środa, 4 czerwca 2014

Troje - Sarah Lotz

Cztery katastrofy. Troje ocalonych. Przesłanie, które zmieni losy świata.
Czarny czwartek. Dzień, którego nie sposób zapomnieć. Dzień, w którym niemal równocześnie w czterech miejscach na świecie dochodzi do katastrof wielkich samolotów pasażerskich. Giną setki ludzi, przeżywa tylko czworo. Jedną z nich jest Pamela May Donald. Leżąc w pogorzelisku, wśród poskręcanych fragmentów kadłuba i zmasakrowanych szczątków współpasażerów, nagrywa na komórkę wiadomość, która wstrząśnie światem. Wkrótce potem umiera.Zostaje ich tylko troje.To dzieci, jakimś cudem prawie niedraśnięte, co nie znaczy, że niezmienione. Wokół nich i z nimi zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Nie uchodzi to uwagi religijnych fanatyków na całym świecie. Pojawiają się domysły, podejrzenia i teorie. Niektóre intrygujące, inne fantastyczne, jeszcze inne groźne. Wreszcie komuś przychodzi do głowy myśl, że musi być jeszcze jeden ocalony. Jeszcze jedno cudowne dziecko. Rozpoczynają się poszukiwania, a raczej polowanie.I wtedy świat zmienia się do końca.

Okładka: miękka
Ilość stron: 480
Wydawnictwo: Akurat/ Muza

Akcja promocyjna tej książki zasługuje na uznanie i na pewno na długo zostanie w mej pamięci. Tajemniczy pierwszy rozdział, potem czarna książka w czarnej kopercie. Tajemniczo i intrygująco. I dlatego tak wiele osób po nią sięgnęła – z czystej ciekawości. Szkoda, że najbardziej ekscytujący okazał się początek książki, a reszta znacznie zjechała „z tonu”. „Troje” to nie jest zła książka, jest dobra, ale nie sprostała moim oczekiwaniom napędzanym działaniami promocyjnymi. Przeczytałam ją z ciekawością, ale poczucie zaintrygowania spadało wraz z kolejnymi przeczytanymi stronami. Sarah Lotz miała doskonały pomysł na powieść i rewelacyjnie ją rozpoczęła, ale nie wykorzystała jej potencjału. Szkoda, bo zapowiadała się niesamowita opowieść….
Ale od początku….

Styczeń 2012 roku - cztery katastrofy lotnicze, z których ocalało troje dzieci i kobieta, która zmarła po nagraniu krótkiej wiadomości na swoim telefonie. Przypadek, czy zamierzone działanie? Czy te wypadki były ze sobą powiązane?
Czarny czwartek zmienił oblicze świata i wpłynął na losy wielu ludzi….. Zginęły setki ludzi, ich bliscy przeżyli niewyobrażalny koszmar i tragedię. Z katastrof ocalało cudem troje dzieci, każde w innej katastrofie. Żadne z nich nie zostało poważnie ranne ….. Jak to się mogło stać? Co je ochroniło? Dzieci zachowują się dziwnie, są wyizolowane, bacznie obserwują, co dzieje się wkoło. Kontakt z nimi jest utrudniony, co początkowo przypisuje się skutkom szoku.
Pytań nasuwa się wiele, a ich liczba narasta wraz z pojawiającymi się tezami i spekulacjami. Instytucje kościelne wysnuwają swoje teorie. Dochodzą do wniosku, że powinna pozostać przy życiu czwórka ocalonych jak Jeźdźców Apokalipsy i rozpoczynają poszukiwania tego nieujawnionego. Szaleństwo ogarnia świat….

Relację poznajemy z wypowiedzi świadków zdarzeń, są to fragmenty wywiadów, kopie rozmów ze skype, kawałki artykułów z gazet, wypowiedzi członków rodzin, itd. Forma materiałów jest bardzo różna, całość przypomina teczkę z materiałami dowodowymi. Te bezpośrednie relacje są bardzo osobiste, niektóre nakładają się na siebie, inne wprowadzają lekki chaos. Całość sprawia bardzo realistyczne wrażenie i tworzy klimat powieści, w której największą niewiadomą stanowi Troje ocalałych. Najbardziej ekscytujący jest początek powieści, potem napięcie stopniowo spada, a z nim ekscytacja. Powinno zostać utrzymane zdecydowanie na wyższym poziomie i intrygować czytelnika do końca. Trzeba przyznać, że książka robi wrażenie – jest wydana dbałością o najmniejsze szczegóły, które mają podsycać atmosferę tajemnicy i strachu. I to na pewno się udało w 100%! Jeśli chodzi o samą fabułę, książka jest naprawdę dobra, ale pozostawiła mnie w uczuciu niedosytu. Oczekiwałam czegoś więcej, zdecydowanie…. Książkę Troje możecie nabyć w promocyjnej cenie w księgarni Fabryka  


5 komentarzy:

 1. Co rusz słyszę o tej książcę i coraz bardziej ma ochotę na jej przeczytanie.

  OdpowiedzUsuń
 2. O akcji promocyjnej się naczytałam i uważam pomysł za bardzo intrygujący i chyba skuteczny, skoro tyle się pisze o książce. Sama z chęcią po nią sięgnę. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę przeczytać!!! Twoja recenzja bardzo mnie przekonała!

  Pozdrawiam Serdecznie :*:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam, mam, mam i koniecznie muszę przeczytać .

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...