poniedziałek, 13 lipca 2015

Prawda i inne kłamstwa - Sascha Arango

Popularny pisarz, troskliwy mąż, hojny przyjaciel – wydaje się, że Henry jest niezwykle miłym facetem. Prowadzi wygodne i przyjemne życie… do czasu. Pewnego dnia kochanka oświadcza mu, że jest w ciąży. Wygląda na to, że to koniec ekscytującego podwójnego życia. Ale czy na pewno? Przecież łatwiej byłoby pozbyć się kochanki. I Henry popełnia fatalny błąd… Wkrótce policja depcze mu po piętach, a skrzętnie skrywana dotąd przeszłość teraz zdaje się go doganiać. By uniknąć odpowiedzialności, Henry obmyśla sprytny plan. Z zimną krwią balansuje pomiędzy kłamstwem i prawdą, przy czym przypadek wydaje się mu sprzyjać. Jednak pętla z wolna się zaciska…

Okladka: twarda
Ilość stron:  304
Wydawnictwo: Sonia Draga


Tę książkę czyta się jak znakomity scenariusz, obrazy same przewijają się przed oczami - dosłownie! Opowieść jest niezwykle sugestywna i bardzo plastycznie opowiedziana - oddziałuje na wyobraźnię, choć książka jest dość specyficzna i zakręcona jak "baranie rogi". Autor skutecznie zwodzi nas i podsuwa coraz to nowe wątki - czytałam w napięciu i wyczekiwałam, co się zdarzy na finale.

Henry mieszka ze swoją żoną Marthą. Dba i troszczy się onią, ale miewa romanse na boku. Martha pisze niesamowite książki, ale nie interesuje jej popularność ani rynek wydawniczy. Zanim poznała Henry'ego pisała "do szuflady. Teraz ona pisze, a podpisuje się pod książkami i firmuje je swoim nazwiskiem Henry. To on jest oficjalnie ich autorem i zgarnia za nie pieniądze. Obojgu taki układ pasuje. Wydawałoby się sielanka. 
Pewnego dnia, okazuje sie, że redaktorka jego książki, jest z nim w ciąży, co wywraca ich życie do góry nogami. Henry nie planował dzieci i nie planował rozstania z żoną, jednak nie dane im było mieć dzieci. W głowie kłębią mu się różne myśli, a ciemna strona jego osobowości ponownie wychodzi na wierzch. Henry planuje zabicie swej kochanki i od koncepcji przechodzi do czynu. Niestety, okazuje się, że żona i kochanka zamieniły się samochodami i zabił.... niewłaściwą kobietę. Pozoruje utonięcie Marthy i zgłasza sprawę na policję. Najgorsze jest to, że książka nie została ukończona, a termin publikacji się zbliża. Henry i na to znajduje sposób, a i kochanka znika bez śladu. Policja prowadzi dochodzenie, a on czuje się bezkarny. Czy uda mu się wyjść bez szwanku z całej sytuacji? Emocji wam nie zabraknie!

"Prawda i inne kłamstwa" to świetnie napisany thriller, pełen zwrotów akcji i niedopowiedzenia. Przeszłość kładzie się cieniem na teraźniejszości, a dawne sprawki wychodzą na światło dzienne. Okazuje się, że Henry wcale nie jest takim kryształowym człowiekiem, za jakiego chce uchodzić, a jego dzieciństwo było pełne przemocy. Zawsze znajdują się świadkowie dawnych zdarzeń i tutaj mężczyzna nie jest osamotniony. Jednak wije się jak węgorz i udaje mu się wychodzić z opresji. Świetna kreacja głównego bohatera, głęboka i mocna, zasługuje na uwagę. Całość jest dopieszczona i wręcz gotowa do sfilmowania - wyszedłby z tego niezły film. Autor tak operuje piórem, że przed oczami przewiją się obrazy jak na ekranie. Czytałam z wypiekami na twarzy i bardzo byłam ciekawa, jak skończy się opowieść. Pozostał niedosyt...... Znakomita książka!

2 komentarze:

  1. Tytuł brzmi znakomicie ;) A i widzę, że treść równie dobra :D

    Bookeaterreality

    OdpowiedzUsuń
  2. Strasznie zainteresował mnie ten tytuł :P Widzę też, że fabuła jest ciekawa, więc bardzo chętnie bym przeczytała :) Dodam do listy ;)
    gabrysiekrecenzuje.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...