sobota, 6 grudnia 2014

Niech strawi cię płomień - Błażej Przygodzki

Młody malarz, wschodząca gwiazda na rynku sztuki, Nikodem Patocki, zostaje zamordowany podczas napadu na własny dom. Jego żona w bardzo ciężkim stanie trafia do szpitala. Po krótkim czasie, posługując się tylko mrugnięciami oczu, udaje jej się wskazać pierwszego z podejrzanych. Policja jednak na tym nie poprzestaje. Wkrótce pojawia się jeszcze jeden niewyjaśniony motyw, wymagających rozwiązania, sprawa młodej dziewczyny, która została zamordowana i zgwałcona przez swojego wykładowcę. 
Komisarz Niedźwiecki, jak zwykle wie więcej i brawurowo rozpracowuje zbrodnie. 
O znakomitym polskim thrillerze, będzie wkrótce głośno. Wszyscy chcą się dowiedzieć.

Okładka: miękka
Ilość stron:  320
Wydawnictwo:  Wydawnictwo Literackie

Nie ukrywam, że na tę powieść bardzo czekałam. Pierwsza powieść Błażeja Przygodzkiego z komisarzem Niedzwiedzkim w roli głównej pt. "Z chirurgiczna precyzją" była świetna, a poza tym uwielbiam thrillery, a te, dziejące się w środowisku medycznym, są mi szczególnie bliskie - na co dzień obracam się bowiem w tych kręgach. 

Tym razem autor przenosi nas w kręgi artystyczne. Poznajemy młodego i bardzo zdolnego malarza, Nikodema Patockiego podczas mocnej wymiany zdań z jego dotychczasowym marszandem. Patocki nie jest zadowolony ze współpracy, mężczyźni rozstają się w niezbyt przyjemnej atmosferze. Niebawem, po zakrapianej kolacji, Patocki zostaje zamordowany w swoim domu, a jego żona w ciężkim stanie zostaje umieszczona w szpitalu. Z czasem zaczyna dochodzić do siebie, jednak porozumiewa się ze światem za pomocą mrugnięć. I takie mrugnięcie sprawia, że marszand trafia do wiezienia jako podejrzany o zabójstwo malarza. Sprawy jednak komplikują się, a mężczyzna, posiłkując się doskonałym adwokatem, wychodzi na wolność.
Tymczasem zostaje znaleziona w parku, zamordowana młoda dziewczyna, studentka. Okazuje się, że przed swoją śmiercią wysłała na uczelnię list oskarżający wykładowce o gwałt. Środowisko akademickie huczy, a policja sprawdza ślady. Okazuje się, że te dwie pozornie zupełnie różne sprawy są ze sobą powiązane....

Błażej Przygodzki jest człowiekiem z pasją, co czuje się w jego książkach. Jego znajomość tematu i drobiazgowe przygotowanie sprawiają, że jego powieści są bardzo realne i przemawiają do czytelnika. Ponadto doskonale wplótł akcję w tło Wrocławia - jest klimatycznie, ale i mrocznie. Na uwagę zasługuje świetna kreacja bohaterów oraz malowniczo pokazany obraz artystycznej bohemy. Pozornie różne wątki kryminalne tworzą idealną i zaskakującą całość. Autor skutecznie zwodzi czytelnika i podsuwa mu mylne ślady. Książka jest intrygująca i bardzo ciekawa - polecam serdecznie!3 komentarze:

  1. Z chęcią ją bliżej poznam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Za bohaterów i klimat duży plus. Ale ogólnie kryminały i thrillery to nie moja bajka.

    OdpowiedzUsuń
  3. Merytoryczna recenzja,ja też polecam tę książkę na zimowe wieczory lub prezent pod choinkę.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...