poniedziałek, 8 grudnia 2014

Trupia otucha - Dan Simmons

Przeszłość.  Schwytany w sieć zaplanowanego przez Hitlera „Ostatecznego Rozwiązania” Saul Laski jest jednym z tysięcy skazanych na śmierć w niesławnym obozie zagłady w Chełmnie. Wkrótce jednak wpada w szpony zła o wiele gorszego i starszego niż nazistowskie Niemcy.
Teraźniejszość  Nieliczni wybrańcy posiadają Talent – psychologiczną umiejętność oddziaływania na umysły innych ludzi. Na dorocznych spotkaniach planują nieustającą kampanię rzezi i rozpasania. W tym roku jednak nie wszystko idzie zgodnie z planem…
Obejmująca parę dziesięcioleci i rozgrywająca się na kilku kontynentach historia zapuszcza się w najmroczniejsze zakamarki historii XX wieku. „Trupia otucha”, stanowiąca jedną z najdoskonalszych prób ożywienia wampirzej legendy, zgłębia naturę ludzkiej skłonności do przemocy i analizuje jej wpływ na naszą przyszłość.

Okładka ; twarda
Ilość stron:   1040
Wydawnictwo:  MAG

Wielki i opasły tom - mógłby służyć za narzędzie zbrodni, a dla mnie to fantastyczna książka, którą czytałam przez długi czas i cieszyłam się każdą stroną, a mało ich nie było.

Dan Simmons to autor, po którego książki sięgam w ciemno - zawsze są doskonale napisane i dopracowane w najmniejszych szczegółach. W powieści "Trupia otucha" w niesamowity sposób została połączona przeszłość i teraźniejszość. "Trupia otucha" to zło w czystej postaci..... 

Saul Laski, bohater "Trupiej otuchy", jest Żydem, który znalazł się w obozie zagłady w Chełmnie. Stamtąd trafił do Sobiboru, gdzie panowały nieludzkie warunki i niewielu pozostawało przy życiu. Stał się pionkiem w rękach Obersta Wilhelma von Borcherta. Saul miał wielkie pragnienie przeżycia, ale czy ono mu wystarczyło?

Kilkadziesiąt lat później, w Charlstonie spotyka się troje przyjaciół posiadających Talent, czyli umiejętność oddziaływania na umysły innych ludzi. Są to Nina Dayton, Melanie Fuller i William Borden. Ukrywają swoje umiejętności - jeśli ktoś dowiaduje się o ich umiejętnościach, ginie. Żyją dłużej niż ludzie, potrafią żerować, praktycznie wydaje im się, jakby byli nieśmiertelni - ale czy na pewno? Jest grono osób, które wie o ich umiejętnościach, które umieją się przed nimi bronić i dążą do ich zagłady. Jak potoczy się ta niezwykła rozgrywka? Przeczytajcie sami!

Dan Simmons jak zwykle stworzył nieszablonową i niezwykle oryginalną powieść, która pozostawia ślad w umyśle czytelnika. Jest po prosu doskonała, pod każdym względem. "Trupia otucha" łączy w sobie elementy horroru, thrillera i fantastyki z elementami powieści wojennej, jest trudna do jednoznacznego zakwalifikowania i niepowtarzalna. 
Autor wiele czasu i miejsca poświęcił na wykreowanie bohaterów, ich sylwetki są mocno zarysowane i dopracowane. Postacie są oryginalne i rozpoznawalne. Powieść napisana jest z rozmachem i polotem twórczym, a język używany przez pisarza sprawia, że pochłania się ją z przyjemnością i w ogóle nie czuje się jej objętości. Tylko ręce bolą od trzymania tego wielkiego tomu :)
"Trupia otucha" okazała się niesamowitą i wciągającą lekturą. Niezwykły, mroczny klimat powieści udzielał mi się podczas jej czytania, a akcją pochłaniała mnie bez reszty. Powieść zrobiła na mnie ogromne wrażenie!3 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...