niedziela, 8 marca 2015

Serce z kryształu - Frédéric Lenoir

"Serce z kryształu" – magiczna opowieść o księciu, którego uwięzione w kryształowym pancerzu serce jest obojętne na uczucia i nie potrafi kochać. Lenoir zgłębia tajemnice miłości, rozpaczy i nadziei. Zachwyci i pokrzepi wszystkie wrażliwe dusze i umysły. 
FRÉDÉRIC LENOIR to pisarz magiczny. Wybitny filozof, socjolog, religioznawca, który posiadł sztukę prostego i mądrego mówienia o sprawach najważniejszych. Jego książki przez wiele miesięcy utrzymują się na pierwszych miejscach list bestsellerów. Uwielbiany przez czytelników w każdym wieku, szczególnie młodych. Jego książki rozjaśniają umysł, duszę i otwierają serce.

Okładka: miękka
Ilość stron:   176
Wydawnictwo:   AMBER

"Serce z kryształu" to przepiękna, filozoficzna baśń z przesłaniem. O czym? Oczywiście, że o miłości. Autor pokazuje nam, jak ważna jest miłość w życiu człowieka, dopełnia jego życie. Jest jak piąty zmysł, bez którego ciężko żyć. Człowiek, który nie umie kochać, jest praktycznie niepełnosprawny i nie potrafi z życia czerpać radości. 

Ja, po zakończeniu lektury, książki miałam jedno skojarzenie - kwintesencja miłości, która wygłaszana jest prawie na każdym ślubie. Nic dodać, nic ująć :

..." Gdybym mówił językami ludzi i aniołów, a miłości bym nie miał, byłbym jako miedź dźwięcząca albo cymbał brzmiący I gdybym miał dar proroctwa, znał wszystkie tajemnice i posiadł wszelką wiedzę, i miał całkowitą wiarę, taką, iżbym przenosił góry, a miłości bym nie miał, niczym jestem."...
(PIERWSZY LIST DO KORYNTIAN 13, 1-3)

Frederic Lenoir jest filozofem, socjologiem i religioznawcą, co zdecydowanie odzwierciedla się w jego książkach. Umie w sposób magiczny władać piórem, i jak do dzieci, poprzez baśń, trafia do nas. Czaruje, ale i skłania do refleksji.

"Serce z kryształu" to opowieść o królu, którego serce po narodzinach zostało skute lodowatą, kryształową okową. Jego matka umarła przy jego urodzeniu, więc wychowaniem chłopca zajął się ojciec i nianie. Dziecko zmieniło się w chłopca, a chłopiec w mężczynę..... w mężyczyznę, ktory nie zaznał w życiu miłosci, jest pusty. W pewnym momencie, zaczyna mu to przeszkadzać, zaczyna mu brakować miłości i emocji, ktore ona wywołuje. Od mędrca dowiaduje się, że jest na świecie kobieta, która może stopić jego serce, aby znów zaczął czuć. Postanawia ją odnaleźć. Kiedy w końcu odnajduje kobietę swego życia, w królewskiej kuchni, jego serce zaczyna szybciej bić, staje się gorące, a lód się topi. Wtedy poznaje tajemnicę swego życia, której nikt mu nie wyjawił..... Jego życie zmienia się drastycznie, ale szczęście cały czas było obok..... Czasem trzeba rozejrzeć się wokół i otworzyć serce na innych!

..."Miłość jest aromatem i smakiem Życia"... (str.11)

Czytałam "Serce z kryształu" z dziecięcą ciekawością, ale w głowie kłębiły mi się dorosłe rozważania. Miłość - cóż to takiego? Porywy serca, motylki w brzuchu, ale również stabilizacja i oparcie w drugiej osobie. Miłość ma wiele odcieni, przynosi radość, ale potrafi też ranić. O tych wszystkich odcieniach i barwach miłości opowiada Frederic Lenoir. Ujęła mnie baśniowa forma książki, która czaruje, ale niesie również głebokie przesłanie. Każdy rozdział na poczatku zawiera kwintesencję tego, co on niesie. Są to bardzo mądre i przemawiające do serca myśli. 

..."Szczęście mieszka nie gdzie indziej tylko w naszym umyśle i sercu, które smakują dobra Życia i dzielą się nimi." ....  (str. 77)

..."Śmierć jest taka jak narodziny: przejście w nowy świat, którego nie możemy sobie wyobrazić. Dlatego tak bardzo nas przeraża." ... (str. 131)

..."Miłość ma swoją cenę: zawsze kończy się rozłąką z tymi, ktorych kochamy. Ale bez milości Życ ie utraciłoby całą swoją wartość" (str.165)

I ten ostatni cytat jest najlepszą kwintesencją książki Frederica Lenoir - zachęcam gorąco do jej lektury!
Spodoba się i dorosłym, i dzieciom - znakomita lektura do rodzinnego czytania!Książkę "Serce z kryształu" mozecie kupić


4 komentarze:

 1. Brzmi interesująco, forma baśni to zawsze miły powrót do dzieciństwa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten ostatni cytat chyba mnie przekonał:) Te słowa są bardzo prawdziwe:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna recenzja! A książkę koniecznie muszę przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak ktos lubi rozważania Coelho czy Alboma - to mu się na pewno spodoba :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...