wtorek, 14 lipca 2015

Dom nad brzegiem oceanu - Urszula Jaksik

Magda i Konrad są małżeństwem. On jest człowiekiem sukcesu, robi karierę, świetnie zarabia, podróżuje i realizuje własne ambicje. Ona z oddaniem zajmuje się domem, żyjąc dla syna i chorej córki. Oboje nie wyobrażają sobie, że może być inaczej. Co musi się wydarzyć, by Konrad zrozumiał, czym jest rodzina, od której ucieka? Czy Magda da sobie prawo do realizacji własnych marzeń? Dom nad brzegiem oceanu to doskonale napisana powieść o tym, że czasem życie doprowadza nas do punktu, w którym role muszą nagle się odwrócić…

Okladka: miekka
Ilośc stron:  320
Wydawnictwo:  PASCAL

Patrząc na sielankową okładkę, oczekiwałam lekkiej i relaksującej lektury wakacyjnej, a otrzymałam głęboką i mądrą opowieść o życiu. Nie dajcie się zwieść okładce!

Choroba dziecka albo spaja rodzinę albo ją totalnie rozbija. Najczęściej matka trwa przy dziecku, a ojciec ucieka przed problemami w pracę. Tak było i w tej rodzinie. Poznajcie Magdę i Konrada oraz ich córkę i synka, Sarę i Piotrusia. Sara jest nieuleczalnie chora, Magda oddaje się jej bez reszty, opiekuje córką i w ogóle nie wychodzi z domu. Piotrusia do przedszkola i na spacery odprowadza sąsiadka. Konrad zaangazował się w pracę, nigdy nie ma go w domu, wpada dosłownie raz kiedyś na kilka godzin, mieszka w służbowym mieszkaniu i zapewnia rodzinie finanse. Magdzie jest bardzo ciężko, jest sama, zdana tylko na siebie, ale nie wyobraża sobie opuścić swej córeczki. Magdę w trudach opieki nad Sarą wspiera młody lekarz, Michał.
Niestety, i Konrad przekonuje się, jak to jest zmagać się z nieuleczalną chorobą. Jedna chwila seksualnych przyjemności sprawiła, że jego życie legło w gruzach - zaraził się smiertelna chorobą. Nie zdradził się niczym przed rodziną i latami walczy z nią w samotności. Jednak w końcu Sara odchodzi, a Konrad musi przekazać żonie kolejną złą wiadomość. Kto zajmie się jego rodziną?

"Dom nad brzegiem oceanu" to poruszająca opowieść o miłości, przyjaźni, zmaganiu z chorobą i o trudach życia. To nie jest lekka opowiastka, to mądra i głęboka historia, która porusza serce i daje do myślenia. Książka Urszuli Jaksik sprawia, że zwalniamy, myślimy i na nowo ustawiamy swoje priorytety życiowe. Co jest dla nas najważniejsze? Gonitwa za pieniądzem, czy szczęście i rodzina, wzajemne wsparcie i miłość? Pieniądze raz są, a raz ich nie ma. A miłość, wsparcie i obecność drugiej osoby są po prostu bezcenne.
Wiadomo, że trudno jest znieść cierpienie i chorobę najbliższych, szczególnie, kiedy nic nie można zrobić, ale samo bycie czasem znaczy więcej niż wszystko inne..... 
Jak sami się przekonacie po lekturze tej książki, słońce jednak wygląda zza chmur i dodaje życiu blasku....
3 komentarze:

  1. Bardzo dziękuję za ciepłe słowa. Na prośbę wielu czytelników, piszę część drugą :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Boska książka pochłonieta w jedno popołudnie ale co z Konradem???? czy Michała i Magda zostali razem????? niedosyt konca :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...