czwartek, 13 marca 2014

Klinika pod Boliłapką - - Liliana Fabisińska

Tom 1 Maksio ma kłopoty
Klinika pod Boliłapką to maleńki szpital dla chorych zwierzaków. Pracują w nim sympatyczna doktor Magda i wesoły doktor Paweł. Codziennie ratują zdrowie swoich podopiecznych. Pomagają im dzieci doktor Magdy: Dominika i Kajtek. Zaprzyjaźnij się z nimi i zaglądaj do kliniki, by śledzić losy niezwykłych pacjentów. Autorką serii jest Liliana Fabisińska. Treść konsultowana jest z panią weterynarz, a w treści książeczek znajdują się praktyczne porady dla małych miłośników zwierząt.

Filip dostaje wymarzonego psa. Jest nim wielki, kudłaty Maksio, który od razu staje się najlepszym przyjacielem chłopca. Pewnego dnia psiak zaczyna się dziwnie zachowywać: nie chce jeść, wstać z posłania ani się bawić. Filip czuje, że to coś poważnego... i namawia rodziców, by jak najszybciej zawieźli Maksia do kliniki doktor Magdy. Oby nie było za późno...

Tom 2 Pierrota bolą kopytka
Mela kocha konie. W każdą sobotę jeździ do stadniny, żeby spotkać się ze swoim ulubionym kucykiem Pierrotem. Czyści go, czesze i karmi. Któregoś dnia jednak nie dopilnowała kucyka, który zjadł za dużo trawy. Czy może mu to zaszkodzić? I dlaczego Pierrot ma takie gorące kopytka?

Okładka: miękka
Ilość stron : 96
Cykl:      Klinika pod Boliłapką


Cała nasza rodzina uwielbia zwierzęta i chętnie sięgamy po opowieści o nich. Do grona wiernych słuchaczy dołączył ostatnio synek mojego szwagra, dwuletni Jaś. 
Ostatnio w moje ręce wpadła seria książeczek dla dzieci zatytułowana „Klinika pod Boliłapką”. Pierwszy tom „Maksio ma kłopoty” wywołał uśmiech na naszych twarzach, Nasz piesek, przygarnięty ze schroniska, też ma na imię Maksio, jest przekochany, bardzo oddany i przepocieszny. Piesek z książeczki kojarzył się więc z naszym domownikiem - a oto i  nasz Maksio :)


Od razu zaczęliśmy czytać pierwszy tom i, sama nie wiem kiedy, już był koniec. Książeczka wciągnęła nas, jest bardzo ciepła i lekko napisana, a przy tym mądra. Idealnie nadaje sie na wieczorne czytanie przy łóżku.

Książeczki z serii Klinika pod Boliłapką powstały przy współpracy z panią doktor weterynarii, Agatą Kamionką–Flak. Ukazano w nich jak należy postępować ze zwierzętami, jak się do nich odnosić, mówi o szacunku i miłości, które należy im okazywać, a odwdzięczą nam się w dwójnasób. Autorka pokazuje też problemy, jakie mają zwierzaki i sposoby, aby im pomóc. Jak widać pani Liliana solidnie podeszła do tematu, mimo, że jej odbiorcami mają być dzieci. Potraktowała swoich czytelników bardzo serio i to mi się podoba. 

Klinikę pod Boliłapką prowadzi doktor weterynarii, Magda, i leczy tam swoich zwierzęcych pacjentów. Po rozwodzie, wraz z dwójką dzieci, Dominiką i Kajtkiem, powraca w rodzinne strony.

W pierwszym tomie „Maksio ma kłopoty” poznajemy chłopca, Filipa, który marzy o posiadaniu własnego psa. Niestety, rodzice nie wyrażają na to zgody. Zawsze znajdują jakąś wymówkę, aby odwlec spełnienie marzenia syna. Filip, podczas odwiedzin dzieci pani Magdy, poznaje pieska ze schroniska i jest nim zachwycony. Zabiera go do domu i opiekuje się nim. Jest przeszczęśliwy. Jednak piesek, pomimo okazywanej troski, jest smutny, apatyczny, nie chce jeść. Zrozpaczony Filip prosi o pomoc panią weterynarz. Okazuje się, że Maksio jest chory, a jego chorobę spowodowały kleszcze. Filip jest dumny, że mógł pomóc swemu pieskowi.

Mój syn, podczas tej lektury siedział z naszym Maksem na kolanach, i rozmyślał. Przypomniał sobie jak Maks miał kleszcza i jak go usunięto. Na szczęście pies nie zachorował, ale trzeba uważać, bo kleszcze są bardzo niebezpieczne dla zwierząt.

W drugim tomie „Pierrota bolą kopytka” poznajemy Melę, która pomaga w stajni i za to może za darmo jeździć na kucyku Pierrocie. Dziewczynka uwielbia konika, opiekuje się nim i troszczy. Pewnego dnia podczas wspólnej wędrówki, zmęczona Mela zasypia, a koń zajada się trawą. Niestety, nie wychodzi mu to na zdrowie. Okazuje się, że zjadł za dużo trawy i zaczął chorować. Kiedy koń zje za dużo trawy mówi się, że się ochwacił, bolą go wtedy kopyta i źle się czuje. Konikowi pomogła, oczywiście doktor Magda, która zrobiła mu płukanie żołądka i żeby złagodzić ból kopytek, kazała stać w błocie. 

Opisywane historie są bardzo ciekawe, ale również dość często spotykane i pokazują dzieciom, jak należy się zachować. Poznają one jak rozpoznawać, kiedy ze zwierzętami dzieje się coś niedobrego i w jaki sposób temu zaradzić. Widać troskę i miłość do zwierząt, oddanie i zaangażowanie dzieci i dorosłych. Wszystko przedstawione jest dokładnie, ale w lekkiej i interesującej formie. Autorka traktuje dzieci jak poważnych czytelników, dociekliwych i ciekawych. Książeczki są naprawdę świetne i przemawiają do dzieci. Fajne, mądre opowieści o zwierzętach – dzieciaki je pokochają!Książeczki możecie kupić w księgarni Platon 24


4 komentarze:

  1. Kochany psiak, troszkę podobny do mojego :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ta seria ma piękne okładki i cały czas się nimi zachwycam!

    OdpowiedzUsuń
  3. Super seria, muszę w nią mojego najmłodszego syna i chrześniaka zapopatrzyć.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...