poniedziałek, 12 maja 2014

Vanessa i Virginia - Susan Sellers

Powieść o miłości i rywalizacji między utalentowanymi siostrami, Vanessą Bell i Virginią Woolf, oraz o prawdziwym celu sztuki. W mrocznym domu przy Hyde Park Gate w Londynie dwie młode dziewczyny są wychowywane na doskonałe damy. Vanessa Bell i jej siostra Virginia Woolf dążą jednak do realizacji innych marzeń, tworząc w swoim domu w dzielnicy Bloomsbury artystyczny i intelektualny ferment, z charakterystyczną dla niego swobodą myślenia i jeszcze większą swobodą stylu życia. Oddane sobie, choć ostro rywalizujące siostry, walczą o realizację własnych wizji artystycznych w chaosie życia naznaczonego rozmaitymi pragnieniami, skandalami, chorobami i wojną

Okładka: miękka
Ilość stron: 224
Wydawnictwo: Świat Książki

Vanessa i Virginia, Nessy i Ginny, dwie siostry, skrajnie różne, kochające się, ale również rywalizujące ze sobą na każdym kroku.
Ginny to słynna angielska pisarka i feministka Virginia Wolf, uważana za jedną z czołowych postaci literatury nurtu modernistycznego XX wieku. Nessy to nikt inny, tylko malarka Vanessa Bell.


Obie siostry dorastały w otoczeniu licznego rodzeństwa, własnego i przyrodniego. Ich rodzice, Leslie Stephen i Julia Prinsep Duckworth, mieli już za sobą inne małżeństwa, nim ich ścieżki się splotły. 
Rodzina mieszkała w wielkim domu przy Hyde Park Gate w Londynie. Dzieciom wpajano etykietę i uczono zachowania. W ich domu, dzięki znajomościom rodziców, bywało wiele osobowości, w tym artystów.
Siostry jako dziewczynki rywalizowały ze sobą o uwagę i miłość rodzeństwa, szczególnie brata Thoby’ego, oraz rodziców. Później rywalizowały o mężczyzn, póki nie okazało się, że Virginia woli kobiety. Miłość i rywalizacja łączyły je nieodzownie. Może się to wydawać dziwne i sprzeczne, ale takie właśnie uczucia łączyły siostry. Swoje talenty objawiały już w dzieciństwie. Virginia zapisywała i notowała swoje myśli, pisywała listy. Pasją Vanessy było malowanie, które zaczęło się banalnie – od pudełka kolorowej kredy do rysowania. Wiele zmieniło się w ich życiu po śmierci matki. Virginia przeszła kilka załamań nerwowych. Z czasem każda z nich jakoś poukładała sobie życie, ale były one dalekie od ideału. Virginia wyszła za mąż, ale małżeństwo nie najlepiej się układało, bo kobieta miała lesbijskie skłonności Vanessa poślubiła Clive’a Bella, ale żyli w luźnym, otwartym związku i każde z nich miało kochanków. Małżeństwa stały się dla nich przykrywką i namiastką normalności.

Historia, która opowiada nam na kartach swojej książki Susan Sellers jest inspirowana biografiami dwóch wielkich kobiet, jakimi były Virginia Wolf i Vanessa Bell. Jest to jednak fikcja oparta na faktach, efekt wyobraźni Autorki, ciekawie przedstawiony i barwnie opowiedziany. Śledzimy losy obu sióstr oczami Vanessy, która jest narratorem tej historii.

Życie Virginii i Vanessy jest bardzo skomplikowane i łączą je specyficzne więzi. Dziewczęta konkurują o wszystko o uczucia i bliskość rodziny, o swoje pasje i osiągnięcia, aż po uczucia i partnerów. Mimo, że każda z nich oddaje się innej dziedzinie sztuki i tutaj ich rywalizacja ma miejsce. A jednak łączy je szczególna i serdeczna więź, są sobie bardzo bliskie jako siostry.
Całość jest ciekawie napisana, ale nie jest to lekka lektura. Trzeba się skupić i przemyśleć niektóre sprawy. Bardzo specyficzna książka – sami się przekonajcie!


4 komentarze:

 1. Bardzo jestem ciekawa tej książki, Virginia Woolf od jakiegoś czasu mnie intryguje swoją biografią i twórczością. Obie z siostrą były niesamowicie utalentowanymi i oryginalnymi, nawet jak na nasze czasy, kobietami.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Interesuję sie takimi książkami. To coś dla mnie!
  Super blog, chętnie będę tu częściej :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam tego typu książki. Po te także sięgnę. Virginia Woolf to była niebanalna kobieta o niezwykle ciekawym życiorysie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka trafiła na moją listę pozycji do przeczytania w momencie, gdy zobaczyłam ją w zapowiedziach wydawniczych. Skoro książka jest dobrze napisana (mimo że nie jest łatwa), to nie pozostaje mi nic innego jak tylko pomnożyć wysiłki w celu zdobycia jej ;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...