piątek, 7 listopada 2014

Ostatni papież - Dariusz Hryciuk

"Ostatni papież" to dynamiczna i wielowątkowa powieść futurystyczna, której akcja toczy się w niedalekiej przyszłości. Tekst zapomnianej przepowiedni św. Malachiasza przypadkowo wpada w ręce księdza Bernarda pracującego w Tajnych Archiwach Watykanu. Proroctwo ujawnia, kto będzie ostatnim papieżem, po którym ma nadejść Antychryst. Przełożeni księdza nie pozwalają jednak, by proroctwo ujrzało światło dzienne. Starają się podstępem pozbyć księdza, nakazując mu wyjazd z Rzymu. Ksiądz próbuje na własną rękę odnaleźć przepowiednię i rozwikłać tajemnicę ostatniego papieża. Jego losy po latach splatają się z Davidem Stone'em, błyskotliwym i niepokornym dziennikarzem, który postanowił zerwać z pustym światem mainstreamowego blichtru. Wspólnie będą musieli powstrzymać Patricka Bohra - najbardziej wpływowego człowieka w historii.

Okładka: miękka
Ilość stron:  288
Wydawnictwo: Varsowia/ Vocatio

Dariusz Hryciuk serwuje nam futurystyczną wizję świata w niedalekiej przyszłości, świata zdominowanego przez chipy i rządzonego przez jednego człowieka. Przerażające, prawda? A do tego świetnie napisane!
"Ostatni papież" tematycznie i stylowo przypomina mi powieści Dana Browna, a to chyba wystarczająca rekomendacja :) Powieść jest wielowątkowa, a akcja mknie jak burza.

Autor przenosi nas do świata przyszłości, gdzie wszystkie dane o człowieku zakodowane są w chipie wszczepionym pod skórę. Urządzenie jest wielozadaniowe - służy jako dowód osobisty, jako karta bankomatowa, jako źródło wszelkich informacji o osobie, do której jest przypisany. Z jednej strony wygodne, z drugiej, przerażające - pełna inwigilacja. Wymóg chipowania jest obowiązkiem obywateli, jednak nie wszystkie jednostki chcą się do niego dostosować... Nad całością czuwa korporacja Babel, producent chipów, i jego właściciel, Patrick Bohr, któremu marzy się władza nad światem i pełna inwigilacja obywateli. Dąży do celu jak taran....

David Stone jest dziennikarzem, który otrzymuje prestiżową nagrodę. Podczas swego wystąpienia na gali, ujawnia szereg tajnych informacji, kompromitujących wysoko postawionych dygnitarzy. Po opuszczeniu sali zostaje postrzelony, udaje mu się dotrzeć do kościoła, gdzie udziela mu pomocy Ester Sayes, niezwykła kobieta o sercu na dłoni. Jest kolejną osobą, której udziela pomocy i zaprasza do swego domu. Mieszkają tam - jej brat, Salomon, ciotka Helen, młody, były złodziej Eddie, zbankrutowany przedsiębiorca z żoną i starszy ksiądz Bernard Staniewski, bez dachu nad głową. Ester ma kłopoty finansowe, ale wierzy w ludzi i wierzy mocno w Boga. Znajomość z Davidem wywraca życie Ester i mieszkańców jej domu do góry nogami. Wraz z Davidem i księdzem Bernardem, wyjeżdżają do Włoch. Ksiądz Bernard pragnie odnaleźć ostatnią stronę pradawnej przepowiedni Malachiasza, która zrujnowała mu życie, ale tez działa na niego jak narkotyk. Okazuje się, że przepowiednia się ziszcza, a w Pałacu Piotrowym dzieją się koszmarne rzeczy....

Chcecie poznać tajemniczą przepowiednię Malachiasza i sami przekonać, jaki jest finał powieści Dariusza Hryciuka? Przeczytajcie książkę "Ostatni papież" - jest niesamowita! Znajdziecie tam boskie cuda, tajemnicze przepowiednie, gangsterów, polityczne kombinacje, pościgi i... papieskie wybory. Wrażeń nie brakuje! Pozornie niepowiązane wątki, tworzą jedną, zgrabną i niezwykle ciekawą całość. Autor zwodzi nas, zmienia wątki i bardzo skutecznie miesza nam w głowach. Atmosfera zagęszcza się, aby na finale nas totalnie zaskoczyć. Przyznam, że przeczytałam książkę z niezwykłym zainteresowaniem i wielką przyjemnością. Naprawdę - doskonała powieść! Polecam!2 komentarze:

  1. Z tymi chipami to nie taka odległa sprawa. W Polsce miały być - co prawda nie pod skórę, ale w dowodach osobistych ;)

    Jako nastolatka zaczytywałam się w tego typu powieściach, ale w pewnym momencie miałam ich przesyt. No ale może do nich powrócę, bo Brownowi jednego nie można zarzucić - że pisał nudno ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Brzmi super- połączenie Browna, futurystycznej wizji i do tego jeszcze tajemnice Watykanu, Na pewno będę mieć na oku!

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...