czwartek, 14 stycznia 2016

Audrey w domu. Wspomnienia o mojej mamie - Luca Dotti

Odkryj prywatny świat Audrey Hepburn w niezwykłej bestsellerowej biografii napisanej przez syna aktorki! Dziecięce wspomnienia, rodzinne anegdoty, cytaty z prywatnych listów, rysunki, skrupulatnie spisywane i gromadzone przez gwiazdę Hollywood przepisy na ulubione dania, które zapewniły jej doskonałą sylwetkę i przeszło 250 niepublikowanych wcześniej fotografii z domowego archiwum! Lucca Dotti tworzy portret spełnionej matki i żony, doskonałej kucharki, wielbicielki domowego ogniska, która gotowa była porzucić czerwony dywan dla rodzinnych kolacji i przyjęć w ogrodzie. Trzon książki stanowią osadzone w rodzinnym kontekście przepisy kulinarne. Są one jednak smakowitym, ale tylko pretekstem, niecodziennym sposobem na bezprecedensowe pokazanie prawdziwego życia legendy kina, poczynając od dzieciństwa spędzonego w Holandii podczas II wojny światowej, przez karierę w Hollywood, życie aktorki, matki i żony w Rzymie, aż po ostatnie lata spędzone na podróżach po świecie w roli ambasadora UNICEF.„Audrey w domu” to rodzaj intymnego albumu, barwnego patchworku pokazującego świat aktorki i tych, których kochała najbardziej – jej dzieci, przyjaciół, zwierzęta. To wyrafinowana i piękna opowieść, która rozwija się od śniadania do lunchu, od lunchu do kolacji, od kolacji do przyjęcia w ogrodzie. Książka, która pozwala nam zajrzeć do domu Audrey przez dziurkę od klucza.

Format:  e- book 
Wydawnictwo:  Wydawnictwo Literackie
Premiera:   3 marca 2016

Audrey Hepburn to kobieta legenda, a dla mnie niedościgniony wzór kobiecości i elegancji. Ostatnio dostałam od koleżanki jej portret, więc towarzyszy mi na codzień :)

Audrey Hepburn była brytyjską aktorką, modelką, a po zakończeniu kariery poświęciła się pracy jako ambasador dobrej woli Unicef. Była również żoną i matką. Hepburn była córką brytyjskiego bankiera i holenderskiej arystokratki i tą błękitną krew u niej widać - w gestach, sposobie poruszania, elegancji i wyrażaniu.  Zawsze piękna, stosownie ubrana, dostosowana do miejsca i sytuacji.
Audrey była dwa razy zamężna. Jej pierwszym mężem był amerykański aktor Mel Ferrer, a drugim - włoski psychiatra Andrea Dotti. Aktorka ma dwóch synów - Seana Ferrera i Lucę Dottiego.

Luca Dotti jest autorem bardzo pięknej i bardzo osobistej biografii Audrey Hepburn, w której pokazuje prywatny świat swojej znanej matki. Znajdziecie w niej mnóstwo anegdot z życia Audrey, wspomnień, fragmenty prywatnych listów, ogrom zdjęć oraz... przepisów z kuchni Hepburn. Z tej strony jej nie znałam... a przeczytałam wiele książek na jej temat. Patrząc na jej szczupłą, nienaganną sylwetkę, nabrałam wielkiej ochoty, aby je wypróbować :)

  
© Earl Thiesen; z książki „Audrey w domu” Luci Dottiego wydanej 
przez HarperCollins Publishers/ Wydawnictwo Literackie
   
Luca Dotti pokazuje nam Audrey Hepburn jako zupełnie inną kobietę niż ta, którą znany z filmów. Tutaj widzimy kobietę spełnioną, otoczoną miłością i dającą miłość swojej rodzinie.Widzimy kobietę domową, która spełnia się w kuchni, która kocha swój dom i stoi na straży ogniska domowego. Historia życia autorki przeplatana jest przepisami kulinarnymi oraz mnóstwem zdjęć z rodzinnych albumów.

Luca Dotti

Książka podzielona jest na rozdziały, które tytułowane są miejscem i rolą, jak przypadała wówczas Audrey. Rozdział trzeci, który mnie oczarowal brzmi  - Rome. Wife and mother. To nie są role filmowe, lecz życiowe role Audrey. Dla Luci matka zawsze była panią Dotti, a nie słynną Audrey Hepburn. Była jego ukochaną mamą, ciepłą, czułą, domową. Kiedy odeszła - została po niej wielka pustka.....

 Luca i jego mama    © Audrey Hepburn Estate Collection; z książki „Audrey w domu” Luci Dottiego 
wydanej przez HarperCollins Publishers/ Wydawnictwo Literackie

"Audrey w domu" to swoiste puzzle z życia aktorki, które składają się w fascynujący obraz kobiety, która była szczęśliwa nie tylko na scenie, ale i w swoim prywatnym życiu, które ceniła. Pozostawiła po sobie ciepłe i wzruszające wspomnienia. Książka sprawia wrażenie, jakbyśmy zza firanki obserwowali prywatne życie tej niezwykłej kobiety. Jest bardzo osobista, pełna wspomnień i emocji, zupełnie inna niż się spodziewałam - piękniejsza....


6 komentarzy:

 1. Zazdroszczę ci, że już przeczytałaś. Ja nie mogę się na książkę doczekać.

  OdpowiedzUsuń
 2. AAAAAAAAAA!!!! chcę, chcę, chcę! Ale mi narobiłaś smaka! :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Z reguły nie lubimy takich książek, ale na tą się chyba skusimy :)

  Pozdrawiamy gorąco i zapraszamy do nas :)
  rodzinne-czytanie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Normalnie zachorowałam, bo Hepburn towarzyszy mi od wczesnej młodości...chyba odkąd ją zobaczyłam z Mel Ferrerem w "Wojnie i pokoju" a później z Peckiem w "Rzymskich wakacjach". To była piękna i niezwykła kobieta ...prawdziwa dama.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam nadzieję, że uda mi się przeczytać:)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...