wtorek, 17 lutego 2015

Testy. Samodzielne studia - Joelle Charbonneau

Po wyczerpujących Testach Cia Vale została studentką pierwszego roku na Uniwersytecie.
Choć rząd próbował wymazać z jej umysłu wspomnienia przerażających Testów, Cia pamięta. Próby ujawnienia okrutnych zbrodni stawiają ją samą i jej najbliższych w śmiertelnym niebezpieczeństwie… Druga część postapokaliptycznej trylogii porównywanej do Igrzysk śmierci.

Okladka: miękka
Ilość stron:  368
Wydawnictwo:  YA! Grupa Foksal
Cykl: Testy

Czekałam z niecierpliwością na kontynuację Testów. Wreszcie miałam możliwość zapoznać się z drugim tomem opowieści o Malencii Vale z Krainy Pięciu Jezior. Opowieść Joelle Charbonneau przykuwa czytelnika do fotela, jest zaskakująca i świetnie napisana. 

Ameryka uległa destrukcji na skutek Wojny Siedmiu Faz. Ludzie mieszkają w koloniach i starają się odnawiać zniszczoną ziemię. Najlepiej uczące się dzieci zostają wybrane do Testów i jeśli je przejdą, mają możliwość studiowania. Z Kolonii na testy trafia co roku tylko kilka osób. Takim wybrańcem okazała się Malencia Vale, której udało się zdać Testy i dostać się na studia. Udało się jej również zachować, dzięki własnemu sprytowi, wspomnienia z Testów. Musi ukrywać tę wiedzę, bo uczestnikom testów wymazuje się je z pamięci. Testy przynoszą śmierć wielu uczestnikom....Ich wspomnienia prześladują Cię w snach...

Cia, po naukach wstępnych, przystępuje do kolejnego egzaminu, który ma zweryfikować jej wiedzę i nadać jej właściwy kierunek. Dziewczyna chciałaby studiować mechanikę i inżynierię, jest świetna w tej tematyce. Doskonale zdaje egzamin, jednak okazuje się, że została zakwalifikowana na zupełnie inny kierunek. Ma studiować Administację, to kierunek dla przywódców rządzących krajem. Z jednej strony to zaszczyt, a z drugiej porażka - Cia wolałaby studiować inny kierunek. Dodatkowo przypisano jej bardzo dużo zajęć, a nauczyciele bacznie się jej przyglądają. Cia ma ochotę uciec, Uniwersytet i jego działania bardzo niepokoją dziewczynę. Jest zaskoczona, kiedy zostaje skierowana na staż do samej pani Prezydent. To pomoże w realizacji spiskowych planów, ale czy nie zaszkodzi jej samej? Przeczytajcie i przekonajcie się sami, jakie wyzwania postawiła Autorka przed swoją bohaterką!

Joelle Charbonneau stworzyła przerażającą i bardzo realną wizję świata przyszlosci, gdzie rządzi przemoc, a śmierć eliminuje wrogów władz. Umiejętności i wiedza nie zawsze są najważniejsze, liczy się spryt i właściwy kierunek działań. Mamy tutaj do czynienia z władzą absolutną, której nawet Prezydent nie może wyeliminować. Osoby zajmujące się Testami działają konsekwentnie, dążąc do realizacji własnych planów. Cia przekonuje się, że nikomu już nie może wierzyć. Człowiek, w którym pokładała nadzieje okazuje się wrogiem. Komu może zaufać? ....
Autorka skutecznie zmienia wątki i nie pozwala przewidziec swoich kolejnych kroków. Opowieść jest intrygującsa i wciąga jak magnes. Finał okazuje się zaskakujący, a czytelnik znowu pozostaje w stanie zawieszenia i ciekawości. Co będzie dalej? Ano właśnie, teraz musimy cierpliwie czekać na kolejny tom Testów :)

1 komentarz:

  1. Przede mną ciągle tom pierwszy, ale jakoś nie do końca jestem do niego przekonana :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...