niedziela, 29 listopada 2015

Z jednym wyjątkiem - Katarzyna Puzyńska

Po zimie nie zostało już śladu. Wiosna przejmuje świat w swoje władanie. Kwitną kasztanowce, a na polach szumi zielone jeszcze zboże. Przy tej sprzyjającej aurze młodszy aspirant Daniel Podgórski zamierza nareszcie zmienić swoje życie i oświadczyć się Weronice. Tymczasem w okolicach Lipowa umiera pewna kwiaciarka. Kobieta jest już wiekowa, więc jej śmierć początkowo nie wydaje się wcale podejrzana. Z jakiegoś powodu jednak ratowniczka medyczna z karetki pogotowia wezwanej przez sąsiadkę zmarłej, nalega na natychmiastowe sprowadzenie policji. Szybko okazuje się, że kobieta miała rację i kwiaciarka została zabita. Daniel Podgórski i komisarz Klementyna Kopp stają przed kolejnym trudnym zadaniem. Kto mógł życzyć śmierci samotnej starszej pani? Dlaczego wytatuował na jej piersi trudny do odcyfrowania napis? Co ma z tym wszystkim wspólnego historia pary młodych ludzi sprzed ponad stu sześćdziesięciu lat?

Format: e-book
Ilośc stron: 744
Cykl: Lipowo tom 4

No to czas na kolejną opowieśc o Lipowie :)

Zima minęła. W Lipowie nastaje wiosna, świat wokół zieleni się, słońce błyska i ogrzewa wszystko wokół. Mroczne, zimowe cienie odchodza w niepamięć. Wiosna wpływa również na ludzi, a szczególnie bierze we władanie aspiranta Podgórskiego, który planuje oświadczyć się Weronice.
Tymczasem jednak musi wziąć się do pracy. W okolicach Lipowa umiera starsza kobieta, kwiaciarka, Małgorzata Głuszyńska. Jej śmierć wygląda jak naturalna i początkowo nie wzbudza podejrzeń. Jednak ekipa karetki wezwana przez sąsiadkę, wzywa policję. Okazuje się, że kobiecie ktoś pomógł zakończyć życie.
I tutaj do akcji wkracza duet Podgórski - Kopp. Przed nimi kolejne wyzwanie - kto zabił kobietę i jaki miał motyw? Może wytatuowany na piersi denatki znak podpowie coś policjantom.
Ślady prowadzą w odległą przeszłość i powoli odsłaniają coraz to nowsze fakty z życia zamordowanej. W sprawę zamieszane jest m.in. towarzystwo ekologiczne, pobliski zakład produkcyjny... Na światło dzienne wychodza podejrzane interesy i sprawki, a wszystko dopełniają... szachy!
Podgórski i Kopp mają, co robić, a stagnacja na pewno im nie grozi.

"Z jednym wyjątkiem" to już czwarty tom cyklu o Lipowie i trzeba przyznać, że ani o krok nie ustępuje swoim poprzednikom. Autorka wysoko postawiła sobie poprzeczkę i mocno się jej trzyma, a przy tym jest bardzo pomysłowa i potrafi za każdym razem mnie zaskoczyć. 
Naprawdę jestem pod wrażeniem jej stylu pisania, lekkiego, zabawnego, a przy tym niesamowicie klimatycznego. Podobają mi się zmieniające się pory roku, które nadają poszczególnym tomom specyficznego klimatu i odrębności. Całość splata się w fascynującą opowieść, która sprawia, ze czytelnik identyfikuje się z bohaterami i z ciekawością wygląda kolejnych tomów z ich perypetiami. Ja sama, sięgając po kolejny tom, zadaję sobie pytanie - co tym razem spotka bohaterów?
Bardzo lubię Podgórskiego i uwielbiam kontrowersyjną Kopp :) Bohaterowie, stworzeni przez Katarzynę Puzyńską, napędzają całą powieść i nadają jej barw.

"Z jednym wyjątkiem" to świetna powieść - intryguje, bawi i wciąga od pierwszej do ostatniej strony. Lipowo to znakomity cykl w polskim wydaniu.A że Święta zbliżają się szybkim krokiem - polecam książki o Lipowie jako prezent dla bliskiej osoby - na pewno będzie zadowolona :)3 komentarze:

 1. Po tę lekturę jeszcze nie sięgnęłam, ale będę mieć ją pod uwagą :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie miałam jeszcze okazji poznać twórczości tej autorki, ale chętnie zatopię się w intrygującej historii... :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Polskim kryminałom zawsze mówię tak ;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...