czwartek, 8 października 2015

Cztery siostry. Utracony świat ostatnich księżniczek z rodu Romanowów - Helen Rappaport

Cztery córki Mikołaja II dorastały niczym cudowne ptaki w złotej klatce, odizolowane od świata w zaciszu carskich rezydencji. Były ikonami stylu, gorącym tematem plotek, najbogatszymi i najbardziej pożądanymi pannami z europejskich rodzin królewskich na progu XX wieku. Za oficjalnym wizerunkiem uroczych małych księżniczek w białych sukniach skrywały się jednak cztery silne osobowości i wyraziste temperamenty. Prywatny świat Wielkich Księżnych Olgi, Tatiany, Marii i Anastazji wychodzi poza krąg nastoletnich miłości, dworskich intryg, dziewczęcych marzeń i aspiracji. To także historia dojrzewania czterech inteligentnych kobiet na tle nieuchronnego schyłku wielkiego imperium i całej epoki. Rewolucyjna zawierucha i dramat całej rodziny Romanowów uczyniły z nich bohaterki drugiego planu. Prawie sto lat po tragicznej śmierci ta opowieść po raz pierwszy wybrzmiewa ich własnym głosem.

Okładka: miękka
Ilość stron: 512
Wydawnictwo: Znak Literanova
Premiera: 19 października 2015

Dynastia Romanowów – tajemnicza, owiana nutami niedopowiedzenia. Szczególnie cztery córki Alicji Heskiej i Mikołaja Romanowa – Olga, Tatiana, Maria i Anastazja, zwane OTMA, wzbudzają wiele emocji. Dynastia Romanowów fascynuje świat i choć panowali stosunkowo niedawno, to wydają się postaciami wręcz bajkowymi i mitycznymi. Ostatnio oglądałam film dokumentalny o czterech siostrach, nakręcony ze szczególnym naciskiem na postać zaginionej Anastazji. Tym z większą ciekawością, sięgnęłam po przedpremierowe wydanie książki Helen Rappaport.

„Cztery siostry” to nie tylko opowieść o córkach, ale o całej rodzinie Romanowów. Autorka najpierw przybliża nam siedzibę Romanowów, Carskie Siodło, już po ich wygnaniu, zamienione w obiekt do zwiedzania. Potem poznajemy historię Alicji Heskiej, wnuczki królowej Wiktorii i córki następcy tronu Hesji. Alicja straciła w dzieciństwie matkę, rodzeństwo, a kiedy była nastolatka osierocił ją ojciec, a na wychowanie wzięła babka, królowa Wiktoria. Od kiedy Alicja poznała Nicky’ego, czyli carewicza Mikołaja, stał się on jej wielką miłością. Skutecznie broniła się przed swataniem babki, aż wreszcie dopięła swego i wyszła za mąż na Mikołaja Romanowa, cara Rosji. Kiedy zawitała na rosyjski dwór była tam obca, jej styl życia i zachowanie również odbiegały od rosyjskich. Było to jednak bardzo udane i kochające się małżeństwo. Bóg obdarzył ich czterema córkami, które przychodziły na świat jedna po drugiej. Rodzice kochali swoje córki, ale naród był zawiedziony…. Kiedy w końcu na świat przyszedł ich brat, prawowity następca tronu, okazało się, że jest chory na hemofilię.

W Rosji rozpoczął się czas zmian, nieprzychylnych dla carskiej rodziny. Zawierucha rewolucyjna wygania ich z ich domowego gniazda…. Jak potoczyły się ich dalsze losy? Większość z was pewnie wie, ale warto przeczytać opowieść, jaką stworzyła Helen Rappaport.

„Cztery siostry” to porywająca saga rodzinna, a do tego bardzo prawdziwa. Poznajemy Romanowów, nie tylko oficjalnie, ale również z prywatnej strony. Poznajemy ich jako ludzi z krwi i kości, a nie tylko mityczne postacie. Mnie opowieść Helen Rappaport zafascynowała i z wielką przyjemnością przeczytałam historię o wielkiej, rosyjskiej rodzinie carskiej. Historia jak z bajki, choć bez happy endu… Napisana pięknie, lekko i z polotem. Fascynuje i porywa ! 

„Cztery siostry” to nie tylko gratka dla wielbicieli historii, ale dla wszystkich, którzy cenią doskonale napisane książki!


2 komentarze:

  1. Na pewno przeczytam! :) bardzo interesuję się tą carską rodziną, a od dawna szukam kolejnej książki na ich temat :)

    Pozdrawiam :)
    http://wannistmanzufrieden.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. Udało mi się ją zdobyć i jest rewelacyjna. Bardzo przyjemnie się ją czyta.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...