środa, 4 listopada 2015

Pępowina - Majgull Axelsson

Czy brak miłości się dziedziczy? I czy da się od tego uciec?
Małe szwedzkie miasteczko. Jesienny sztorm. Nadciąga powódź. Grupa mieszkańców znajduje schronienie w restauracji Minny. Z czasem aż trudno uwierzyć, że to przypadek ułożył listę przepełnionych trwogą gości... Restauracja staje się dla nich więzieniem. Schwytani w pułapkę, z godziny na godzinę coraz bardziej rozpaczliwie wypatrują ratunku. Stres wyzwala w nich skrajne emocje, uwalnia demony przeszłości, na jaw wychodzą coraz mroczniejsze tajemnice..

Okładka: miękka
Ilość stron:   544
Wydawnictwo:  W.A.B 

Bardzo cenię twórczość Majgull Axelsson. Pisze bardzo specyficzne książki, mądre, głębokie, dające do myślenia. To nie są powieści, które się pochłania i odkłada na półkę. Przeżywa się je całą sobą.

Autorka przenosi nas do Szwecji. Mamy zimny, jesienny dzień. Nadciąga powódź, ludzie szukają schronienia. Tłumnie gromadzą się w restauracji Minny. W pomieszczeniach restauracji znajdują schronienie przeróżni ludzie - aż dziw, jak się później okaże, jak wiele ich łączy. A może i dzieli....
Strach wywołuje w ludziach różne reakcje. Czują się zestresowani, wypatrują pomocy, a przy tym muszą ze sobą spędzić ten czas. Nie jest im łatwo...... Z każdą godziną emocje gęstnieją, a na światło dzienne wychodzą dawno skrywane żale i tajemnice.

" Pępowina" to wielowarstwowa opowieść, poruszająca wiele kwestii i zgłębiająca psychologiczne tło człowieczeństwa. To niesamowicie mocna i uderzająca powieść, a przy tym wzruszająca i bardzo mądra. Opisuje skomplikowane relacje między dorosłymi i dziećmi.

"Pępowina" to książka poruszająca bardzo głębokie kwestie, jak macierzyństwo, dzieciństwo, miłość rodzicielska, wzorce i zachowania. Pokazuje jak postać matki wpływa i kształtuje psychikę dziecka. Jak ważna jest dla dziecka i jak bardzo trzeba o nie dbać i starać się przekazać mu najlepsze możliwe wzorce. Matka stoi przed wyzwaniem wychowując swoje dziecko, ale jej miłość i intuicja potrafią zdziałać cuda, albo zniszczyć psychikę dziecka.... Każdy popełnia w życiu błędy, ważne jednak, by je na czas naprawić.

Autorka pokazuje jak strach, panika i negatywne uczucia udzielają się ludziom będącym tłumnie pod presją. W takich sytuacjach pojawiają się zupełnie skrajne emocje, ludzie reagują różnie, czasem zaskakują sami siebie. Taki przekrój ludzkich zachowań i emocji znajdujemy w "Pępowinie", genialnie napisanej książce, która zrobiła na mnie duże wrażenie. Jest niesamowicie prawdziwa, pokazuje prawdziwych ludzi, z ich słabościami. Chwilami jest przygnębiająca, kiedy stawia nam przed oczami obrazy dramatyczne i smutne  jednak są i chwile wzruszeń. Autorka wbija nam w serce szpileczkę i daje do myślenia, zmusza do zastanowienia i przewartościowania swego życia. 
Polecam serdecznie tę niezwykłą książkę !


Książkę kupicie na stronie empik.com

Sklep internetowy empik.com

4 komentarze:

 1. Czytałam Pępowinę jakiś czas temu. Uwielbiam prozę Axelsson.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak na razie czytałam tylko "Kwietniową czarownicę" i jestem zachwycona. Proza Axelsson jest jak skok do zimnej wody.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo proszę o nieumieszczanie spamów.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...