piątek, 26 grudnia 2014

Moja mroczna strona - Gabrielle Zevin

Corleone w spódnicy, mafia, honor i przygoda! Doskonała wizja przyszłości, świetnie skonstruowany świat i dużo... czekolady! Akcja serii rozpoczyna się w 2083 roku w zdewastowanym Nowym Jorku. Czekolada i kawa są nielegalne, produkowane i dystrybuowane przez mafijne rodziny, które miasto podzieliły na swoje dystrykty. Papier jest trudno osiągalny, a woda racjonowana. Główna bohaterka Anya, niezwykle przebojowa 16-latka, córka największego bossa czekoladowego, zostaje wplątana i oskarżona o otrucie swojego chłopaka smakołykami czekoladowymi produkowanymi przez jej rodzinę. I tom „czekoladowej” trylogii.

Okładka: miękka
Ilość stron: 352
Wydawnictwo: YA! Grupa Foksal
Cykl:  Czekoladowa trylogia

Przyznam, że spotkało mnie zaskoczenie. Myślałam, że to kolejna fantastyczna młodzieżówka - a tutaj mafia szaleje :) Autorka przenosi nas w przyszłość, do roku 2083 do Nowego Jorku. Miasto jest spustoszone, woda i prąd są racjonowane, a używki typu kawa i czekolada są surowo zakazane i nielegalne. Jednak jedno się nie zmienia, miastem nadal rządzi mafia, a mafijne rodziny walczą o swoje względy - często po trupach.....

Ania jest córką bossa mafii rodziny Blanchine, jej rodzice nie żyją. Mieszka z babcią-staruszką, której życie podtrzymują maszyny, młodszą siostrą Natty i starszym bratem, Leo, opóźnionym w rozwoju na skutek zamachu, w którym zginęła ich matka. Tak naprawdę to Ania odpowiada za całą rodzinę i stara się zapewnić jej bezpieczeństwo. Rodzina Blanchine znana jest z fabryki czekolady najwyższej jakości i ten produkt pomimo  zakazów, nadal istnieje w ich domu. Córka mafii zaprzyjaźnia się z synem prokuratora generalnego, Winem, co nie bardzo przypada do gustu jego ojcu. Kiedy dziewczyna zostaje wplątana w sprawę otrucia byłego chłopaka, ojciec Wina wyciąga ją z kłopotów w zamian oczekując zerwania ich znajomości. Młodzi ukrywają swoje uczucia, jednak prawda wychodzi na jaw. Jak poukłada się ta znajomość? Jak będzie wyglądać dalsze życie Ani w mafijnym świecie? Przeczytajcie!

"Moja mroczna strona" okazała się bardzo ciekawą i intrygującą lekturą. Początek zapowiadał zwyczajną powieść młodzieżową, jakich wiele, jednak nagle pojawił się wątek mafijny, który wiele zmienił. Tematyka mafijna swego czasu była mocno eksplorowana przez artystów, potem nastała cisza w tym temacie. I w powieści Gabrielle Zevin pojawiła się znowu - w dodatku "czekoladowa" mafijna rodzina. Intrygujące połączenie, szczególnie jeśli doda się do tego pełną dylematów postać Ani. Dziewczyna doskonale zdaje sobie sprawę z zajęcia swojej rodziny, z pochodzenia pieniędzy, żyje w cieniu swego ojca, jednak chce sama zapracować na swoje życie. Jest głową rodziny, choć ma starszego brata - jednak, czy jest gotowa, by zostać głową mafijnego klanu? Oto jest pytanie :) I bardzo jestem ciekawa, jakie rozwinięcie tej historii zaserwuje nam pani Zevin w kolejnych tomach czekoladowej trylogii.
W powieści "Moja mroczna strona" znajdziecie katastroficzna wizję Nowego Jorku połączoną z wątkiem mafijnym, kryminalnym i miłosnym - wybuchowe połączenie. Powieść jest przy tym świeża i oryginalna. Muszę przyznać, że czuję się zaintrygowana i czekam na ciąg dalszy!3 komentarze:

  1. Słyszałam o tej książce i jak najbardziej trafia ona w mój gust! Po prostu muszę ją przeczytać. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Czytam o niej od jakiegoś czasu, ale jej jeszcze nie przeczytałam. Mam nadzieję, że "jeszcze", bo jestem ogromnie ciekawa Gabrielle Zevin w takiej tematyce - znam jej dwie inne książki i były świetne. :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ciekawe połączenie ;)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...