środa, 13 maja 2015

Utracona i odzyskana - Lucy Foley

Losy zakochanych rozdzielonych przez okrutną historię XX wieku.
Tuż przed śmiercią babcia przekazuje Kate rysunek, który przedstawia jej biologiczną babkę – podobieństwo jest uderzające. Dziewczyna wyrusza w podróż, by odkryć rodzinne tajemnice. Okazuje się, że autorem rysunku jest sławny malarz, Thomas Stafford, który choć uważany za odludka, zaprasza Kate do swojego domu na Korsyce. Opowiada o wielkiej miłości sprzed ponad pół wieku. Kate poznaje historię swojej babki Alice, niegdyś pięknej, odważnej i nieco zagubionej kobiety oraz zakochanego w niej studenta prawa, który marzył o tym, by zostać malarzem. Stanfford opowiada, jak na przestrzeni lat odnajdywał i tracił ukochaną, Kate zaś zakochuje się w jego wnuku, Oliverze. Malarz nie wie jednak wszystkiego. Kate jedzie do Nowego Jorku, dokąd prowadzą kolejne tropy. Udaje się jej odnaleźć Alice, a ta ma do opowiedzenia własną historię… Opowieść o wielkiej namiętności, kłamstwie, zdradzie najbliższych, poświęceniu i niegasnącej sile miłości, osnuta na przestrzeni burzliwych wydarzeń zeszłego stulecia.

Okładka: miękka
Ilość stron: 440
Wydawnictwo: Czarna Owca

Po „Utraconą i odzyskaną” sięgnęłam z ciekawością, przyciągnęła mnie okładka. Nazwisko autorki nic mi nie mówiło, ale opis na końcu książki intrygował. I było warto ją przeczytać! To była przyjemna weekendowa lektura – idealna na ciepłe, leniwe popołudnia.

„Utracona i odzyskana” to wzruszająca saga rodzinna, z tajemnicą w tle, gdzie przeszłość ma wpływ na przyszłość. Powieść czyta się jednym tchem!
Główna bohaterka powieści, Kate, jest młodą kobietą. Jej matka zginęła w wypadku samolotowym. Dziewczyna jest blisko związana ze swoją babcią, Evie. Kobieta przed śmiercią opowiada o jej rodzonej babce, Alice, i pokazuje jej portret. Kate jest do niej bardzo podobna. Z ciekawością rusza na poszukiwanie swej babki, która pozostawiła swoją córkę, matkę Kate, w domu dziecka i rozpłynęła się bez śladu. Autorem portretu jest słynny malarz, Thomas Stafford, którego Kate odwiedza w jego domu na Korsyce. Mężczyzna opowiada jej historię wielkiej miłości do Alice. Był wtedy młodym studentem prawa, jednak jego marzeniem było zostać malarzem. Alice była panienką z dobrego domu, poukładaną i pewną siebie. Ich związek był bardzo burzliwy, pełen rozstań i powrotów. Po poznaniu historii z ust Thomasa, Kate wyrusza śladami swej babki do Nowego Jorku. Pozostawia nie tylko Stafforda, ale i Oliviera, jego wnuka, w którym zdążyła się zakochać. Odnajduje Alice i poznaje historię jej życia i miłości. Ta opowieść pozwala Kate inaczej spojrzeć na historię swojej rodziny i w końcu ją zrozumieć. Jak to wpłynie na jej dalsze życie? 

„Utracona i odzyskana” to ciepła i klimatyczna saga rodzinna, napisana lekko i z polotem, barwna i porywająca. W powieści znajdziecie miłość, nienawiść, tajemnice, rozstania i powroty. Związek Alice i Toma był bardzo burzliwy, jak i czasy, w których przyszło im żyć. Wojna odcisnęła swoje piętno i na ich związku, jednak pozostali dla siebie bardzo ważnymi osobami. Co usprawiedliwiało porzucenie córeczki w domu dziecka? Czy wnuczka będzie potrafiła zrozumieć motywy działania babki? Sięgnijcie po tę książkę i sami się przekonajcie! Czeka was wiele emocji, którymi aż pulsuje cała powieść.

Autorka wzrusza, intryguje i zaskakuje. Opowieść jest niezwykle barwna, przemawia do wyobraźni. Lekki język sprawia, że czyta się ją błyskawicznie. Nim się obejrzałam, już byłam na finale :)7 komentarzy:

 1. Książkę mam w planach i po twojej recenzji już się ciesze na jej lekturę. Lubię takie rodzinne, ciepłe historie.

  OdpowiedzUsuń
 2. okładka jest przepiękna i nabieram ochoty

  OdpowiedzUsuń
 3. Będę musiała upolować, bo sagi rodzinne to gatunek, który kocham :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie czytałam i nie wiem czy przeczytam bo rzadko mi się zdarza przeczytać romans :)
  http://kochamczytack.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Takie historie uwielbiam, rodzinne tajemnice :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zapowiada się miło i ta śliczna okładka. Przeczytam z chęcią.

  http://zakurzone-stronice.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię takie lekkie, rodzinne historie, choć często te książki nie wyróżniają się niczym szczególnym - ot takie czytadła na jeden raz. Tej powieści jestem ciekawa z jednego względu - za piękną oprawę :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...