niedziela, 29 marca 2015

Dom nad klifem - Maeve Binchy

Stoneybridge to urokliwa wioska w zachodniej Irlandii, gdzie czas płynie wolniej i wszyscy się znają. Dwudziestoletnia Chicky wyrusza z prowincji do Nowego Jorku w poszukiwaniu własnego przepisu na szczęście. Po latach wraca w rodzinne strony i zostaje właścicielką rozpadającego się domu. Postanawia przywrócić mu dawną świetność i zamienić go w pensjonat. Z pomocą przyjaciół Chicky przygotowuje Kamienny Dom na przybycie pierwszych gości.

Okładka: miękka
Ilośc stron: 352 
Wydawnictwo:  W.A.B  Grupa Foksal

Maeve Binchy to dla mnie klasyka doskonałej literatury obyczajowej. Pisze kobiece powieści, ciepłe i wzruszające, a przy tym doskonale napisane i bardzo klimatyczne. Ktoś jeszcze nie zna tej Autorki? Czas nadrobić zaległości, a jest w czym wybierać, bo jest bardzo płodną pisarką.

"Dom nad klifem" to idealna lektura na weekend, czy nadchodzące święta. Przyjemna, wzruszająca i poruszająca wyobraźnię malowniczymi plenerami.

Stoneybridge to urocza, malutka miejscowość w zachodniej Irlandii, położona nad morzem. Doskonałe miejsce na wypoczynek, bardzo spokojne i piękne. Nie wszyscy mieszkańcy jednak doceniają te cechy. Większość z nich doskonale się zna, kolejne dzieci tworzą rodziny z dziećmi sąsiadów, ale są i tacy, który wyjeżdżają w poszukiwaniu wrażeń i innego życia. Taką osobą jest Chicky, która wyjeżdża z poznanym niedawno chłopakiem, którego pokochala. Rodzina nie jest tym faktem zachwycona, ich stosunki ochładzają się i rozluźniają. Chicky, wbrew wszystkiemu, leci do Nowego Jorku, znajduje tam pracę i cieszy się miłością. Sielanka nie trwa długo, znudzony, bogaty chłopak szuka zmian i zostawia dziewczynę "na lodzie". Chicky znajduje nową pracę w pensjonacie, odkłada pieniądze i po latach jedzie odwiedzić rodzinę. Snuje opowieść o ślubie (fikcyjnym), o cudownym życiu i znów jest akceptowana. Na skutek splotów wydarzeń "uśmierca" męża i jako wdowa wraca do rodzinnego miasteczka. Kupuje stary zrujnowany dom nad klifem zwany "Kamiennym Domem" i ku radości właścicielki, wspólnymi siłami, postanawiają zrobić z niego elegancki pensjonat. Wkłada w to całe swoje serce i pieniądze, angażuje bliskich i w końcu pensjonat jest gotowy na przyjęcie gości. Przyjeżdżają pierwsi, potem kolejni.... Każdy niesie swoją historię....

"Dom nad klifem" to malownicza opowieść o życiu i jego meandrach. Co prawda, główną bohaterką powieści jest Chicky, jednak każdy z gości i pracowników-domowników Kamiennego Domu wnosi tutaj swoją historię. To opowieść o ludzkich losach, o dążeniu do znalezienia swego miejsca w życiu, o radościach i troskach oraz o niesamowitym miejscu, jakim jest Kamienny Dom.
Maeve Binchy operuje piórem w sposób lekki i barwny, tworząc fantastyczne miejsca i niesamowitych bohaterów. Powieść przemawia do naszej wyobraźni i do uczuć. Jest mądra, głęboka i pełna emocji, a przy tym lekka i ciepła w odbiorze. Przeczytałam z przyjemnością, przyniosła mi upragnione chwile relaksu - polecam serdecznie :)

GWFoksal.pl          W.A.B.

6 komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...