka, ale znakomicie napisana.


Książkę "I moja dusza" możecie kupić w promocyjnej cenie na stronie księgarni Tania Książka

1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...