środa, 21 stycznia 2015

Wróć, jeśli pamiętasz - Gayle Forman

Minęły trzy lata od tragicznego wypadku, który na zawsze zmienił życie Mii. Chociaż dziewczyna straciła rodziców i młodszego brata, postanowiła żyć dalej. Obudziła się ze śpiączki… ale zniknęła z życia Adama. Teraz żyją osobno po dwóch stronach Ameryki – Mia jako wschodząca gwiazda wśród wiolonczelistek, Adam jako rockman, idol nastolatek i obiekt zainteresowania tabloidów. Pewnego dnia los daje im drugą szansę… Przemierzając ulice Nowego Jorku, miasta, które stało się nowym domem Mii, wyruszą w podróż w przeszłość. Czy uda im się odnaleźć miłość? Czy Mię i Adama czeka wspólna przyszłość?

Okładka: miękka
Ilość stron: 288
Wydawnictwo:   Nasza księgarnia
Cykl:  Jeśli zostanę, tom 2

Pierwszy tom pt. "Zostań, jeśli kochasz" mnie zauroczył i wzruszył. Czytałam go na zmianę z córką, z paczką chusteczek pod ręką. Czekałam z niecierpliwością na drugi tom i kiedy do mnie dotarł, zabrałam się za czytanie. Pochłonęłam go w jedno popołudnie :)

Spotykamy ponownie bohaterów poznanych w I części, Mię i Adama. Tym razem poznajemy historię oczami Adama. Od wypadku minęły 3 lata, drogi Mii i Adama również się rozeszły. Dziewczyna otrzymała propozycję studiowania w Akademii Julliarda i skorzystała z niej, było to jak ucieczka od domu, od wspomnień, od przeszłości.... Zbudowała tam nowe życie, ale odcięła się od rodziny i od Adama. Chłopakowi jest bardzo ciężko. Jest, co prawda, liderem zespołu, który święci triumfy i jest bardzo popularny, jednak sam Adam...... Nie jest z nim dobrze, żyje przy wsparciu tabletek uspokajających, nie identyfikuje się z zespołem, jest mu ciężko.
Przypadkowo jego podróż zostaje przełożona o jeden dzień, zespół wyrusza wcześniej, a on zostaje sam. Udaje się na koncert, na którym występuje Mia. Los zatacza kolo i ich drogi znowu się przecinają. Co z tego wyniknie? Czy jeszcze potrafią być razem?

Adam opowiada nam o swoim dzieciństwie, dalszym życiu, o związku z Mią i nagłym rozstaniu. Widzimy, jak ten związek był dla niego ważny i jak odbił się na dalszym życiu. Adam jest gwiazdorem, wydawałoby się, że ma wszystko, a jednak tak nie jest.... Jest zalęknionym i samotnym facetem. Bardzo mi się podobało takie miękkie przedstawienie męskiego punktu widzenia, bardzo ludzkie i bardzo prawdziwe. Metamorfozie uległa również Mia, to już nie jest ta sama beztroska dziewczyna sprzed wypadku. Życie zgotowało im wiele trudnych przepraw, jednak dało im kolejną szansę. Czy uda im się ją wykorzystać?
Gayle Forman stworzyła piękną historię i choć drugi tom nie zrobił już na mnie takiego wrażenia jak pierwszy, jest i tak świetnie napisany. Oba tworzą pełną całość, kompletną i świetnie połączoną. Widać pracę, jaką autorka włożyła w ukazanie głębi psychologicznej swoich bohaterów. Ich sylwetki zostały dokładnie przemyślane i wykreowane z wielką dbałością o szczegóły. 
"Wróć, jeśli pamiętasz" to doskonale napisana książka, która przemawia do uczuć i do wyobraźni czytelnika.  Poruszająca i przepełniona emocjami. Taką literaturę lubię!7 komentarzy:

 1. Koniecznie muszę wziąć się za tą serię ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Też czuję się odrobinę zawiedziona :/

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapowiada się ciekawie. Coraz bardziej się do tego tomu przekonuję.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo chcę przeczytać tę książkę, bo tom pierwszy szalenie mnie wzruszył.

  OdpowiedzUsuń
 5. Aktualnie czytam tę książkę i jest według mnie trochę gorsza od poprzedniczki.

  OdpowiedzUsuń
 6. Muszę się rozejrzeć za pierwszą częścią :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...