sobota, 15 listopada 2014

Cztery - Veronica Roth

Początek trylogii Niezgodna. Największy przebój literatury młodzieżowej
Zanim Tobias poznał Tris… Szesnastoletni Tobias, syn przywódcy Altruizmu, dokonał swojego wyboru. Stał się Nieustraszonym o imieniu Cztery, by zacząć wszystko od nowa. I nie pozwolić, by strach zmieniał go w tchórza. Lecz test to zaledwie początek…

Okładka: miękka
Ilość stron: 304
Wydawnictwo:   Amber

"Cztery" to prequel trylogii "Niezgodna", którą bardzo polubiłam. Moim zdaniem, jest zdecydowanie lepsza niż Igrzyska Śmierci. 

Trylogia "Niezgodna" opowiada o losach Tris i Tobiasa w świecie podzielonym na frakcje. Altruizm (bezinteresowność), Nieustraszoność (odwaga), Erudycja (inteligencja), Prawość (uczciwość), Serdeczność (życzliwość) - taki wybór mają młodzi ludzie przechodzący inicjację. Każdy szesnastolatek przechodzi testy osobowości i dokonuje wyboru frakcji, w której spędzi dalsze życie. Większość zostaje we frakcjach, w których się urodzili, niewielu je zmienia. Są również wyjątki to niezgodni, którzy ukrywają swoje umiejętności. Należą do nich Tris i Cztery vel Tobias, którzy zmienili swoje frakcje. Przeszli z Altruizmu do Nieustraszonych.

"Cztery" prezentuje nam historię Tobiasa Eatona, który po zmianie frakcji z Altruizmu na Nieustraszoność, zmienia również swe imię na Cztery. Skąd Cztery? to doczytajcie sami, nie będę spoilerować :)
Tobias wychowywany przez ojca-sadystę, ma dość swojej frakcji i zmiana jest dla niego ucieczką. Jego strachy jednak pozostają i przychodzi mu walczyć z własnym ojcem w krajobrazach strachu. Szkoli się na Nieustraszonego i kończy kurs jako najlepszy. Nie korzysta z propozycji bycia liderem frakcji. Zadowala się pracą trenera młodych adeptów. Tak poznaje Tris, która trafia do Nieustraszoności.
Ich dalsze losy poznacie w trylogii "Niezgodna". A może już poznaliście? :)

"Cztery" to idealne zamknięcie, a właściwie otwarcie, trylogii "Niezgodna". Autorka napisała je jako pierwsze, ale wylądowało w szufladzie - dobrze, że w końcu ujrzało światło dzienne. Veronica Roth stworzyła niesamowitą wizję świata przyszłości, podzielonego na frakcje, niby współpracujące ze sobą, a jednak dążące do dominacji i walczące ze sobą. Trudno jest być niezgodnym, nie można do końca znaleźć się w żadnej frakcji, a wybór jest zawsze tylko jeden. Chyba że.... ktoś zdecyduje się na odejście i spędzanie życia jako bezfrakcyjny.

"Cztery" to świetnie napisany prequel, idealnie uzupełniający całą trylogię. Ciekawa jest zmiana narratora i ukazanie opowieści oczami Tobiasa. Nawet przy powtarzaniu niektórych sytuacji z I tomu, nie mamy wrażenia powtarzalności tylko nowe, inne spojrzenie na sytuację. 
Z wielką przyjemnością przeczytałam te książkę i żałuję, że to już koniec.... No chyba, że tym razem Autorka wyciągnie z rękawa sequel....


Wydawnictwo AMBERKsiążkę CZTERY możecie kupić w księgarni Platon24

5 komentarzy:

 1. Przeczytam, kiedy skończę trylogię :>

  lifewithpassionx.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Intrygująca pozycja. Niestety trylogia jeszcze przede mną, zwlekam z zakupem od dłuższego czasu, ze względu na różne opinie. Może kiedyś...

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie czytałam, ale być może w przyszłości sięgnę po trylogię...

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wiem, czy kiedyś przeczytam... Czytałam Niezgodną i muszę przyznać, że naprawdę mi się podobała. Jednak Zbuntowana nie zachwyciła mnie, co sprawiło, że nigdy nie przeczytałam Wiernej. Jednak Cztery zawsze mnie intrygował. Może dla niego przeczytam tę książkę ;)
  Pozdrawiam serdecznie :)

  lustrzananadzieja.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. A ja nadal nie czytałam 'Niezgodnej' :(

  naczytane.blog.pl

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...