poniedziałek, 8 lutego 2016

Rodzinny interes - Anders Roslund, Stefan Thunberg

Trzej bracia, których łączy wyjątkowo silna więź i trudne wspomnienia z rodzinnego domu, przyjaciel z wojskowym doświadczeniem i dodatkowe wsparcie ze strony dziewczyny jednego z nich. Dokładnie tyle wystarczyło, by zorganizować serię przeprowadzonych na wzór operacji militarnych napadów na banki, które wstrząsnęły dwadzieścia lat temu całą Szwecją. Rodzinny interes to oparta na faktach powieść z mistrzowsko skonstruowaną intrygą i wciągającą akcją. To również przejmująca historia rodziny, opowieść o uczuciach jakie mogą łączyć jedynie braci oraz o trudnych relacjach synów z ojcem. A któż mógłby opowiedzieć tę historię lepiej niż czwarty z braci, który nie brał udziału w rozbojach pozostałych, Stefan Thunberg?

Okładka: miękka
Ilość stron: 650
Wydawnictwo: Sonia Draga

"Rodzinny interes" to mistrzowsko napisana książka, która ukazała się w ponad 30 krajach, a prawa do jej ekranizacji zakupiło studio DreamWorks Stevena Spielberga. Powieść jest oparta na wydarzeniach, które miały miejsce ponad dwadzieścia lat temu w Szwecji. Doszło wówczas do serii misternie przygotowanych i wykonanych brutalnych napadów na banki. Pikanterii dodaje fakt, że książkę napisał członek rodziny sprytnych włamywaczy - ich brat, który nie brał udziału w napadach. 

Czterech mężczyzn i jedna kobieta, to oni wstrząsnęli Szwecją i stali się tam niemal legendą. Trzech braci Thunberg, ich przyjaciel oraz dziewczyna jednego z nich. W latach 90-tych XX wieku zaplanowali i dokonali serii napadów na banki. Ich akcje były przygotowane jak wojskowe działania, z wielką precyzją, detalami, zgrane w czasie co do sekundy. Tutaj nie było miejsca na pomyłki, czy improwizację, akcje zostały przeprowadzone z zegarmistrzowską precyzją, w mocny i brutalny sposób. Ich perfekcjonizm sprawiał, że przez długi czas byli nieuchwytni.
Jednak powieść ukazuje również drugą stronę medalu skomplikowane relacje rodzinne braci, problemy w domu, w kontaktach. Wszystko to znalazło swoje ujście w przeprowadzonych przez nich akcjach. Jak widać, nic nie dzieje się bez przyczyny.....
Znalazł się również człowiek, który za punkt honoru postawił sobie ujęcie sprawców - był to John Bronks. On również wyszedł z założenia, że sprawcy dokonujący tak brutalych zamachów, sami musieli doświadczać przemocy. Jak się później okazało jego teza była słuszna.

"Rodzinny interes" to fascynująca opowieść sensacyjno-psychologiczna. Wątki napadów ściśle powiązane są z wątkami psychologicznymi ukazującymi relacje braci Thunberg między sobą oraz między nimi i ojcem. Autorzy ukazali siłę braterskiej miłości, która stała w opozycji do przemocy, której doświadczali. Dokładnie tutaj udowodniono, jak prawdziwe jest sformulowane "przemoc rodzi przemoc". Wzorce wyniesione z domu rodzinnego mają ogromny wpływ na kształtowanie psychiki człowieka i jego dalsze życie. 
Powieść jest oparta na faktach widzianych oczami czwartego z braci, który jest współautorem tej książki, dlatego jest ona bardzo prawdziwa i bardzo osobista. Ponadto jest genialnie napisana i porywa czytelnika. Czyta się ją z zapartym tchem!
Książkę Rodzinny interes możecie kupić w dobrej cenieTania książka - Tanie Książki i podręczniki1 komentarz:

  1. Muszę zwrócić uwagę na tę pozycję. Jestem ciekawa, jak rozwiną się relacje braci, jak i cała powieść :)
    ksiazkowa-przystan.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...