środa, 30 lipca 2014

Galop ’44 - Monika Kowaleczko-Szumowska

Mikołaj w przedziwny sposób trafia ze współczesnej Warszawy w sam wir dramatycznych wydarzeń powstania warszawskiego. Jego starszy brat Wojtek decyduje się na podróż, która zakończy się kilkadziesiąt lat wcześniej, aby wydostać Mikołaja z powrotem. W walczącej Warszawie chłopcy poznają na przemian smak zwycięstwa i gorycz porażki, dowiadują się, czym jest męstwo, prawdziwa przyjaźń i wielka miłość.

Okladka: miękka
Ilość stron:  356
Wydawnictwo: Egmont

"Galop'44" to swoiste połączenie powieści młodzieżowej, sensacji, fantastyki z dużą dozą polskiej historii. Oryginalna i ciekawa. Autorka w książce dla młodzieży przemyciła mnóstwo faktów historycznych dotyczących powstania warszawskiego. Podała je w lekkiej, ale jakże skutecznej formie. Sama nie przepadam za książkami historycznymi, ale "Galop'44" przeczytałam z prawdziwą przyjemnością.

Akcja powieści przebiega dwutorowo - z jednej strony mamy czasy współczesne, a z drugiej towarzyszymy uczestnikom powstania warszawskiego.
Głównymi bohaterami powieści są dwaj bracia, Mikołaj i Wojtek. Mikołaj jest bardzo żywy i ciekawski, natomiast Wojtek odwrotnie, spokojny i zrównoważony. Stanowią przeciwieństwa, a Wojtek niespecjalnie lubi spędzać czas w towarzystwie brata. Kiedy rodzice wyjeżdżają, musi się nim zaopiekować. Obaj udają się, któregoś dnia, do Muzeum Powstania Warszawskiego. Wojtek zaszywa się w sali kinowej ze słuchawkami w uszach, a Mikołaj buszuje po muzeum, które uwielbia. Zawsze staje przed plakatem przedstawiającym wychodzącego z kanału młodego powstańca, fascynuje go. Sam rusza do zainscenizowanego w muzeum włazu imitujacego wejście w podziemne kanały. Kiedy wchodzi do kanału, uderza go specyficzny zapach i dziwna maź, która pokrywa mu buty. Kiedy otwiera właz, zostaje przeniesiony na ulice dawnej Warszawy z czasów powstania. Początkowo myśli, że to plan filmowy, jednak spotkane osoby rozwiewają jego wątpliwości. Jest zaskoczony, ale i zafascynowany, miejscem i wydarzeniami, w których może uczestniczyć. Kiedy Mikołaj nie pojawia się o umówionej godzinie, brat rusza jego śladem i również trafia do dawnej Warszawy. Jak potoczą się ich dalsze losy? Przeczytajcie :)

"Galop'44" to intrygująca i bardzo realistycznie przedstawiona opowieść. Autorka zgrabnie powiązała fikcję literacją z prawdą historyczną. W treść powieści zostały wplecione fragmenty prawdziwych zapisków powstańczych. Na uwagę zasługuje również ciekawa kreacja bohaterów i realnie odzwierciedlone tło wydarzeń. Autorka zaserwowała młodzieży sporą dawkę historii, w sposób, który intryguje, a nie nudzi. 
Powieść czyta się szybko i z ciekawością. Polecam - to naprawdę wartościowa książka !4 komentarze:

 1. Przyznam Ci, że obecnie mam potąd <pokazuje wysoko nad głową) tematyki powstańczej. O niczym innym się w tym roku nie mówi. Nie dziwię się, 70. rocznica w końcu przed nami, ale jednak taki temat może się znudzić. Książka jednak jest tak zachwalana, że bez sięgnięcia po nią chyba się nie obejdę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Cały czas natrafiam na recenzje tej książki i w końcu będę musiała przekonać się na własnej skórze, co takiego kryje w sobie owa pozycja.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapowiada się bardzo ciekawie ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Właśnie skończyłam czytać. Ogromnie mi się podobała. Ten realizm czasów, miejsc, ludzi...

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...